TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris o rozwoju wodorowych autobusów [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.06.2018 10:00:19
Solaris o rozwoju wodorowych autobusów

W kwietniu miała miejsce Komisja Taboru Autobusowego podczas której Marcin Chodor przedstawił wodorowe dokonanie firmy Solaris i najnowsze plany na przyszłość.

Odpowiadając na wzmożone zainteresowanie rynku europejskiego bezemisyjnymi pojazdami transportu publicznego, Solaris Bus & Coach zapowiada premierę kolejnego ekologicznego autobusu. Do grona pojazdów z napędem alternatywnym dołączy Solaris Urbino 12 hydrogen – autobus wodorowy nowej generacji, napędzany energią z wodorowego ogniwa paliwowego. Oficjalna premiera pojazdu planowana jest w roku 2019.

Tymczasem w Białymstoku Marcin Chodor z Solaris Bus & Coach przybliżył szczegóły dotyczące tego nowego projektu i generalnie eksploatacji wodorowych autobusów. Oto najważniejsze wnioski:

 • 12 metrowy autobus wodorowy zużywa około 8 kilogramów wodoru na 100 km. Przy cenie wodoru na stacji w Berlinie na poziomie 5 euro za kg daje to sumę 40 euro za 100 km. Autobus z silnikiem diesla spala na mieście około 40 litrów oleju napędowego na 100 km. Koszty paliwa są więc bardzo podobne, ale w przypadku wodoru jedynym składnikiem ubocznym w procesie jego przetwarzania na energię elektryczna jest para wodna.

 • Autobus wodorowy klasy MAXI kosztuje od 750 tys. do 1 mln euro.

 • Start seryjnej produkcji Solarisa Urbino 12 hydrogen zaplanowane jest na I kwartał 2020 r.

 • Największymi wyzwaniami przy konstruowaniu nowego modelu była wysokość (nie więcej niż 3400 mm) i wykorzystanie ciepła powstającego podczas powstawania energii

 • Zakładana sprzedaż wodorowych autobusów Solarisa to poziomie ok. 100 autobusów rocznie - od 2023 r. W Polsce zakładany poziom to ok. 20-30 szt. rocznie

 • Szansą na większa na zakup większej liczby wodorowych autobusów w Palce jest projekt JIVE2

 • Cały czas głównym dostawcą ogniw paliwowych jest kanadyjska firma Ballard

Nowa wodorowa generacja

Solaris Urbino 12 hydrogen będzie pojazdem całkowicie bezemisyjnym. Energia potrzebna do zasilenia układu napędowego autobusu pochodzić będzie z wodoru, który z kolei będzie przetwarzany w ogniwie paliwowym na prąd elektryczny. Dzięki zastosowanej w pojeździe technologii, autobus wodorowy będzie miał możliwość pokonania rekordowego (z całej gamy autobusów elektrycznych) zasięgu na pojedynczym tankowaniu – ponad 350 km.

Pojazd wyposażony zostanie także w małą baterię trakcyjną Solaris High Power o pojemności 29,2 kWh, mającą za zadanie wspomagać ogniwo paliwowe w chwilach największego zapotrzebowania na energię. Bateria będzie ładowana energią pochodzącą z wodoru. Dodatkowo pojazd będzie miał możliwość naładowania baterii także poprzez gniazdo plug-in (tak jak dzieje się to standardowo w przypadku autobusów elektrycznych). Z kolei napęd stanowić będzie oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o nominalnej mocy 60 kW każdy. Dwunastometrowy autobus będzie charakteryzować się dużą pojemnością pasażerską i zabierze na pokład aż do 80 podróżnych.

Solaris Urbino 12 hydrogen nowej generacji jest kontynuacją i rozwinięciem koncepcji, która ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w 2014 roku wraz z dostawą do Hamburga dwóch przegubowych autobusów elektrycznych (Solaris Urbino 18,75) napędzanych wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym zasięg. W zaprezentowanych 4 lata temu autobusach, zasadniczym źródłem napędu były baterie. W nowym autobusie hybrydowym energia elektryczna napędzająca pojazd będzie pochodziła z wodoru, natomiast bateria będzie pełniła jedynie funkcję wspomagającą.

To nie jedyne nowoczesne rozwiązania zaproponowane w pojeździe. Dwunastometrowy Solaris Urbino hydrogen zostanie wyposażony w ultranowoczesne ogniwo paliwowe najnowszej generacji, którego moc wynosi 60 kW. Producent wykorzysta także najnowsze rozwiązania w zakresie technologii magazynowania wodoru, montując na dachu pojazdu butle wykonane z kompozytów – dzięki temu masa zbiorników spadnie o około 20% w porównaniu z poprzednim modelem. Aby maksymalnie obniżyć zużycie energii w pojeździe, zastosowany zostanie system komfortu klimatycznego z pompą ciepła CO2, który pozwoli na wykorzystanie ciepła odpadowego z ogniwa paliwowego. To zupełnie nowa propozycja, która ma zagwarantować niezwykłą efektywność i znacząco zwiększyć zasięg pojazdu.

Oba dostarczone w 2014 roku do Hamburga Solarisy Urbino 18,75 electric z ogniwem wodorowym jeżdżą regularnie na trasie linii 109. Oprócz tego polski producent dostarczył w zeszłym roku do Rygi pierwszy trolejbus napędzany ogniwem wodorowym zwiększającym zasięg. Jeszcze w tym roku w stolicy Łotwy będzie jeździć łącznie 10 takich pojazdów.




Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
wodór
Solaris
IGKM
 • Matheus Söbschke – 29.06.2018

  Ja mam do was prośbę, redakcjo Transinfo, przestańcie wszędzie naokoło faworyzować firmę Solaris gdyż Solaris nie jest i nie był liderem w dziedzinie autobusów wodorowych, a liderem w tej dziedzinie jest Mercedes-Benz gdyż to ten robi autobusy na BZH już od lat 90, kiedy solarisa jeszcze nie było, i Solaris nie jest żadnym liderem rynku, gdyż od zawsze liderami byli MAN i Mercedes. Chwalicie każdy przetarg Solarisa, a o przetargu na 250 mln € (w przeliczeniu miliard złotych) MANa dla DB RegioBus nie wspomnieliscie, o przetargu BVG na 850 C2ek też nie wspomnieliscie, więc gdy solaris chwali się każdym wciśniętym kartonem MAN i Mercedes które mają faktyczne doświadczenie w branży nie od 20 lat jak Solaris a jak MAN który ma ponad 100 lat, o Mercedesie nie wspominając, bo to Mercedes zawsze wyznaczał trendy w dziedzinie autobusów stosując innowacyjne nowatorskie technologie.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....