TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

SilesiaKOMUNIKACJA: Rafako E-Bus wjedzie na rynek w 2020 r. [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 16.05.2019 09:00:14
SilesiaKOMUNIKACJA: Rafako E-Bus wejdzie na rynek w 2020 r. [FILM]

Podczas Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA 2019 swoją publiczną premierę miał najnowszy polski elektrobus - Rafako E-Bus. O jego wejściu na rynek rozmawialiśmy z liderem projektu Michałem Maćkowiakiem.

Sosnowiecki debiut elektrobusu Rafako okazał się bardzo udany. Spora liczba odwiedzających na firmowym stoisku, pierwsze podpisane listy intencyjne dotyczące testów i pierwsza nagroda. Targi przyznały raciborskiej spółce medal za autobus elektryczny oraz wyróżnienie za atrakcyjną formę prezentacji projektu. Niezły początek.

Co wiemy o Rafako E-Bus?

Autobus elektryczny Rafako E-bus wyróżnia się lekką konstrukcją. Wykonanie szkieletu pojazdu w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych oraz użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych pozwoliły uzyskać niską masę pojazdu. Do tego baterie umieszczono w podwoziu pojazdu, co znacznie obniżyło środek ciężkości i poprawiło stabilizację toru jazdy a zarazem pozwoliło zachować niską podłogę w przestrzeni pasażerskiej. Jest to innowacyjne rozwiązanie Rafako, dzięki któremu, wysokość autobusu wynosi tylko 3,2 metra, co pozwoli mu wjeżdżać pod każdy w zasadzie wiadukt w naszych miastach. Dodatkowo, długość 8,5 metra i szerokość 2,45 metra umożliwiają mu swobodne poruszanie się w centrach miast.

Do napędu autobusu przewidziano dwa rodzaje trójfazowych silników synchronicznych o mocy ok. 140 kW o dużej sprawności – rzędu 96 %, znacznie wyższej od stosowanych dotychczas rozwiązań. Baterie również przewidziano w dwóch wersjach, NMC 144 kWh wraz z pokładową ładowarką, które pozwolą na przejechanie ok 140 km, oraz LTO o pojemności 61 kWh – tu zasięg naładowanego pojazdu wyniesie ok. 70 km.

W zaprezentowanym na targach autobusie można było zobaczyć już wnętrze, w tym ergonomiczne rozwiązania w kabinie kierowcy, z elektronicznym, multifunkcyjnym panelem sterowania.

Autobus pokazany w Sosnowcu jest przystosowany do przewożenia 53 osób, w tym 25 na wygodnych miejscach siedzących. To oczywiście jedna z możliwych aranżacji wnętrza. Jak podkreśla producent, autobus będzie oferowany w trzech wersjach:

  • miejskiej (z większą liczbą miejsc stojących),

  • podmiejskiej (z przeznaczeniem na trasy wybiegowe do podmiejskich osiedli na linie gminne),

  • szkolnej, czyli pierwszy w Polsce ekologiczny gimbus.

Autobusowy timing

Pod koniec 2018 r. - kiedy Rafako pokazało gotową bryłę pojazdu - ruszyły prace nad homologacją. Teraz firma ma już homologację na bateryjny powerpack (od firmy Impact) i pracuje nas homologacją całopojazdową. Wszystko wskazuje na to, że otrzyma ją jesienią 2019 r. Wtedy też Rafako - wraz z szkolnym dzwonkiem - chce pokazać pierwszego w Polsce elektrycznego gimbusa.

Równolegle - jesienią - mają ruszyć testy u przewoźników, na które zostały już podpisane pierwsze listy intencyjne.

-"Autobus jest teraz sukcesywnie przygotowywany do pierwszych jazd. Chcielibyśmy jesienią przeprowadzić testy, tak aby w 2020 mógł pojawić się u pierwszych klientów – powiedział Michał Maćkowiak, odpowiedzialny w RAFAKO za projekt E-Busa. - Na koniec tego i w przyszłym roku chcemy zacząć testy trzech prototypów tak, żeby w 2020 r. można było wejść w eksploatację. Nie spieszymy się, chcemy to zrobić dobrze."

Raciborska firma zastanawia się też nad miejscem uruchomienia seryjnej produkcji. Rozważanych jest kilka scenariuszy. Przypomnijmy, że prototypy powstają w Solcu Kujawskim. O dalszych szczegółach autobusowego projektu Rafako opowiedział nam Michał Maćkowiak:


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
SilesiaKOMUNIKACJA
Rafako

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....