TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris dostarczy autobusy dla Bielska-Białej i Piły
Zbigniew Rafalski - Opublikowano: 31.03.2009 23:08:05 9 komentarzy
Solaris dostarczy autobusy dla Bielska-Białej i Piły

W ostatnich dniach rozstrzygnięty został przetarg na dostawę 8 sztuk nowych autobusów miejskich niskopodłogowych dla MZK Piła. Ich dostawcą została firma Solaris Bus&Coach S.A. która zgodnie z warunkami postępowania przekaże pierwsze 4 sztuki autobusów do trzech miesięcy od podpisania umowy a następne 4 sztuki miesiąc później.

Nowe autobusy będą wyposażone w silniki Scania o mocy 206 kW spełniające normę czystości spalin EURO 5 zestawione z automatycznymi 4-biegowymi skrzyniami VOITH. Pojazdy będą posiadały troje 2-skrzydłowych drzwi otwieranych do wewnątrz. W pełni niskopodłogowe wnętrze będzie mogło pomieścić około 100 pasażerów. Nad ich bezpieczeństwem będzie czuwać monitoring składający się z trzech kamer, rejestratora i dodatkowego monitora w kabinie kierowcy. Dodatkowo czwarta kamera będzie skierowana w przód umożliwiając monitorowanie strefy bezpośrednio przed pojazdem. Nie zapomniano również o kierowcach, ponieważ wydzielona kabina będzie dodatkowo klimatyzowana.

Obecnie tabor MZK Piła składa się z 45 pojazdów z czego prawie połowę stanowią autobusy wyprodukowane w Bolechowie. Pierwszy kontakt z podpoznańskim producentem MZK nawiązało w 1997 roku kiedy podpisana została umowa na dostawę 2 sztuk 9-metrowych Neoplanów N4009 oraz 8 sztuk 12-metrowych Neoplanów N4016.

Ostatnie dostawy nowych autobusów do Piły miały miejsce w 2007 roku, kiedy to MZK zakupiło 2 sztuki Solariów Urbino 12. Oprócz 12-metrowego modelu Urbino w Pile są eksploatowane 3 sztuki nieco krótszych Urbino 10.

Po dostarczeniu wszystkich autobusów z tegorocznego zamówienia w Pile będzie eksploatowanych łącznie 15 sztuk Solariów.

Kolejne 5 sztuk Urbino 12 firma Solaris Bus &Coach S.A. dostarczy do MZK Bielsko-Biała. Po dwóch latach przerwy w dostawach autobusów do Bielska-Białej udało się przełamać dobrą passę Mercedesa, który w latach 2007-2008 dostarczył po 10 sztuk modelu O530 Citaro oraz krótszego O530 Citaro K. W punktacji ofertowej Solaris Bus &Coach S.A. otrzymał 91,59 pkt, natomiast EVOBUS Polska Sp. z o.o. 91,32 pkt. Po zrealizowaniu tegorocznego kontraktu w Bielsku-Białej eksploatowanych będzie 21 sztuk autobusów marki Solaris. Pierwsze 6 sztuk Urbino 12 zostało dostarczonych do MZK w 2002 roku. Były to autobusy tzw. II generacji. Kolejne 10 sztuk zakupionych zostało w 2006 roku. Autobusy wyróżniały się nową stylistyką nadwozia pochodzącą z III generacji nadwozia. Tegoroczne Solaris nieznacznie będą różnić się od egzemplarzy z 2006 roku. Zasadniczą różnicą będzie silnik DAF o mocy 188 kW spełniający normę EEV zblokowany z automatyczną skrzynia biegów ZF. Kolejną nowością będzie niezależne zawieszenie osi przedniej, które sprawdziło się już w nowych autobusach zakupionych przez MZK w latach 2007-2008.

Nowe Solarisy muszą zostać dostarczone do Bielska-Białej najpóźniej do końca września 2009 r.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solaris
MZK
MPK
Piła
Bielsko-Biała
 • wkurzony – 01.04.2009

  Przetargi w Pile i w Bielsku Białej były rospisane w ten sposób, że mógł wygrać wyłącznie Solaris. Nawet specyfikację przetargową pisała jedna osoba. Poprostu wstyd.

 • kynek – 02.04.2009

  To popatrz jak mercedes rozpisuje w Lublinie i Wrocławiu a potem płacz że polski produkt kupują a nie tureckie mercedesy.

 • zenobi – 02.04.2009

  do kolegi kynka- może i racja, ale wychodząc z tego założenia to powinniśmy dawać szansę także Vovo, Scanii i MAN-owi, które też są tak samo polskimi produktami, wytwarzanymi przez polskich inzynierów i robotników. Mercedes tu się nie łapie. Zgadzam sie z wkurzonym, że tak sie nie powinno pisać przetargów

 • des – 02.04.2009

  "Po dostarczeniu wszystkich autobusów z tegorocznego zamówienia w Pile będzie eksploatowanych łącznie 15 sztuk Solariów." Podejrzewam, że mamy w Pile więcej niż 15 solariów. Może to kwestia późnej pory publikacji, ale czasem warto przeczytać coś dwa razy zanim się to opublikuje.

 • krakowianin – 02.04.2009

  W Krakowie też można by rzec że układa się przetargi pod konkretne firmy. Choćby ten ostatni na 12 sztuk przegubowców. Takie warunki przetargu, że wygrać może tylko Mercedes, bo już u nas jeździ ich 10 sztuk. Po co, pytam po co? Też jestem za aby dawać szanse innym firmom. Choćby Manowi czy Scani.

 • dobry – 02.04.2009

  Czy cena MANa jest dużo wyższa niż cena solarisa lub mercedesa?

 • kynek – 02.04.2009

  Zenobi masz rację kupujmy to co w Polsce produkuje się . MAN i Volvo nie wiedzieć czemu odpuścili polski rynek.

 • krz – 02.04.2009

  Ponieważ nie są w stanie kupić 200 autobusów za jednym razem to sobie drobią po 10. Tylko tak ustawiają przetarg zeby wygrał ten co poprzednio by nie mieć każdych 10 pojazdów innych.

 • MADE IN HUNGARY – 06.04.2009

  @wkurzony: przetarg w Bielsku-Białej był pod citaro. Wygrał niestety solaris, ale niewiele brakowalo i było by Citaro K :(

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....