TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris z życzeniami i podsumowaniem roku 2019 [FILM]
- Opublikowano: 24.12.2019 12:00:02
Solaris z życzeniami i podsumowaniem roku 2019 [FILM]

Podczas grudniowego, świątecznego spotkania z mediami firma Solaris Bus &Coach potwierdziła osiągniecie zakładanego poziomu produkcyjnego na ten roku, czyli ponad 1400 szt. autobusów i trolejbusów.

W tym roku aż 47% z nich stanowiły pojazdy z alternatywnymi napędami, czyli hybrydy, gazowce, elektrobusy i trolejbusy. Dlatego grudniowe spotkanie zdominował temat elektromobilności, na którym to polu nasz kraj może pochwalić się całkiem niezłą pozycją.

-"Polska ma obecnie 5 miejsce w Europie pod względem liczby autobusów elektrycznych w miastach, a Warszawa rozpisała jeden z największych przetargów europejskich na 130 e-busów - mówił Mateusz Figaszewski, pełnomocnik zarządu ds. elektromobilności i PR w Solarisie . - Do polskich miast już dostarczono 155 e-busów, a 250 sztuk czeka na realizację. Wśród tych wszystkich zamówień ponad 75% stanowią autobusy elektryczne Solarisa, które napędzają polską elektromobilność. Na 33 polskie miasta, które zdecydowały się zainwestować w e-busy aż 23 miasta wybrały autobusy marki Solaris."

Europejska moc

Tak dobre wyniki w Polsce są odzwierciedleniem świetnej pozycji Solarisa w Europie.

-"W naszym portfelu znajduje się niemal 800 e-busów – zakontraktowanych i dostarczonych do klientów w 76 miastach w 18 krajach. Tym samym nasze elektrobusy mają już ponad 25 mln elektrycznych kilometrów na liczniku i to przejechanych w różnych warunkach klimatycznych - podkreślił podczas spotkania wiceprezes zarządu Solarisa, Petros Spinaris.

Przypomnimy, że tylko w 2019 roku Solaris zdobył trzy ogromne zamówienia na dostawy autobusów elektrycznych do Berlina (BVG), Mediolanu (ATM) i Warszawy (MZA). To oznacza nawet 470 e-pojazdów i to tylko do tych trzech metropolii. Dodatkowo producent zakontraktował kolejne 90 autobusów elektrycznych, które pojadą do innych europejskich miast. Aż 25% zamówień na elektrobusy rozpisanych w 2019 roku przez europejskich przewoźników trafiło w ręce polskiego producenta. Tym samym polska firma wysunęła się na prowadzenie pod względem zdobytych kontraktów na elektrobusy.

Zdaniem Solarisa, europejska flota liczy dziś około 3500 autobusów elektrycznych, ale raptem 5 lat temu liczba ta wynosiła tylko 240 pojazdów. To wzrost niemal 15-krotny! Z pewnością do rosnącego zapotrzebowania na bezemisyjne pojazdy przyczynia się polityka Unii Europejskiej. Parlament Europejski pod koniec roku 2018 postawił przed sobą cel, aby w 2025 roku aż 50% nowych autobusów miejskich stanowiły elektrobusy, w 2030 zaś udział ten powinien wzrosnąć do aż 75%.

Zielona oferta

Elektromobilny kierunek Solarisa widać wyraźnie w zakresie nowych produktów, która firma wprowadza na rynek. Wszystkie te nowinki zostały zebrane na najważniejszej wystawie w tym roku, czyli Busworld 2019 w Brukseli, gdzie obok siebie stanęły następujące modele: Urbino 18 electric – elektryczny autobus przegubowy z bateriami nowej generacji; Urbino 12 hydrogen – autobus wodorowy najnowszej generacji i Solaris Trollino 24 – dwuprzegubowa platforma dla bezemisyjnych pojazdów komunikacji miejskiej.

Do tego Solaris pokazał nowinki w zakresie komponentów, czyli przede wszystkim baterie nowej generacji Solaris High Energy+, które wyróżniają się bardzo wysoką gęstością energii, dzięki czemu autobus będzie w stanie bez problemu pokonać 200 km na jednym ładowaniu, niezależnie od warunków drogowych i klimatycznych.

Ponadto zobaczyliśmy system inicjujący automatyczne hamowanie CMS (Collision Mitigation System), elektroniczne lusterka boczne, klimatyzację z pompą ciepła i falownik trakcyjny w pojeździe, który został wykonany w nowatorskiej technologii SiC.

Nowości 2020

A to nie koniec nowości. Na rok 2020 Solaris zapowiada kolejne dwie nowinki - tym razem w zakresie gamy autobusów z napędem elektrycznym, które mają zagęścić dotychczasową ofertę. Aktualnie stanowią ją cztery eletrobusy:

 • Urbino 8,9LE Electric

 • Urbino 12 Electric

 • Urbino 18 Electric

 • Urbino 24 Electric

Cel Solarisa na przyszłość jest jeden: sprostować nowym oczekiwaniom ze strony klientów i tym samym umocnić swoją pozycję na europejskim rynku.

Nowinki produktowe będzie można zobaczyć na jednej z kilku wystaw, gdzie w przyszłym roku będzie obecny Solaris. To:

 • Transports Publics w Paryżu / 16-18.06.2020

 • InnoTrans w Berlinie / 22-25.09.2020

 • TRANSEXPO w Kielcach / 21-23.09.2020

 • IBE w Rimini / 22-24.10.2020

 • Czechbus w Pradze / 24 - 26.11.2020

Zapowiada się pracowity rok... Szczególnie jesienią. Z drugiej strony to kalendarium pokazuje, że najprawdopodobniej - czyli podobnie jak w 2018 roku - Solaris nie będzie obecny na wystawie IAA w Hanowerze. O tych wszystkich planach i podsumowaniach opowiedział nam rzecznik prasowy Solarisa Mateusz Figaszewski, który jednocześnie przekazał w imieniu autobusowego producenta życzenia świąteczne.

Zobaczcie to na filmie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....