TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris z umową na elektryczne autobusy w Sosnowcu
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.06.2017 10:49:24 5 komentarzy
Solaris z umową na elektryczne autobusy w Sosnowcu

12 czerwca Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu oraz polski producent Solaris Bus&Coach podpisały umowę na dostawę trzech autobusów bateryjnych - Nowych Urbino 12 electric.

Ponadto przed końcem czerwca tego roku pojedzie do Sosnowca ostatnia partia nowych Solarisów Urbino 12, które są częścią zamówienia na 24 nowe Solarisy Urbino 12 spełniające restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. W rezultacie liczba "jamników" wzrośnie we flocie PKM do 110 pojazdów.

-"Pojazdy te będą w pełni bezemisyjne, bardzo ciche, a dzięki temu zapewnią wysoki komfort jazdy zarówno podróżującym, jak i kierowcy. Trzy nowe Solarisy Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. Warto dodać, że autobusy te jeździć będą po ulicach miast Zagłębia oklejone hasłem "…czyste niebo nad Zagłębiem!". Elektryczne Solarisy przyczynią się tym samym do obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji – podkreślał podczas podpisania umowy Marek Pikuła, prezes zarządu PKM Sosnowiec.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca już zapowiedział, że na trzech "elektrykach" się nie skończy.

- Będziemy szukać środków na zakup kolejnych nowoczesnych autobusów. Wydaje się, że pójście w kierunku rozwiązań elektrycznych w transporcie to przyszłość. Jest to jeden z elementów, który pomoże nam w walce ze smogiem – powiedział prezydent.

Bus of the Year 2017

Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania.

- "Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście – informował Zbigniew Palenica, członek zarządu Solaris Bus&Coach

Przyjemną podróż w każdych warunkach pogodowych zapewni w Solarisach wydajna klimatyzacja, która jest w pełni zautomatyzowana, a dzięki temperaturze mierzonej wewnątrz pojazdu zostaje ona na bieżąco dostosowana do potrzeb podróżujących. Całość oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego wykonana zostanie w przyjaznej środowisku technologii LED. Tak jak poprzednie Solarisy dla Sosnowca, tak i te wyposażone zostaną w alkolock, z którego kierowca zobowiązany jest skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Jest to dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Elektryczne Solarisy jako pierwsze w Sosnowcu wyposażone zostaną w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych.

- Nowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony tytułem “Bus of the Year 2017". Do tej pory Solaris Bus & Coach sprzedał ponad 1500 pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny. Napędzane energią elektryczna Urbino oprócz Polski jeżdżą także w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Włoszech – dodał Palenica.

Autobusowy pokaz

Przy okazji podpisania umowy PKM zaprezentował na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu kilka nowych pojazdów ze soje floty. Po raz pierwszy zaprezentowały się hybrydowe autobusy marki Volvo 7900LH/7900LAH, a także nowy autobus marki Mercedes-Benz Conecto LF. W sumie w ramach kontraktu sosnowiecki PKM kupił 35 autobusów z napędem hybrydowym za kwotę 72 mln zł.

Dla porównania jak na przestrzeni lat zmienia się tabor autobusowy w mieście mieszkańcy mogli także obejrzeć zabytkowe już autobusy marki Ikarus i Jelcz.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Sosnowiec
Solaris
elektrobus
 • Elemeledudki – 13.06.2017

  Ciekawe gdzie te 1500 elektryków jeździ xD

 • TomTom – 13.06.2017

  Trolejbusy.

 • bebech – 13.06.2017

  Już im współczuję kolejnych Solarów

 • Obserwator – 13.06.2017

  Rok szkolny się kończy jak widać. Gratulować Solarisowi następnego e-kontraktu.

 • Raban – 13.06.2017

  Główny mafiozo widoczny na zdjęciu

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....