TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Samoa przechodzi na lewą stronę
PAP, HTTP://NORTUS.PINGER.PL/M/1832006 - Opublikowano: 15.09.2009 18:33:36 1 komentarz
Samoa przechodzi na lewą stronę

Kierowcy z Samoa zmienili kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny - poinformowało BBC. Zmianę zarządziły władze, by wprowadzić na wyspach ten sam kierunek ruchu, co w innych państwach Oceanii. Zmianie sprzeciwia się m.in. organizacja Obywatele Przeciwko Zmianie Stron, kierowcy autobusów, którzy przypominają, że drzwi ich pojazdów będą się teraz otwierały po złej stronie i będą wypuszczali pasażerów na środku drogi, obawiają się ofiar. Rząd Samoa podkreśla jednak, że zmiana uniezależni kraj od drogich samochodów importowanych z Ameryki.

Zasada ruchu lewostronnego obowiązuje dziś w mniejszości krajów świata: w Wielkiej Brytanii oraz w krajach niegdyś od Wielkiej Brytanii zależnych lub będących jej byłymi koloniami, w tym m.in. –w Europie –w Irlandii, na Cyprze i Malcie, a także w Australii, Nowej Zelandii, Samoa, Indiach, Pakistanie, Sri lance, Bangladeszu, Papui-Nowej Gwinei, Burnei, Hongkongu, RPA i innych postbrytyjskich koloniach Afryki (Lesotho, Botswanie, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe), jak również w Japonii, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, Jamajce, Dominice, w Gujanie i Surinamie. Jednym z wyjątków zasad wynikających z \'brytyjskości\' jest zależna od Wielkiej Brytanii enklawa Gibraltar, gdzie od 1929 r. obowiązuje ruch prawostronny tak, jak w sąsiedniej Hiszpanii i całej kontynentalnej Europie. Statystycznie: Obecnie 66 procent ludzi na świecie żyje w krajach, w których obowiązuje ruch prawostronny (163 państwa i terytoria). W 73 krajach obowiązuje ruch lewostronny.

Procedury zmiany kierunków ruchu: przejście z ruchu prawostronnego na lewostronny rozpoczęła się o godzinie 18.50 dnia 7 września br. W radiu został nadany komunikat nakazujący kierowcom zatrzymanie się i przygotowanie do zmiany. O pełnej godzinie nadana została kolejna instrukcja, aby przejechać na lewą stronę drogi. Aby zminimalizować zamieszanie spowodowane zmianą kierunku w ruchu drogowym wprowadzono w całym Samoa dwa dni wolne od pracy, wydano także zakaz sprzedaży alkoholu. Na ulicach stawiono znaki przypominające o jeździe lewą stroną jezdni, zmieniono także oznakowanie poziome.

Szwecja przeszła na prawo i zlikwidowała tramwaje

Ostatnia taka zmiana w Europie miała miejsce we wrześniu 1967 r. w Szwecji, a rok później na Islandii. Tam jednak przeprowadzono operację wprowadzenia na drogach ruchu prawostronnego. W Szwecji o 4.50 nad ranem radio nadało sygnał zmiany ruchu. Wszystkie pojazdy w kraju zatrzymały się, po czym powolutku zjechały na prawą stronę i stanęły. Do tej akcji zmobilizowano ponad 100 tys. osób. Dopuszczalną prędkość w miastach zmniejszono z 50 do 40 km/godz. W Sztokholmie i Helsingborgu zlikwidowano tramwaje - przełożenie torów na drugą stronę ulic kosztowałoby zbyt wiele. Szwedzi jeździli po zmianie bardzo bezpiecznie. Najczęstszym błędem kierowców było odruchowe zjeżdżanie na lewy pas ruchu przy skręcie w lewo. Na szczęście ograniczenie prędkości pozwoliło uniknąć groźnych wypadków. Jedynie w pierwszych godzinach operacji odnotowano kilkadziesiąt niegroźnych stłuczek. Producenci znaków drogowych skrupulatnie zrealizowali urzędową dyrektywę, wszystkie znaki drogowe w nowej wersji przygotowano jako lustrzane odbicie starych znaków. Udana akcja zmiany ruchu w Szwecji zachęciła Islandię do przeprowadzenia podobnej operacji. Dokonano jej również w niedzielę rano - o godzinie 6, 26 maja 1968. Także tutaj akcja została przeprowadzona bez większych problemów, poza jedynie chłopcem-rowerzystą, który złamał nogę. Poza tym wiele autobusów utknęło w korkach.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Samoa
droga
  • dokladny – 17.09.2009

    W jakim języku napisano pierwsze zdanie tekstu? "Kierowcy z Samoa zmienił kierunku w ruchu drogowym z prawostronnego na lewostronny". Na pewno nie jest to język polski...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....