TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris z umową w Świdnicy. 9 x Nowy Urbino [FILM]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 12.10.2017 14:37:28 3 komentarze
fot. MPK Świdnica, facebook.com

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "Świdnica" 11 października podpisało z Solarisem umowę na dostawę dziewięciu nowych autobusów. Oznacza to, że autobusy z rodziny Nowego Urbino już w przyszłym roku pojawią się w kolejnym dolnośląskim mieście.

Przypomnijmy, że świdnicka spółka musiała powtarzać przetarg na dziewięć nowych całkowicie niskopodłogowych autobusów miejskich. W pierwszym przetargu nie wpłynęła żadna oferta. Jeszcze raz miało to być siedem pojazdów klasy MAXI oraz dwa MIDI. Na ich zakup przewoźnik miał przygotowane nieco więcej w porównaniu z pierwszym podejściem. To 11 070 000 PLN brutto (9 000 000 PLN netto). Dawało to średnio niespełna 1 000 000 PLN netto za jeden autobus.

Wszystkie pojazdy mają być całkowicie niskopodłogowe. Dwa MIDI mają mieć nadwozia o długości 8,5 – 10,65 m, szerokości do 2,55 i wysokości do 3,2 m. Musza umożliwiać podróż przynajmniej 59 pasażerom, w tym nie mniej niż 20 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2.

Z kolei siedem autobusów klasy MAXI ma posiadać nadwozia o długości 11,8 – 12,15 m, szerokości do 2,55 i wysokości maksymalnie 3,2 m. Muszą umożliwiać podróż przynajmniej 89 pasażerom, w tym chociaż 28 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony także dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2.

Autobusy musza być napędzane silnikami diesla spełniającymi normę Euro 6. Musza to być jednostki o pojemności 6 – 8 l. W autobusach MIDI silnik musi mieć moc min. 150 kW i maksymalny moment obrotowy nie mniejszy niż 750 Nm. W przypadku dłuższych pojazdów minimum to odpowiednio 200 kW i 1000 Nm. MPK dodatkowo wymaga, aby zużycie paliwa w warunkach testu SORT2 nie przekraczało 37 l na 100 km. Silniki będą zblokowane z automatyczną minimum czterobiegową skrzynią biegów. Przekładnia ma posiadać oprogramowanie, które umożliwi redukcję spalania paliwa. W komorze silnika nie może zabraknąć systemu detekcji i gaszenia pożaru.

Autobusy będą klimatyzowane i monitorowane. Wentylacja naturalna ma być zapewniona przez boczne okna i wentylatory nadmuchowe umiejscowione nad sufitem. System informacji pasażerskiej będzie się składał z trzech zewnętrznych wyświetlaczy diodowych, jednej wewnętrznej tablicy LCD 22" oraz głosowych zapowiedzi przystanków.

4 września upłynął termin składania ofert. MPK otrzymało jedną, którą przedstawiły Solaris. Zmieściła się ona w szacunkach przewoźnika. Za 8 162 000 PLN brutto (nieco ponad 6 635 770 PLN netto) producent z Bolechowa chce dostarczyć do Świdnicy siedem Nowych Urbino 12. Daje to cenę jednostkową w wysokości niespełna 948 000 PLN netto. Z kolei dwa Nowe Urbino 10,5 Solaris wycenił na 2 260 000 PLN brutto (niespełna 1 837 400 PLN netto). Daje to cenę jednostkowo za "MIDI - jamnika" na poziomie niespełna 918 700 PLN netto. Łącznie więc propozycja Solarisa opiewała na 10 422 000 PLN brutto (niespełna 8 473 400 PLN netto).

"Bardzo cieszę się, że dostaliśmy dobrą ofertę i że znalazła się w niej długa gwarancja obejmująca 48 miesięcy, bo to oznacza, że już za kilka miesięcy będziemy mieli bardzo nowoczesny tabor, którego połowa ma cztery i mniej lat. Dla naszych pasażerów to gwarancja komfortu i niezawodnej pracy każdego dnia." – powiedział po otwarciu oferty Solarisa Tomasz Kurzawa, prezes Zarządu MPK Świdnica.

Pozostawało zatem czekać na decyzję MPK Świdnica. A ta wydawała się być od początku formalnością. I tak też się stało. 27 września przewoźnik zaakceptował ofertę Solarisa. 11 października z producentem podpisano umowę. Siedem Nowych Urbino w wersji o długości 12 m i dwa o długości 10,5 m trafi do Świdnicy w przyszłym roku.

Zadowolenia nie kryła prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska.

"Dziewięć tego typu autobusów, autobusów marki Solaris za kilka miesięcy będzie jeździło po ulicach Świdnicy i najbliższych miejscowościach. Chcemy w ten sposób Państwa zachęcić. Przesiadajcie się do autobusów, korzystajcie z transportu zbiorowego a my zrobimy wszystko, aby był to transport ekologiczny i komfortowy, taki, jaki Państwu odpowiada. Niskopodłogowe autobusy wydzielające niewielką ilość spalin to przyszłość. My już dziś tę przyszłość wprowadzamy do naszego miasta." – powiedziała prezydent Świdnicy na okolicznościowym filmie nagranym po podpisaniu umowy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Świdnica
Solaris
 • Madej – 14.10.2017

  Warto odsłuchać wypowiedź pani prezydent, bo rozsądnie się wypowiedziała i bez zadęcia politycznego a artykuł jest ilustrowany fotkami nowych Solarisów - można pogratulować Świdnicy.

 • nas – 14.10.2017

  Dla tych co tak krytykują Autosan. Pamiętam jak jakieś kilka lat temu może więcej jak kilka, podobne sytuacje miały miejsce jak te, z linka, a teraz się to powtarza. Zakochani w niemieckiej marce, to dla was: http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/pozar-autobusu-w-jerzmanowicach-na-trasie-krakow-olkusz-zdjecia,12579666/

 • ? – 15.10.2017

  @nas: co to ma do rzeczy spamerze? pod każdym artykułem będziesz to wciskał?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....