Solaris o ryskiej akcji CBA: Pełna współpraca

infobus
12.12.2018 10:00
0 Komentarzy

Mamy oficjalne stanowisko  firmy Solaris Bus & Coach w sprawie wczorajszej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjne w tzw. sprawie ryskiej.

O szczegółach tej operacji i tle działań CBA pisaliśmy w InfoBusie już TUTAJ, teraz czas na oficjalny komunikat ze strony Solaris Bus & Coach

Zdaniem Solarisa

Wielkopolski producent potwierdza, że 11 grudnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócili się do firmy Solaris z prośbą o udostępnienie informacji.

-„Solaris i jego pracownicy dobrowolnie wydali dokumenty i współpracują z funkcjonariuszami w zakresie kierowanych do firmy zapytań – powiedział nam Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy Solaris Bus & Coach.

Jednocześnie firma odmówiła szerszego komentarza w tej sprawie.

-„Solaris nie jest uprawniony do udzielania informacji na temat zakresu i charakteru danych, o które wystąpiono, gdyż te objęte są tajemnicą postępowania.” – czytamy w wydanym komunikacie.

Jednocześnie spółka podkreśliła, że nie akceptuje jakichkolwiek zachowań swoich pracowników, jak i spółek zależnych czy powiązanych z nim interesariuszy, które mogłyby być uznane za nielegalne.

Czekamy na wyniki śledztwa.

Zdaniem CBA

Jak informuje CBA, 11 grudnia agenci z Białegostoku zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu producenta pojazdów taboru miejskiego, a w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. Funkcjonariusze łotewskiej służby antykorupcyjnej KNAB zatrzymali w Rydze 4 osoby: wśród nich dyrektora odpowiedzialnego w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme za przetargi i osoby, które pomogły w ukryciu 800 000 euro łapówki.

Ustalenia CBA wskazują, że pieniądze miały być zapłatą, korzyścią majątkową za załatwienie kontraktu na dostawę blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi. Przetargi były organizowane przez Rigas Satiksme w latach 2013-2016.

Jak ustalili białostoccy agenci CBA te 800 000 euro, nim trafiło do Rygi, miało zostać „przeprane” w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin.

Zatrzymani przez białostockich agentów CBA trafią do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty korupcyjne i tzw. prania pieniędzy.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do szeregu przeszukań doszło także na terenie Łotwy.  Zdaniem CBA, sprawa jest rozwojowa.

Komentarze