TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

SilesiaKOMUNIKACJA: PKM Tychy z pierwszym nU18 CNG w Polsce!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 16.04.2019 12:00:57
fot. PKM Tychy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach Sp. z o.o. wzbogaciło swoją flotę pojazdów o nowy autobus, który zgodnie z założeniami Metropolii ma kolor żółty. Pierwszy autobus w barwach Metropolii wyróżnia się wśród innych autobusów w Tychach, które są rozpoznawalne w całym regionie jako żółto-zielone.

Jednak zgodnie z założeniami Metropolii w tym kolorze będą wszystkie autobusy komunikacji miejskiej dedykowane liniom regularnym Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Nowy nabytek PKM to nowoczesny i pierwszy w Polsce Nowy Urbino 18 CNG. Spośród innych autobusów w tyskiej zajezdni prócz malowania, wyróżnia się m.in. tym, że aby go odpalić kierowca musi dmuchnąć w alkomat znajdujący się w kabinie kierowcy, a ten połączony jest z układem zapłonowym silnika. Tym samym kierowcy będą dodatkowo badani pod kątem trzeźwości przed wyjazdem z zajezdni dwukrotnie (pierwszy raz przez dyspozytora przed rozpoczęciem pracy, drugi raz przed uruchomieniem autobusu).

W autobusie jest też przycisk, którym kierowca z pierwszej zmiany wymusza test trzeźwości dla kierowcy z drugiej zmiany. Po wyłączeniu silnika autobus może przejechać jeszcze przez piętnaście minut. To oznacza, że jeśli np. kierowca ma przerwę śniadaniową - 20 minut, bądź też stoi na pętli końcowej czekając na następny kurs, to ponownie musi wykonać test.

Wyjątkowość nowego autobusu to nie tylko nowy design i alkomat, ale również fakt, że jest to pierwszy pojazd przystosowany do przewozu rowerów. W drugich drzwiach rowerzyści znajdą specjalny stojak, w którym można zamocować i przewieźć rower. Dużo więcej miejsca w autobusie przeznaczono również na wózki – to również pierwszy autobus fabrycznie przygotowany do przewozu równocześnie dwóch osób na wózkach inwalidzkich. Miejsca dla wózków są przygotowane w drugich i trzecich drzwiach pojazdu i oznaczone dla ułatwienia specjalnie piktogramami.

O bezpieczeństwo pasażerów poza nowoczesnymi systemami kontroli trakcji (ASR) oraz ESP – (dzięki czemu poprawiono bezpieczeństwo na zakrętach), dba również pełny monitoring pojazdu (wnętrze filmuje siedem kamer, do tego jedna z kamer rejestruje to co dzieje się przed pojazdem, a druga to co jest za nim).
Klimatyzacja jest tu również standardem i obejmuje całe wnętrze oraz kabinę kierowcy. Zostawiono jednak pasażerom okna uchylne jak i przesuwne, które stanowią doskonałe uzupełnienie i dają dodatkowe możliwości np. w dni kiedy klimatyzacja jest zbędna.

Nowy Solaris cechuje się trwalszą, lżejszą oraz bardziej dopracowaną konstrukcją, zarówno pod względem technicznym, jak i stylistycznym. Dzięki nowym technologiom zredukowano poziom hałasu oraz natężenie wibracji w pojeździe. Cały pojazd został oświetlony w technologii LED, zastosowano tzw. "światło pośrednie", które ułatwia kierowcy jazdę po zmierzchu. Autobus stał się stabilniejszy dzięki obniżeniu pojazdu o 50 mm (z zachowaniem tej samej wysokości wnętrza pojazdu).

Na zakończenie warto dodać, że jest to kolejny autobus PKM Tychy zasilany gazem ziemnym CNG. Autobusy gazowe emitują aż o 70% mniej zanieczyszczeń powietrza niż najnowsze autobusy z silnikami diesla spełniającymi normy emisji spalin EURO 6, ponadto redukują hałas o 2-3 dB.

Autobus swój premierowy pokaz ma podczas 11 edycji Targów Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA 2019, która odbędą się w EXPO Silesia w dniach 16-17 kwietnia 2019 r. Po targach autobus pojawi się na liniach obsługiwanych przez PKM Tychy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
SilesiaKOMUNIKACJA
PKM Tychy
Solaris
CNG
 • Mieczysław Szafrański – 16.04.2019

  ładny , ale " goły "

 • Sebastian Klonek – 16.04.2019

  Ładnie się prezentuje.

 • Kamil Nowakowski – 16.04.2019

  Szkoda, że taki żółty 😒

 • Michał Mazurkiewicz – 16.04.2019

  Nie rozumiem takiego "jarania się" tym wozem. Jak jest wykonany podobnie do pierwszych egzemplarzy to współczuję kierowcy, który nim będzie jeździć na stałe.

 • Mateusz Sikorzyński – 16.04.2019

  Wygląda ten autobus na elektryczny, niż na CNG... I w sumie bardzo dobrze, ciekawe jak to będzie w Warszawie

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....