TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Słowacki rynek autobusów w I kwartale 2012 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 31.05.2012 14:06:40
Słowacki rynek autobusów w I kwartale 2012 r.

W I kwartale 2012 r. słowaccy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 56 autobusów o masie powyżej 3,5 t, co oznacza radykalny wzrost sprzedaży aż o 30 szt. (+ 115,3%) w porównaniu z 2011 r. Mamy nadzieję, że to początek odrabiania strat z poprzednich lat. Przypomnijmy, że w 2011 r. słowaccy przewoźnicy zakupili zaledwie 302 autobusy - o 202 szt. mniej (- 40,07%) w porównaniu z 2010 r. Z kolei ten wynik był niższy o 167 szt. (- 24,28%) w porównaniu z 2009 r. Dlatego powiedzieć, że nasi południowi sąsiedzi cały czas odczuwają skutki kryzysu gospodarczego. A jeszcze w 2009 r. Słowacja była jednym z liderów sprzedaży autobusów w regionie z wynikiem 671 szt. Trudno teraz w to uwierzyć.

 

Podobnie jak w zeszłym roku liderem po I kwartale 2012 r. na Słowacji został Irisbus (25 szt.) –to o 3 szt. mniej niż przed rokiem. Wtedy jednak koncern miał tutaj aż 84% udziału w rynku. Teraz tylko 44,6%. Drugie miejsce zajął SOR z wynikiem 22 szt., co oznacza mocny powrót czeskiej marki na Słowację. Przed rokiem SOR miał tutaj na swoim koncie zero rejestracji. Teraz udział producenta w rynku wynosi 39,2% Trzecia pozycja należy do Francuzów i marki Renault z minibusami Master. Kolejne miejsca to MAN, Neoplan, Peugeot i Scania. Najlepiej sprzedającym się autobusem na słowackim rynku w I kwartale został SOR C 10,5.

Cały czas słowacki rynek autobusów zdominowany jest zarówno przez czeskich producentów, jak i autobusy międzymiastowe, czyli mamy tutaj prawie identyczną sytuację jak w Czechach. Łącznie w I kwartale 2012 r. na Słowacji zarejestrowano 37 międzymiastowych pojazdów, czyli o 36 szt. więcej niż przed rokiem (wówczas tylko 1 szt.). Dobra sytuacja panuje także wśród autobusów turystycznych –wzrost z 1 szt. w I kwartale 2011 r. do 3 szt. w I kwartale 2012 r. –oraz minibusów, gdzie zarejestrowano 8 pojazdów, czyli o 4 szt. więcej niż przed rokiem. Natomiast negatywny bilans mamy w segmencie miejskim. gdzie odnotowano radykalny spadek sprzedaży: z 20 szt. w I kwartale 2011 r. do zaledwie 8 szt. obecnie. Te dane pokazują jak słaby jest słowacki rynek i podatny na wszelkiego rodzaju wahnięcia koniunktury.

 

Tabela 1. Słowacki rynek autobusów w I kwartale 2012 r.

Marka

01-03.2012

Udział [%]

01-03.2011

Udział [%]

IRISBUS

25

44,6%

22

84,0%

SOR

22

39,3%

0

0,0%

RENAULT

4

7,1%

0

0,0%

MAN

2

3,6%

2

8,0%

inni

3

5,4%

2

8,0%

RAZEM

56

100,0%

26

100,0%

  
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
rynek
Słowacja
Irisbus
SOR
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....