TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Samoa przechodzi na lewą stronę
PAP, HTTP://NORTUS.PINGER.PL/M/1832006 - Opublikowano: 15.09.2009 18:33:36 1 komentarz
Samoa przechodzi na lewą stronę

Kierowcy z Samoa zmienili kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny - poinformowało BBC. Zmianę zarządziły władze, by wprowadzić na wyspach ten sam kierunek ruchu, co w innych państwach Oceanii. Zmianie sprzeciwia się m.in. organizacja Obywatele Przeciwko Zmianie Stron, kierowcy autobusów, którzy przypominają, że drzwi ich pojazdów będą się teraz otwierały po złej stronie i będą wypuszczali pasażerów na środku drogi, obawiają się ofiar. Rząd Samoa podkreśla jednak, że zmiana uniezależni kraj od drogich samochodów importowanych z Ameryki.

Zasada ruchu lewostronnego obowiązuje dziś w mniejszości krajów świata: w Wielkiej Brytanii oraz w krajach niegdyś od Wielkiej Brytanii zależnych lub będących jej byłymi koloniami, w tym m.in. –w Europie –w Irlandii, na Cyprze i Malcie, a także w Australii, Nowej Zelandii, Samoa, Indiach, Pakistanie, Sri lance, Bangladeszu, Papui-Nowej Gwinei, Burnei, Hongkongu, RPA i innych postbrytyjskich koloniach Afryki (Lesotho, Botswanie, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe), jak również w Japonii, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, Jamajce, Dominice, w Gujanie i Surinamie. Jednym z wyjątków zasad wynikających z \'brytyjskości\' jest zależna od Wielkiej Brytanii enklawa Gibraltar, gdzie od 1929 r. obowiązuje ruch prawostronny tak, jak w sąsiedniej Hiszpanii i całej kontynentalnej Europie. Statystycznie: Obecnie 66 procent ludzi na świecie żyje w krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny (163 państwa i terytoria). W 73 krajach obowiązuje ruch lewostronny.

Procedury zmiany kierunków ruchu: przejście z ruchu prawostronnego na lewostronny rozpoczęła się o godzinie 18.50 dnia 7 września br. W radiu został nadany komunikat nakazujący kierowcom zatrzymanie się i przygotowanie do zmiany. O pełnej godzinie nadana została kolejna instrukcja, aby przejechać na lewą stronę drogi. Aby zminimalizować zamieszanie spowodowane zmianą kierunku w ruchu drogowym wprowadzono w całym Samoa dwa dni wolne od pracy, wydano także zakaz sprzedaży alkoholu. Na ulicach stawiono znaki przypominające o jeździe lewą stroną jezdni, zmieniono także oznakowanie poziome.

Szwecja przeszła na prawo i zlikwidowała tramwaje

Ostatnia taka zmiana w Europie miała miejsce we wrześniu 1967 r. w Szwecji, a rok później na Islandii. Tam jednak przeprowadzono operację wprowadzenia na drogach ruchu prawostronnego. W Szwecji o 4.50 nad ranem radio nadało sygnał zmiany ruchu. Wszystkie pojazdy w kraju zatrzymały się, po czym powolutku zjechały na prawą stronę i stanęły. Do tej akcji zmobilizowano ponad 100 tys. osób. Dopuszczalną prędkość w miastach zmniejszono z 50 do 40 km/godz. W Sztokholmie i Helsingborgu zlikwidowano tramwaje - przełożenie torów na drugą stronę ulic kosztowałoby zbyt wiele. Szwedzi jeździli po zmianie bardzo bezpiecznie. Najczęstszym błędem kierowców było odruchowe zjeżdżanie na lewy pas ruchu przy skręcie w lewo. Na szczęście ograniczenie prędkości pozwoliło uniknąć groźnych wypadków. Jedynie w pierwszych godzinach operacji odnotowano kilkadziesiąt niegroźnych stłuczek. Producenci znaków drogowych skrupulatnie zrealizowali urzędową dyrektywę, wszystkie znaki drogowe w nowej wersji przygotowano jako lustrzane odbicie starych znaków. Udana akcja zmiany ruchu w Szwecji zachęciła Islandię do przeprowadzenia podobnej operacji. Dokonano jej również w niedzielę rano - o godzinie 6, 26 maja 1968. Także tutaj akcja została przeprowadzona bez większych problemów, poza jedynie chłopcem-rowerzystą, który złamał nogę. Poza tym wiele autobusów utknęło w korkach.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Samoa
droga
  • dokladny – 17.09.2009

    W jakim języku napisano pierwsze zdanie tekstu? "Kierowcy z Samoa zmienił kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny". Na pewno nie jest to język polski...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....