TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris z życzeniami i podsumowaniem roku 2019 [FILM]
- Opublikowano: 24.12.2019 12:00:02
Solaris z życzeniami i podsumowaniem roku 2019 [FILM]

Podczas grudniowego, świątecznego spotkania z mediami firma Solaris Bus &Coach potwierdziła osiągniecie zakładanego poziomu produkcyjnego na ten roku, czyli ponad 1400 szt. autobusów i trolejbusów.

W tym roku aż 47% z nich stanowiły pojazdy z alternatywnymi napędami, czyli hybrydy, gazowce, elektrobusy i trolejbusy. Dlatego grudniowe spotkanie zdominował temat elektromobilności, na którym to polu nasz kraj może pochwalić się całkiem niezłą pozycją.

-"Polska ma obecnie 5 miejsce w Europie pod względem liczby autobusów elektrycznych w miastach, a Warszawa rozpisała jeden z największych przetargów europejskich na 130 e-busów - mówił Mateusz Figaszewski, pełnomocnik zarządu ds. elektromobilności i PR w Solarisie . - Do polskich miast już dostarczono 155 e-busów, a 250 sztuk czeka na realizację. Wśród tych wszystkich zamówień ponad 75% stanowią autobusy elektryczne Solarisa, które napędzają polską elektromobilność. Na 33 polskie miasta, które zdecydowały się zainwestować w e-busy aż 23 miasta wybrały autobusy marki Solaris."

Europejska moc

Tak dobre wyniki w Polsce są odzwierciedleniem świetnej pozycji Solarisa w Europie.

-"W naszym portfelu znajduje się niemal 800 e-busów – zakontraktowanych i dostarczonych do klientów w 76 miastach w 18 krajach. Tym samym nasze elektrobusy mają już ponad 25 mln elektrycznych kilometrów na liczniku i to przejechanych w różnych warunkach klimatycznych - podkreślił podczas spotkania wiceprezes zarządu Solarisa, Petros Spinaris.

Przypomnimy, że tylko w 2019 roku Solaris zdobył trzy ogromne zamówienia na dostawy autobusów elektrycznych do Berlina (BVG), Mediolanu (ATM) i Warszawy (MZA). To oznacza nawet 470 e-pojazdów i to tylko do tych trzech metropolii. Dodatkowo producent zakontraktował kolejne 90 autobusów elektrycznych, które pojadą do innych europejskich miast. Aż 25% zamówień na elektrobusy rozpisanych w 2019 roku przez europejskich przewoźników trafiło w ręce polskiego producenta. Tym samym polska firma wysunęła się na prowadzenie pod względem zdobytych kontraktów na elektrobusy.

Zdaniem Solarisa, europejska flota liczy dziś około 3500 autobusów elektrycznych, ale raptem 5 lat temu liczba ta wynosiła tylko 240 pojazdów. To wzrost niemal 15-krotny! Z pewnością do rosnącego zapotrzebowania na bezemisyjne pojazdy przyczynia się polityka Unii Europejskiej. Parlament Europejski pod koniec roku 2018 postawił przed sobą cel, aby w 2025 roku aż 50% nowych autobusów miejskich stanowiły elektrobusy, w 2030 zaś udział ten powinien wzrosnąć do aż 75%.

Zielona oferta

Elektromobilny kierunek Solarisa widać wyraźnie w zakresie nowych produktów, która firma wprowadza na rynek. Wszystkie te nowinki zostały zebrane na najważniejszej wystawie w tym roku, czyli Busworld 2019 w Brukseli, gdzie obok siebie stanęły następujące modele: Urbino 18 electric – elektryczny autobus przegubowy z bateriami nowej generacji; Urbino 12 hydrogen – autobus wodorowy najnowszej generacji i Solaris Trollino 24 – dwuprzegubowa platforma dla bezemisyjnych pojazdów komunikacji miejskiej.

Do tego Solaris pokazał nowinki w zakresie komponentów, czyli przede wszystkim baterie nowej generacji Solaris High Energy+, które wyróżniają się bardzo wysoką gęstością energii, dzięki czemu autobus będzie w stanie bez problemu pokonać 200 km na jednym ładowaniu, niezależnie od warunków drogowych i klimatycznych.

Ponadto zobaczyliśmy system inicjujący automatyczne hamowanie CMS (Collision Mitigation System), elektroniczne lusterka boczne, klimatyzację z pompą ciepła i falownik trakcyjny w pojeździe, który został wykonany w nowatorskiej technologii SiC.

Nowości 2020

A to nie koniec nowości. Na rok 2020 Solaris zapowiada kolejne dwie nowinki - tym razem w zakresie gamy autobusów z napędem elektrycznym, które mają zagęścić dotychczasową ofertę. Aktualnie stanowią ją cztery eletrobusy:

 • Urbino 8,9LE Electric

 • Urbino 12 Electric

 • Urbino 18 Electric

 • Urbino 24 Electric

Cel Solarisa na przyszłość jest jeden: sprostować nowym oczekiwaniom ze strony klientów i tym samym umocnić swoją pozycję na europejskim rynku.

Nowinki produktowe będzie można zobaczyć na jednej z kilku wystaw, gdzie w przyszłym roku będzie obecny Solaris. To:

 • Transports Publics w Paryżu / 16-18.06.2020

 • InnoTrans w Berlinie / 22-25.09.2020

 • TRANSEXPO w Kielcach / 21-23.09.2020

 • IBE w Rimini / 22-24.10.2020

 • Czechbus w Pradze / 24 - 26.11.2020

Zapowiada się pracowity rok... Szczególnie jesienią. Z drugiej strony to kalendarium pokazuje, że najprawdopodobniej - czyli podobnie jak w 2018 roku - Solaris nie będzie obecny na wystawie IAA w Hanowerze. O tych wszystkich planach i podsumowaniach opowiedział nam rzecznik prasowy Solarisa Mateusz Figaszewski, który jednocześnie przekazał w imieniu autobusowego producenta życzenia świąteczne.

Zobaczcie to na filmie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....