TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris wygrywa w Częstochowie!
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.10.2016 13:56:35 20 komentarzy
fot. Patryk Hartman, phototrans.pl

Częstochowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne rozstrzygnęło dzisiaj przetarg na dostawę 40 nowych autobusów klasy maxi. Wybór padł na Solarisa, który na punkty pokonał konsorcjum oferujące Solbusy Sm12.

O warunkach przetargu pisaliśmy m.in. tutaj, a także tu. Wspomnieliśmy także o zmianach SIWZ oraz powodach, które poskutkowały kilkukrotnym przekładaniem terminu składania ofert. Na 40 bardzo bogato wyposażonych autobusów klasy maxi MPK było w stanie przeznaczyć 44,895 mln zł brutto.

6 września swoje oferty przedstawiła dwójka chętnych. Jedna z nich mieściła się we wstępnych założeniach finansowych przewoźnika. A więc po kolei. Pierwszą ofertę przedstawił Solaris. Producent z Bolechowa dostawę 40 egzemplarzy Nowego Urbino 12 dla częstochowskiej spółki wycenił na 45 657 600 zł brutto. Daje to cenę jednostkową 928 tys. zł netto.

Tańsza propozycja pochodziła od konsorcjum dwóch firm. To bydgoska 2G Bus&Coach oraz Blue Line z Łańcuta. Partnerzy tak jak w przypadku warszawskiego MZA tutaj także oferowali Solbusy. Z tą różnicą, że zaproponowano Sm12 z silnikiem diesla. Propozycja opiewa na 42 449 169,60 zł brutto. Cena jednostkowa to 862 788 zł netto. To o ok. 50 tys. zł więcej na jednym egzemplarzu w porównaniu z propozycją dla Bielska-Białej, gdzie przy podobnym zakresie zamówienia również wymagano dosyć przyzwoitego wyposażenia. Korekta z powodu "efektu drogiego euro"? To bardzo prawdopodobne.

Oferty oceniano na podstawie trzech kryteriów. Cena to maksymalnie 80% punktów. Na ocenę techniczną MPK ostatecznie przeznaczyło 19% (premia m.in. za spalanie poniżej 34,5 l na 100 km, oś przednią zależną ze stabilizatorem jazdy, trzyczęściową szybę przednią), natomiast 1% na warunki serwisu i gwarancji.

Dzisiaj po trwającej półtora miesiąca analizie ofert poznaliśmy wyniki przetargu. Miejska spółka zdecydowała o wyborze oferty Solarisa. Producent z Bolechowa mimo, że w kryterium cenowym tracił do bydgosko-łańcuckiego konsorcjum 5,62 pkt to zyskał w ocenie technicznej oraz warunkach serwisu i gwarancji. W obu Solaris pokonał Solbusa o łącznie 9,05 pkt. W ocenie końcowej przełożyło się to na wynik 92,48 pkt : 89,05 pkt na korzyść producenta "jamników".

W konsekwencji jeśli wybór MPK zostanie utrzymany to ilość Solarisów we flocie przewoźnika powiększy się o kolejne 40 pojazdów. Łącznie w Częstochowie będzie jeździć 59 egzemplarzy Urbino 12 w różnych wersjach. Będzie to jednocześnie najliczniej reprezentowana marka autobusów w mieście pod Jasną Górą.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Częstochowa
Solaris
Solbus
2G Bus&Coach
Blue Line
Nowy Urbino
 • Franek – 24.10.2016

  Po co przepłacać za awaryjnego solarisa?

 • Czarosław2000 – 24.10.2016

  @Franek, po to, aby nie ładować kasy w jeszcze bardziej awaryjne Solbusy. Brawo Solaris! Tak trzymać!

 • Gryzly – 24.10.2016

  I bardzo dobrze, nikt nie chce tego szmelcu ze Stolca Kujawskiego, w którym odpada lakier jak w Warszawskich wozach. Niech zwijają sobie żagle

 • no – 24.10.2016

  Naj wazniejsze ze nie Szmelcedes z Turcji

 • Błażej – 24.10.2016

  Solbus jest też dobry. Przecież zaoszczędzone pieniądze można by wydać na szpitale, szkoły, żłobki. To czyste marnotrastwo pieniędzy publicznych!!!

 • Osiem – 24.10.2016

  To reszta Ikarusów na żyletki?

 • www – 24.10.2016

  @Gryzly Bez przesady z tym odchodzącym lakierem. Lepiej popatrz na nadkola paroletnich Solarisów. Solbusy jeżdżą i jakoś z tego powodu nie cierpimy za bardzo. Czemu Mobilis mimo, że jeździ od dawna na przegubowych Solarisach kupił teraz Mercedesy?

 • Gryzly – 24.10.2016

  @www Co do Mobilisa to nie wiem, pytaj ich ja tam nie pracuje. Natomiast co do Solbusów to co innego jest jak lakier odpada w 2 letnim Solbusie, a inaczej niż kilkunastu letnich Solarisach

 • farafiu – 24.10.2016

  Bo tanio. Różnica 100-150 tysi przy standardowym Urbino 18 z rekuperacją to jednak zawsze coś przy tak wymagającym kontrakcie. A co do tematu to szkoda Solbusa. Ich autobusy jak na taką cenę są naprawdę przyzwoite. No nie mówię o hybrydach, bo to w ogóle pomyłka, tylko o dieslu.

 • Strażak sam – 24.10.2016

  Mobilis kupił mercedesy i w Krakowie i w Warszawie bo takie miał wytyczne z centrali Egget w większości użytkuje mercedesy a ze krótkich autobusów Mercedes nie ma w ofercie. To w Krakowie są AMZ ety a w Warszawie Solarisy

 • solaris150 – 24.10.2016

  Solbus ma w ogóle jeszcze jakieś zamówienia ?

 • cc – 24.10.2016

  @solaris150 podono od pół roku nic nie zrobili. pewnie złożą wniosek wiadomo o co

 • xyz – 24.10.2016

  polecenie od centrali ? nawet nie wiem jak to skomentować, bo w ofercie merola są jeszcze conecto 12 metrowe, także dobre sobie....

 • Strażak Sam – 24.10.2016

  Cytuje wypowiedź wysoko postawionego pracownika Mobilisu to primo a secundo to owszem 12 mercedes posiada w ofercie ale np 9 w ofercie już nie ma a takie własnie w Warszawie są

 • xyz – 24.10.2016

  no to za takie zagrywki polscy organizatorzy powinni wymagać produktu z krajów UE lub po prostu z Polski....

 • www – 24.10.2016

  @Gryzly Tak, lakier w kilkunastoletnich Solarisach. Popatrz na rdzę w młodszych Solarisach, bo lakier ma się dobrze. Starsze Solarisy wyglądają na trwalsze niż młodsze dostawy. Trochę dziwne.

 • Jarek – 25.10.2016

  To pogrzeb marki Solbus. Szkoda pracowników

 • luQas – 25.10.2016

  Po tym jak w Warbusie wyglądają Solarisy z 2008, a jak Solbusy z tego samego rocznika, jestem w stanie stwierdzić, że Solaris po ośmiu latach wygląda znaczenie lepiej.

 • WDŻ – 26.10.2016

  Tak jest @Czarosław2000! Różne opinie krążą ale wiadomo, że jak się Solaris zepsuje to serwis od ręki naprawi. Przynajmniej będą jeździły (nowe modele podobno!?) i spokój wróci pod Jasną Górę.

 • Jarek – 26.10.2016

  Przykre to ale prawdziwe. Żegnamy markę Solbus. Żegnamy miłych chłopaków z Solca i Leżajska. mamy nadzieje że nie spotkamy więcej Panow z rodziny Pana Antoniego Ś. Im dziękujemy. niech Pan Kuba zajmie się swoim licznym poza małżeńskim Potomstwem, Pan Michał niech zacznie być dorosłym, a Pan Antoni zacznie praktykować to co sam głosi- uczciwość. Rodzina Ślizakow odpuście nam wsxystkim. Mamy Was dość

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....