TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris z umową na 26 autobusów na CNG dla Podbeskidzia
INFOBUS.PL - Opublikowano: 03.07.2019 17:00:40
fot. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, facebook.com

To się nazywa szybkie zamknięcie. Dziś, 3 lipca PKS Bielsko-Biała podpisał umowę z Solarisem na dostawę 26 gazowych Nowych Urbino 12. Dobry przetarg, dobra cena, więc siłą rzeczy finał też.

Dzisiejszy dzień najpewniej zapisze się złotymi zgłoskami w historii Beskidzkiego Związku Powiatowo – Gminnego i bielskiego PKS-u. Tuż przed godziną 9 w siedzibie bielskiego PKS-u, zebrali się Wójtowie Gmin wchodzących w skład Beskidzkiego Związku Powiatowo – Gminnego na czele z Radosław G. Ostałkiewicz - Przewodniczącym Związku i starostą bielskim Andrzejem Płonką, oraz przedstawiciele bielskiego PKS-u i firmy Solaris Bus & Coach S.A.

Cel tego spotkania był nietuzinkowy, a mianowicie podpisanie umowy na dostawę 26 fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Autobusy spod znaku "jamnika" trafią na drogi powiatu bielskiego w dwóch transzach. Pierwsza z nich, obejmująca 13 sztuk uzupełni tabor przewoźnika już w I połowie przyszłego roku. Druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu. Autobusy klasy MAXI o nazwie handlowej Urbino 12 CNG wyposażone w wszelkie udogodnienia dla pasażerów. Każdy z nich został wyceniony na 1 003 000 PLN netto. A to dało łączną cenę za "garbate jamniki" w wysokości 32 075 940 PLN brutto.

Czym będzie po powiatowych liniach jeździć PKS? Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 12 m, szerokości 2,55 m i wysokie na 3,25 m. Każdy umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład zapewniony będzie przez dwa wejścia w układzie 2-2-0.

Pojazdy będą napędzane gazowymi Cumminsami ISLG320E6C, które spełniają normę Euro 6. To jednostki o pojemności niespełna 8,9 l i mocy 239 kW. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia będzie posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Nie zabraknie także systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

Autobusy będą klimatyzowane z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nad bezpieczeństwem pasażerów i kierowców czuwać będzie monitoring. O czytelność komunikatów dla pasażerów zadbają trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości, świecące na biało. W środku znajdą się dwa monitory LCD do prezentacji informacji liniowej. Do tego oczywiście autobusy będą posiadać GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków.

Autobusy okraszone będą nowym logotypem Komunikacji Beskidzkiej, a kolorystyka niech będzie niespodzianką. Czekamy więc na pierwsze wizualizacje.

Warto przypomnieć, że wiosną, 25 marca bieżącego roku, Zarząd PKS w Bielsku-Białej S.A. podpisał z Województwem Śląskim umowę o dofinansowanie projektu pn. "Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego Powiatu Bielskiego - zakup taboru autobusowego", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu wynosi ponad 32 mln zł, a dofinansowanie unijne to aż 22,5 mln zł. Wkład własny PKS S.A w Bielsku-Białej to niespełna 4 mln zł.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
PKS Bielsko-Biała
BZPG
Solaris
CNG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....