TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sieć MZK Opole rośnie razem z miastem
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 24.11.2016 10:33:38 3 komentarze
Sieć MZK Opole rośnie razem z miastem

Miejskie autobusy od 2017 r. będą kursowały do każdego z włączanych w granice Opola sołectwa ? zapowiedział w opolski samorząd. Jednocześnie Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu zapewnił o bezpośrednich i codziennych połączeniach z wszystkich tych terenów do centrum miasta.

W wyniku powiększenia Opola, od 1 stycznia 2017 r. w granicach miasta znajdzie się 12 sołectw lub ich części położonych dotychczas w czterech sąsiednich gminach. Tym samym liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys. osób.

Szczegółową koncepcję rozbudowy komunikacji miejskiej po zmianie granic miasta władze Opola przedstawiły podczas poniedziałkowej konferencji. Zgodnie z zapowiedziami autobusy codziennie mają dojeżdżać do wszystkich włączanych do Opola sołectw. Trasy mają być tak ułożone, by każda połączyła nowe tereny ze ścisłym centrum miasta w okolicach Dworca Głównego.

Zmiana siatki

By umożliwić nowym opolanom dojazd do centrum miasta, część linii zostanie wydłużona do poszczególnych sołectw. Chodzi o linie o numerach: 5, 8, 10, 13, 15, 16, 21, 80, a także autobusy nocne N1 i N2 oraz nowe linie N5, N13 i N15.

Najwięcej kursów ? wynika z zapowiedzi MZK ? będzie jeździło do sołectwa Czarnowąsy. Łączna ich liczba to: 56 w dni robocze, 35 w soboty i 34 w niedziele. Dodatkowo sołectwo to obejmie też trasa linii nocnej N2.

Do pozostałych sołectw autobusy mają kursować od kilkunastu do 30 razy w dni robocze i od kilku do kilkunastu razy w weekendy. Będą też kursy nocne.

Autobusy MZK mają też dojeżdżać do Elektrowni Opole w wybranych kursach linii 10 (wydłużonej w Czarnowąsów do Elektrowni) oraz linii 21 (wydłużonej z Czarnowąsów do Brzezia przez Borki i Elektrownię).

Taniej za bilet

Zdaniem miejskiej spółki rozszerzona oferta będzie dla mieszkańców korzystna m.in. ze względu na większą liczbę kursów od tej dotychczas proponowanej przez prywatnego przewoźnika, lepszy komfort (większość kursów ma być realizowana autobusami niskopodłogowymi) oraz niższą cenę.

Argumentując niższe ceny biletów MZK Opole podał, że przykładowo ze Świerkli do Opola bilet jednorazowy prywatnego przewoźnika kosztuje 6,50 zł, a w taryfie MZK będzie to 2,60 zł. Cena biletu miesięcznego na tej trasie zmaleje z 225 zł do 63,80 zł ? dodano.

Nowi opolanie będą też mogli korzystać m.in. z biletów okresowych, darmowych piątków dla kierowców, bezpłatnych podróży dla seniorów powyżej 70. roku życia oraz innych promocyjnych ofert MZK.

Jak podała rzeczniczka opolskiego magistratu Katarzyna Oborska-Marciniak, przyszłoroczny budżet Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego wyniesie 38 mln zł. Zastrzegła jednak, że kwota ta obejmuje całą działalność spółki, nie tylko inwestycje związane z rozszerzeniem usług o włączane tereny - kwotę na ten cel oszacowano bowiem na 1,2 mln zł.

Opole rośnie

Na mocy przyjętego przez rząd w lipcu rozporządzenia, od 1 stycznia 2017 r. powierzchnia Opola powiększy się o 52 km kw. - do 149 km kw. Dzięki powiększeniu granic liczba opolan wzrośnie o niecałe 10 tys., do ok. 128 tys. osób.

Do Opola wcielona zostanie znaczna część gminy Dobrzeń Wielki - sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto, w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Przeciw powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestują samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Opole
bilet
 • xyz – 28.11.2016

  To nie jest powiększenie, a kradzież!!! Tak naprawdę chodzi o przejęcie terenów (czyli w efekcie wpływów z podatków), na których zlokalizowana jest między innymi Elektrownia Opole, Knauf Polska, czy centrala firmy Opoltrans. Prawie 100% mieszkańców przejmowanych terenów opowiedziała się na Nie za przyłączeniem do miasta, a mimo to na siłę są włączani przy zgodzie obecnego rządu. Walczymy z pozostałościami komuny, a tak naprawdę ona wróciła tylko pod nową nazwą....

 • zyx – 28.11.2016

  Płacz więcej płacz ;) To jest portal o tematyce transportowej a nie polityce.Btw. Wszystko zostało przyklepane przez rząd więc już nie macie nic do gadania.To normalne że te poniemieckie wioski w końcu musiały być włączone do cywilizacji a nie być finansowane z funduszy Elektrowni ;) Teraz fundusze pójdą dla większości a nie mniejszości. Pozdrawiam

 • XYZ – 29.11.2016

  Poniemiecki wioski... powiedz to ludziom, którzy przyjechali z całej Polski za pracy na elektrowni i mieszkają w tych wioskach. Jakoś dziwnie oni także nie chcą być przyłączeni do tej śmiechu wartej miejskiej cywilizacji... A skoro to portal o transporcie to propozycja miasta dot. skomunikowania zagrabionych terenów jest żenująca. Linia nr 10 która kończy się w Czarnowąsach jak na razie tylko dzięki temu że Gmina Dobrzeń rocznie dopłacą miastu 270 tys. bo miasto jęczało, że nie stać je na utrzymanie tej linii. Sama linia już w tej chwili ma lekko 4 warianty trasy i tłucze się przez całe miasto. Po poszerzeniu miasta legenda do tej linii będzie większa niż rozpiska jej przystanków.... I to ma być poszerzenia miasta, chyba anschlus w białych rękawiczkach.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....