TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris podsumowuje 5 lat szkoleń na rzecz bezpieczeństwa
InfoBus.pl - Opublikowano: 27.08.2018 12:30:05
Solaris podsumowuje 5 lat szkoleń na rzecz bezpieczeństwa

Blisko 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego wzięło udział w szkoleniach z budowy nowoczesnych autobusów miejskich. Prowadzony przez ekspertów firmy Solaris program, uczy m.in. jak bezpiecznie odłączyć akumulatory, jak postępować z wysokim napięciem w autobusie elektrycznym oraz instruuje jak bezpiecznie ewakuować kierowcę i pasażerów w trakcie zdarzeń drogowych z udziałem autobusu.

Od 2013 Dział Szkoleń Technicznych Solarisa prowadzi dla pracowników służb ratunkowych oraz drogowych. Wówczas firma nawiązała współpracę z Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu (SAPSP). Jeszcze w tym samym roku wszyscy uczniowie tej placówki zostali przeszkoleni z budowy autobusu miejskiego. W ramach tych zajęć, strażacy zapoznali się z budową pojazdu od momentu konstruowania po gotowy produkt.

-"Uczestnicy uczą się nie tylko budowy autobusu, ale i zapoznają się z postępowaniem w sytuacjach awaryjnych, jakim są nie tylko pożary, ale i różne zdarzenia w ruchu miejskim. Podczas akcji ratowniczej obowiązują ścisłe procedury, a nasze szkolenia stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole. Uczymy na przykład bezpiecznego odłączania akumulatorów autobusowych, postępowania z wysokim napięciem w pojeździe elektrycznym. Prowadzimy instruktaż ewakuacji kierowcy i pasażerów w zależności od konfiguracji autobusu. Zwracamy uwagę na rozmieszczenie wyjść ewakuacyjnych, omawiamy różne scenariusze zdarzeń" – wyjaśnia Błażej Pacholski, Lider Szkoleń ds. Napędów Alternatywnych firmy Solaris, który wraz z Ireneuszem Pachlińskim, zajmującym wówczas stanowisko Starszego Specjalisty ds. Szkoleń Technicznych zapoczątkował i kontynuuje współpracę z Państwową Strażą Pożarną.

Szkolenia od samego początku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach rosnącego na nie zapotrzebowania, Solaris nawiązał współpracę z Ośrodkiem Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach. Firma współpracuje także ściśle z jednostką PSP w Jaworznie, ze względu na flotę aż 23 autobusów elektrycznych produkcji Solarisa jeżdżącą w tym mieście.

Bezpieczne elektryki

-"Osobną gałęzią w tematyce szkoleń są autobusy elektryczne. Pierwsze szkolenia dla całej śląskiej straży pożarnej prowadziliśmy w 2015 i 2017 roku w związku z dostawą Urbino electric do PKM Jaworzno. W ramach dostawy autobusów z alternatywnymi napędami prowadzimy szkolenia w mieście, gdzie takie pojazdy będą użytkowane. Doskonałym przykładem są tu: Jaworzno, Chodzież, Hanower, Norymberga, Katowice, czy Ostrów Wielkopolski" – wyjaśnia Błażej Pacholski.

"Nasz Dział Szkoleń bierze również udział w cyklach szkoleń dla dowódców specjalistycznych grup ratownictwa technicznego w ramach warsztatów prowadzonych w SAPSP w Poznaniu oraz wraz z Komendą Główną Wielkopolskiej PSP prowadzimy cykle szkoleń dla reprezentantów z poszczególnych jednostek PSP z Wielkopolski. W tym roku odbędzie się jeszcze cykl szkoleń "Działania ratownicze w zdarzeniach z udziałem pojazdów o napędzie elektrycznym i hybrydowym" oraz "Działania ratownicze w zdarzeniach z udziałem pojazdów zasilanych paliwami gazowymi". Dzięki tym szkoleniom, pracownicy służb ratunkowych zdobędą cenne wskazówki dotyczące tego, jak bezpiecznie prowadzić akcje ratunkowe w przypadku zdarzeń drogowych, w których udział biorą coraz bardziej przecież powszechne na drogach pojazdy z alternatywnym źródłem napędu" – dodaje Pacholski.

Z krokodylami

Dział Szkoleń Technicznych swoją praktyczną wiedzą dzieli się z klientami firmy oraz przedstawicielami służb ratunkowych. Kilka lat temu szkolenie o podobnym zakresie odbyła grupa rzeczoznawców z zakresu szkód w komunikacji miejskiej, a niedawno Dział Szkoleń Technicznych nawiązał współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego. Pierwsze szkolenie pilotażowe dla 25 inspektorów zaplanowane jest na wrzesień.

-"Doliczając szkolenia u klientów i te zaplanowane na bieżący rok, liczba osób przeszkolonych od 2013 roku wyniesie około 800 strażaków, 20 rzeczoznawców i 25 inspektorów z ITD. Nasze szkolenia odbierane są bardzo pozytywnie, a wieść o ich przydatności i wysokiej jakości roznosi się bardzo szybko w gronie strażaków. Jednostki centralne wpisują nasze szkolenia w swój wielomiesięczny plan szkoleń, a zajęcia dla uczniów SAPSP w Poznaniu są obowiązkowe w rocznym planie zajęć. Po cyklu szkoleń dla jednostek ze Śląska powstał interesujący artykuł o naszych szkoleniach w ogólnopolskiej gazecie dla strażaków «W Akcji»" - dodaje Błażej Pacholski.

Obie strony korzystają

Współpraca z Państwową Strażą Pożarną przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom. Dzięki szkoleniom strażacy mają możliwość podniesienia swych kompetencji.

-"Po 5 latach współpracy strażaków z terenu całej Polski z firmą Solaris można stwierdzić, że był to doskonały pomysł. Zainteresowanie, szczególnie nowoczesnymi autobusami Urbino jest ogromne. Biorąc pod uwagę wachlarz kwalifikacji, jakimi musi dysponować dziś każdy strażak, takie szkolenia wydają się być wręcz niezbędne. Na bezpieczeństwie podróżujących zależy każdemu. Wspólnie dbamy o to, by bezpieczny był każdy pasażer. Solaris, szkoląc zarówno kierowców jak i służby bezpieczeństwa jest pionierem w tym zakresie. Liczba przeszkolonych ratowników jest bardzo wysoka, a to dopiero początek" mówi brygadier Michał Fabiański z Wydziału Kształcenia Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Sam producent również zyskuje na tej współpracy – strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu w ramach ćwiczeń przeprowadzili kontrolowane palenie baterii trakcyjnych montowanych w autobusach elektrycznych Urbino. Ponadto, w najbliższym czasie wykładowcy i instruktorzy Szkoły przeprowadzą cykl szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników firmy Solaris.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trening
bezpieczeństwo
Solaris

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....