TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sąd ogłasza upadłość PKSiS Oświęcim
DZIENNIK ZACHODNI - Opublikowano: 20.02.2015 22:06:40 4 komentarze
Sąd ogłasza upadłość PKSiS Oświęcim

 Jak informuje Ewelina Sadko na łamach ?Dziennika Zachodniego??Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia zdecydował o upadłości przewoźnika. Całym taborem PKSiS Oświęcim zarządza już syndyk z Krakowa, Radomir Szaraniec. Podkreśla, że po zajęciu majątku firmy żadne autobusy pod jej szyldem nie mogą wyjechać na drogi. ??Firma wraz z decyzją sądu straciła licencję na przewóz osób i prowadzenie działalności, więc ja także nie mogę świadczyć usług przewozowych - wyjaśnia syndyk. - Mogę jedynie wynająć autobusy, ale bez kierowców. To jednak chyba żadne rozwiązanie.?

Trwa szacowanie majątku upadłej spółki PKSiS z Oświęcimia. Już wiadomo, że ma 8 mln zł długu. ??Jestem załamany, to dla mnie osobista porażka - mówi Leszek Rykała, prezes PKSiS Oświęcim. - Przez zajęcie majątku na bruku wyląduje 370 osób - dodaje i tłumaczy, że za upadek firmy odpowiadają w znacznej części... pracownicy. ??Jak to było jeszcze państwowe, to kradli paliwo i części, a jak stało się prywatne, nic się nie zmieniło?- twierdzi Rykała. Kierowcy nie zostawiają na nim jednak suchej nitki. ??Teraz prezes lamentuje, a to jego wina. Bujał się po wczasach, auta sobie kupował, a na paliwo w firmie nie było?- mówi kierowca z 16-letnim stażem.

Na kłopoty oświęcimskiego przewoźnika błyskawicznie zareagowały okoliczne gminy. Miały z nim podpisane umowy na dowóz uczniów do szkół. Automatycznie wygasły w momencie ogłoszenia upadłości firmy. Choć doszło do tego w czasie ferii zimowych, samorządy musiały mieć przygotowany plan awaryjny. Np. Stary Sącz za szkolny transport 200 dzieci płacił spółce 120 tys. zł rocznie. ??Teraz uczniów przejmie MPK i prywatni przewoźnicy - mówi wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki. - Mamy też swój gimbus, więc jakoś wybrniemy z kłopotu.?

Do tej pory PKSiS odwoził uczniów do Moszczenicy, Gabonia i Woli Kroguleckiej. Resztę gminy obejmowali inni przewoźnicy. Problemu z dowozem dzieci nie będzie też w gminie Piwniczna-Zdrój. Przewozy powierzono firmie z Nowego Sącza. Będzie je realizować do końca roku szkolnego. Latem zostanie ogłoszony przetarg na tę usługę. I kilka faktów o ostatniej działalności PKSiS Oświęcim:

- W lipcu 2012 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i Spedycji w Oświęcimiu przejęło sądecki PKS. Za 3,2 mln zł firma kupiła 70 autobusów upadłej spółki. 

- Główna siedziba PKSiS znajduje się przy ul. Chemików w Oświęcimiu. W taborze ma kilkadziesiąt autobusów miejskich i turystycznych. Oprócz regularnych kursów pasażerskich oferowała też przewozy dla zakładów pracy, turystyczne i okazjonalne.

- Oświęcimska spółka działała także w Krakowie. Zatrudniała tam ponad 140 pracowników. Miała 80 autobusów, w tym aż 49 o wysokim standardzie. 

- W ubiegłym roku PKSiS połączył się z firmą TransVobis, która również jest bankrutem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKSiS Oświęcim
Oświęcim
Kraków
Nowy Sącz
upadłość
Stary Sącz
Moszczenica
 • siwy kierowca – 22.02.2015

  . nowe czasy nadeszły - czytaj rynkowe , ale stara mentalność w załogach dalej pokutuje!! I to nie tylko w tym PKS-ie ! A potem się dziwią że padło !!

 • Pypia – 23.02.2015

  No to w Małopolsce ostał się już tylko jeden PKS- ten z Limanowej :(

 • Leo – 25.02.2015

  No tak, państwo pomaga kolei jak może a transport drogowy dobija albo zostawia samemu sobie...Czekają aż wejdą na wszystkie linie zagraniczni przewoźnicy, tylko nie mam pojęcia jaki jest tego cel?

 • taktak – 09.06.2015

  gdy było państwowe - nikt nie liczył, gdy stało się prywatne - źle liczyli. A przyczyna? W szkole polskiej nie uczy się ekonomii - ale tej rynkowej, nie teoretycznej!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....