TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sejm uchwalił trzy złote dopłaty do autobusów z FRPA
InfoBus.pl - Opublikowano: 01.05.2020 14:30:56
Sejm uchwalił trzy złote dopłaty do autobusów z FRPA

30 kwietnia Sejm uchwalił nowelizację Tarczy Antykryzysowej 3.0, która zakłada m.in. podniesienie do 3 zł (z jednego złotego) maksymalnej dopłaty z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej.

Z dodatkowego wsparcia mają również skorzystać operatorzy specjalizujący się w przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym w okresie trwania stanu epidemii.

Sejmowy czwartek

Za uchwaleniem ustawy wraz z poprawkami głosowało 233 posłów, przeciw było 212, a 11 parlamentarzystów się wstrzymało. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Przed przystąpieniem do głosowań, przewodniczący komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) przekazał posłom, że w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy zgłoszono 72 poprawki.

Wśród nich zwiększenie dopłaty do 5 zł do jednego wozokilometra z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Nowela zakłada bowiem podniesienie tej dopłaty do 3 zł (z jednego złotego) maksymalnej dopłaty.

Niestety, ta poprawka nie zdobyła większości w tracie głosowania i ostatecznie stanęło na 3 złotych.

Można powiedzieć, że dobre i to. Sejm dał samorządom lepsze narzędzie do utrzymania już funkcjonujących połączeń dofinansowywanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej do końca 2020 r. oraz dał wyraźną zachętę do uruchamiania kolejnych.

Szkoda tylko, że dotyczy to tylko połączeń z FRPA i tylko do końca roku.

Co zakłada nowela?

W ustawie pojawił się art. 38, zmieniający ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (Dz. U. poz. 1123) – poprzez danie w dziale IV po art. 30 nowego art. 30a w następującym brzmieniu:

"Art. 30a. 1. Od dnia 1 kwietnia 2020 r. dopłatę, o której mowa w art. 23 ust. 1, ustala się w kwocie nie wyższej niż 3,00 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. 2. Kwotę dopłaty, o której mowa w ust. 1, stosuje się do dnia 31 grudnia 2020 r.".

Z oceny skutków regulacji można dowiedzieć się, że podmiotami, na które ma działać ustawa, jest grupa 253 organizatorów publicznego transportu zbiorowego, którzy w 2020 r. złożyli wnioski o objęcie w tym roku dopłatą z Funduszu zakontraktowanych usług przewozowych, przy czym legislatorzy zwracają słusznie uwagę, że w związku ze zwiększeniem jednostkowej stawki dopłaty, liczba organizatorów korzystających ze środków Funduszu może się zwiększyć.

Celem interwencji jest utrzymanie funkcjonowania już istniejących linii komunikacyjnych oraz uruchamianie nowych połączeń, co ma poprawić dostępność transportu zarówno w okresie epidemii, jak i po jej ustaniu.

Regulacja wpłynie też na poprawę sytuacji operatorów-beneficjentów środków z Funduszu, których – jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury – w skali całego kraju w 2019 r. było 265.

Z uzasadnienia ustawy można dowiedzieć się, że drastyczny spadek popytu związany z zamknięciem szkół, zakładów pracy i innych placówek oświatowych – w połączeniu z ograniczeniami w liczbie pasażerów, którzy mogą być jednorazowo przewożeni w autobusie – spowodował, że realizowanie przewozów przez większość przedsiębiorców stało się nieopłacalne i doprowadza do rezygnacji przez nich z obsługi linii regularnych. Trafnie zatem skonkludowano, że w celu utrzymania funkcjonowania komunikacji autobusowej niezbędne jest zwiększenie dofinasowania przez państwo do przewozów na liniach regularnych – co stanowić będzie wsparcie dla organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego w czasie zmniejszonej mobilności obywateli RP, stwarzając warunki do utrzymywania nierentownych linii komunikacyjnych do końca 2020 r.

Zauważono również, że zwiększona stawka dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej będzie stanowiła znaczną zachętę dla przewoźników komercyjnych do szerszego niż dotychczas udziału w realizacji przewozów o charterze użyteczności publicznej.

Wśród grup pasażerów, które skorzystają na tej regulacji, wymieniono w szczególności dojeżdżających do pracy pracowników służby zdrowia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
sejm
FRPA

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....