TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Słowacki rynek autobusów w 2008 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 03.02.2009 14:08:55
Słowacki rynek autobusów w 2008 r.

W 2008 r. słowaccy przewoźnicy zakupili łącznie 595 autobusów o masie powyżej 3,5 t, co w porównaniu z 2007 r. oznacza zdecydowany wzrost sprzedaży o 263 szt. (+ 79,21%). 

Podstawa rynku –autobusy międzymiastowe

W zasadzie cały słowacki rynek autobusów to pojazdy międzymiastowe –to one wytyczają łączny poziom i generalny układ poszczególnych marek na liście rankingowej. W 2008 r. odnotowano tutaj sprzedaż na poziomie 375 szt., co oznacza wzrost o 144 szt. (+ 62,33%) w porównaniu z 2007 r. Jak już wspomnieliśmy liderem jest tutaj Irisbus, który rozpoczął duże dostawy dla przewoźników z Żiliny i Trencina. Drugi jest SOR, a trzeci SAO Lucenec. Wydawało się, że ta lokalna firma zniknęła na dobre ze słowackiego rynku, a jednak w 2008 r., nastąpił jej wielki powrót do gry ze sprzedażą na poziomie 21 autobusów międzymiastowych. To w znacznej mierze efekt wprowadzenia bardziej skomplikowanych technicznie i nowocześniejszych modeli do oferty konkurentów, czyli Irisbus i SOR. Natomiast duża część słowackich przewoźników potrzebuje prostych i tanich konstrukcji. A takie cały czas produkuje SAO –w tym przede wszystkim międzymiastowe autobusy PMC 12 bazujące jeszcze na konstrukcjach Karosy z serii C900, oczywiście już z silnikami Euro 4 firmy Tedom. Najlepiej sprzedający się autobus międzymiastowy to oczywiście Irisbus Crossway (264 szt.) Jako ciekawostkę można podać, że w br. na słowackim rynku pojawiła się węgierska firma Hungarian Bus, która sprzedała tutaj trzy autobusy HB Starter 122/L/B.

Pozostałe segmenty

W 2008 r. słowacki segment autobusów miejskich osiągnął całkiem przyzwoity wzrost (+ 23 szt. / + 50%) i doszedł do poziomu 96 szt. Najwięcej pojazdów sprzedał tutaj Irisbus –53 szt. (pierwsze miejsce zajął model Irisbus Crossway LE city). Drugi był SOR, a tuz za nim TEDOM. Warto dodać, że po raz pierwszy w 2008 r. na słowackim rynku pojawił się białoruski MAZ ze sprzedażą 4 szt. modelu 206.

I segment autobusów turystycznych, których w 2008 r. sprzedano na Słowacji 68 szt. –o 38 szt. więcej niż przed rokiem (+ 126,66%). Najwięcej marki Scania-Irizar (21 szt.), drugie miejsce ma Irisbus (w tym sprzedaż modelu Domino), a trzecie Mercedes-Benz. Natomiast niewątpliwie dużym wydarzeniem jest sprzedaż aż 8 autokarów Yutong ZK6129H (m.in. jeden z nich trafił do SAD Prievidza)

I na koniec rynek minibusów –łącznie w 2008 r. na Słowacji dostarczono 56 minibusów, czyli o 31 szt. więcej niż przed rokiem (+ 124%). Najwięcej na bazie Renault Master (21 szt.), IVECO (14 szt.), Mercedes-Benz Sprinter (10 szt.) oraz Isuzu (6 szt.).

 

MARKA Producent / Przedstawiciel / Importer

2008

udział (%)

2007

udział (%)

IRISBUS

351

59,0

186

56,0

SOR

106

17,8

69

20,8

RENAULT

21

3,5

16

4,8

SAO LUČENEC

21

3,5

17

5,1

SCANIA

21

3,5

0

 

MERCEDES-BENZ

20

3,4

9

2,7

TEDOM

16

2,7

10

3,0

inni

39

6,6

25

7,5

RAZEM

595

100,0

332

100,0


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Słowacja
rynek
Irisbus
Karosa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....