TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Słowacki rynek autobusów po I połowie 2008 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 12.08.2008 21:32:14
Słowacki rynek autobusów po I połowie 2008 r.

W ciągu pierwszego półrocza 2008 r. słowaccy przewoźnicy zakupili łącznie 301 autobusów o masie powyżej 3,5 t, co w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. oznacza zdecydowany wzrost sprzedaży o 144 szt. (+ 91,71%). Przypomnijmy, że w całym 2007 r. Słowacy zakupili łącznie 332 autobusów, co oznaczało w porównaniu do 2006 r. znaczący spadek sprzedaży –aż o 167 szt. (- 33,46%). W tym roku rynek widocznie nadrabia zaległości i już po sześciu miesiącach rynek osiągną prawie poziom z całego zeszłego roku, co stanowi zapowiedź zdecydowanego wzrostu na słowackim rynku autobusowym na koniec 2008 r. Podobnie jak w Czechach –liderem słowackiego rynku po I połowie br. jest Irisbus z rezultatem 165 sprzedanych pojazdów. Drugie miejsce ma SOR (61 szt.), a trzecie –Renault z wynikiem 14 minibusów.

Podstawa rynku –autobusy międzymiastowe

W zasadzie cały słowacki rynek autobusów to pojazdy międzymiastowe –to one wytyczają łączny poziom i generalny układ poszczególnych marek na liście rankingowej. Po I połowie 2008 r. odnotowano tutaj sprzedaż na poziomie 197 szt., co oznacza wzrost o 82 szt. (+ 71,30%) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jak już wspomnieliśmy liderem jest tutaj Irisbus, który rozpoczął duże dostawy dla przewoźników z Żiliny i Trencina. Drugi jest SOR, a trzeci SAO Lucenec. Wydawało się, że ta lokalna firma zniknęła na dobre ze słowackiego rynku, a jednak w I kwartale br. nastąpił jej wielki powrót do gry ze sprzedażą 11 szt. To w znacznej mierze efekt wprowadzenia bardziej skomplikowanych technicznie i nowocześniejszych modeli do oferty konkurentów, czyli Irisbus i SOR, natomiast duża część słowackich przewoźników potrzebuje prostych i tanich konstrukcji. A takie cały czas produkuje SAO –w tym przede wszystkim międzymiastowe autobusy PMC 12 bazujące jeszcze na konstrukcjach Karosy z serii C900, oczywiście już z silnikami Euro 4 firmy Tedom. Najlepiej sprzedający się autobus międzymiastowy to oczywiście Irisbus Crossway (127 szt. w I p. 2008 r.) Jako ciekawostkę można podać, że w br. na słowackim rynku pojawiła się węgierska firma Hungarian Bus, która sprzedała tutaj trzy autobusy HB Starter 122/L/B.

Pozostałe segmenty

Po I połowie br. słowacki segment autobusów miejskich jest na mocnej ścieżce wzrostu. Sprzedano tutaj 33 autobusów –o 18 więcej niż przed rokiem (+ 120%). Najwięcej miejskich pojazdów sprzedał Irisbus –16 szt. (model Citelis 12M) Drugi –co ciekawe –jest TEDOM (C12G), a trzeci –SOR (BN12). I na koniec kilka słów o autobusach turystycznych, których w ciągu sześciu miesięcy br. sprzedano na Słowacji 43 szt. –o 26 szt. więcej niż przed rokiem (+ 152,94%). Najwięcej marki Irisbus –13 szt. ( w tym modele Evadys i Domino), drugie miejsce ma Scania-Irizar, a trzecie MAN (w tym jeden egzemplarz Lion`s Regio i dwa Neoplan Tourliner). Autokarową stawkę zamyka Mercedes-Benz i Slovbus.

Ponadto w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. na Słowacji dostarczono 14 minibusów (najwięcej Renault Master i Iveco Daily).
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Irisbus
Słowacja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....