TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Scania Production Słupsk ma nową linię produkcyjną.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 16.09.2010 18:51:13 8 komentarzy
Scania Production Słupsk ma nową linię produkcyjną.
14 września w słupskiej fabryce autobusów Scania Production S.A. uroczyście otwarto nową linię produkcyjną. Dzięki temu zakład stał się jedną z najbardziej nowoczesnych i efektywnych fabryk autobusów w Europie.
Dotychczasowy sposób rozłożenia produkcji autobusów w fabrycznych halach słupskiej fabryki niewiele zmienił się od roku 1992, kiedy Szwedzi po raz pierwszy zainicjowali współpracę z Kapeną S.A. Aż do bieżącego roku montaż odbywał się w poprzek głównej hali. Taki system sprawdzał się do czasu, kiedy słupska fabryka stała się głównym producentem autobusów szwedzkiej marki w Europie. Każdy, kto kiedykolwiek był w hali głównej wie, że pomimo wzorowej organizacji pracy i doskonałych narzędzi panowała tu spora ciasnota. Ponadto przeprowadzanie pojazdów ze stanowiska na stanowisko wymagało sporo cennego czasu.
Pierwsze prace związane z wdrożeniem założeń Systemu Produkcji Scania (SPS) podjęto w 2009 roku. Wówczas powstał projekt przebudowy hali i uruchomienia nowej linii montażowej. Oceniono potrzeby zakładu względem nowego wyposażenia oraz zamówiono masę ciężkich urządzeń, takich jak suwnice i dźwigi. W lipcu tego roku z taśm zjechały ostatnie autobusy, po czym specjalistyczne ekipy przystąpiły do przebudowy hal. Prace wykonano w bardzo krótkim czasie, wykorzystując miesięczną, letnią przerwę urlopową.
Głównym założeniem było takie przebudowanie stanowisk montażu, aby autobusy przechodziły kolejne fazy produkcji na 400 metrach długości hali przechodząc (a potem przejeżdżając) z jednego stanowiska na drugie. Pojazdy w różnych fazach montażu posuwają się na przód po oznaczonych żółtym kolorem torach. Są one szerokie, co czyni poruszanie pracowników przy pojazdach łatwiejszym. Narzędzia pracy i potrzebne do montażu części znajdują się bezpośrednio przy stanowiskach, co skraca czas produkcji. Chwalą to sobie pracownicy, którzy mogą skupić się wyłącznie na zleconych im zadaniach. - „Oszczędzamy w ten sposób masę czasu, który możemy wykorzystać na produkcję kolejnych pojazdów. W tym systemie szanujemy ludzi, czas i środowisko –powiedział na konferencji Gert Flodkvist, dyrektor Scania Productions Słupsk. –I jesteśmy gotowi zwiększać produkcję w miarę wzrostu sprzedaży autobusów dla komunikacji publicznej.”Jak podkreślił także Flodkvist: –Scania jest zadowolona ze wsparcia regionu pomorskiego w rozwijanie życia gospodarczego , co ma wielkie znaczenie dla dalszych planów firmy Scania, dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce.

700 pracowników Scania Słupsk
Zdaniem przedstawicieli Scanii przy tym samym poziomie zatrudnienia (obecnie 700 osób) możliwy będzie wzrost produkcji nawet o kilkaset sztuk rocznie. W przypadku zaangażowania do pracy kolejnej zmiany, maksymalne moce produkcyjne przebudowanej linii wynoszą według kierownictwa fabryki nawet do 3000 pojazdów rocznie (w zeszłym roku mury fabryki opuściło 729 pojazdów, nie licząc gotowych podwozi przygotowanych do zabudowy). Na razie nie planuje się jednak zwiększenia zatrudnienia. Po reorganizacji pracy mury fabryki opuszcza do 4 gotowych pojazdów dziennie, a jednocześnie może być montowanych 26 autobusów.
Aktualnie słupski zakład to centrum europejskiej produkcji kompletnych autobusów miejskich i podmiejskich Scania. W zakładach montuje się karoserie autobusów modeli Scania OmniCity i OmniLink (niskopodłogowe i niskowejściowe). W Słupsku montuje się też podwozia do dalszego przemysłowego montażu Scania OmniCity, które są wysyłane do innych, niezależnych montowni w Europie, Afryce, Azji i Australii.

Poziom produkcji z 2008 r.
Modernizacja słupskiej fabryki to nie tylko hala fabryczna. W ramach przebudowy do użytku pracowników oddano nowy obiekt biurowy i socjalny, w którym mieści się nowoczesna stołówka. Powstał nowy magazyn główny, a szereg innych obiektów zmieniło położenie.
W uroczystości otwarcia fabryki obok liczbie zgromadzonych samorządowców i ambasadora Szwecji w Polsce Daga Harteliusa, wziął udział także Leif Östling, szef koncernu Scania. Przypomniał on, że jeszcze dwa lata temu, ze względu na kryzys gospodarczy, konieczne było bolesne dla wszystkich ograniczenie miejsc pracy w związku ze spadkiem popytu zwłaszcza na miejskie autobusy. –„Na całe szczęście udało się wrócić do stanu sprzed 2008 i mamy nadzieje, że to co złe już nie wróci”–powiedział. Dał także do zrozumienia, że Scania będzie walczyć o rynki pozaeuropejskie, w czym udział ma mieć właśnie słupski zakład. Na razie poza Europę wysyłane są stąd podwozia, które poza kontynentem są zabudowywane przez lokalnych producentów.

Scania dla Słupska
Czy oznacza to, że Scania zaniedba rynek lokalny? –„W żadnym wypadku, rynek środkowoeuropejski jest dla nas zbyt ważny”–wyjaśniali jeden po drugim przedstawiciele koncernu podczas konferencji prasowej. Na dowód tego pokazywano autobusy Scania OmniCity, które są właśnie produkowane dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Słupsku. 7 sztuk w pełni niskopodłogowych, wyposażonych w klimatyzację autobusów wyjedzie na ulice tego miasta już w październiku (tabor przewoźnika liczyć będzie wówczas 23 pojazdy typu OmniCity i OmniLink). W planach jest również produkcja pierwszych w naszym kraju modeli OmniCity na sprężony gaz ziemny –również dla MZK Słupsk (zamówienie opiewa łącznie na 5 egzemplarzy).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Scania
Kapena
Słupsk
 • Ruppert – 17.09.2010

  Fajnie, tylko kurcze kiedy przeguby beda mogly byc sprzedawane w Polsce???

 • ppp – 17.09.2010

  Mam pytanie do pracowników scani, jakie macie zarobki na 8 godz na rękę?

 • józek z malarni – 17.09.2010

  ok 6500pln

 • producja – 18.09.2010

  to zalezy, ale tak ok. 2000zl

 • ppp – 18.09.2010

  my w MAN mamy ok 2500zł

 • adam z MAN-a – 19.09.2010

  no a ja pracuje w fabryce autobusow MAN w Niemczech i tez mam na miesiac ( 160 godzin ) 2500 ale euro - ha ha - a nie zlotych.

 • gregor – 20.09.2010

  no a ja pracuje w serwisie MAN w Wielkier Brytanii i tez mam na miesiac ( 160 godzin) 2500 ale funtów - ha ha a nie eurakow :P

 • pracownik linii produkcyjnej – 06.11.2010

  zarobki sa rozne ja osobiscie mam 1700zl na reke jest to jedna z wyzszych płac jesli chodzi o pracownikow fizycznych wiekszosc ma po 1500zl sa tez tacy co ma mniej

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....