TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sąd Antymonopolowy o busiarzach z Zakopanego
Karol Wach - Opublikowano: 10.09.2006 21:15:37 2 komentarze
Sąd Antymonopolowy o busiarzach z Zakopanego

Z czego znane jest Zakopane? Odpowiedź na to pytanie może być różna. Jedni powiedzą, że jest stolicą Polskich Tatr, inni, że z Krupówek, jeszcze inni wskażą tu zalety turystyczne miasta. Dla wszystkich choć trochę interesujących się transportem publicznym Zakopane znane jest z olbrzymiej liczby busów, które spotkają na ulicach stolicy powiatu tatrzańskiego. To właśnie one będą bohaterami niniejszego tekstu.   

 

Wielokrotnie na łamach naszego portalu informowaliśmy o zjawisku busiarstwa, które od kilkunastu już lat rozwija się w Zakopanem, zdobywając coraz mocniejszą pozycję na rynku lokalnych i dalekobieżnych przewozów. Codziennie na ulicach miasta pojawia się olbrzymia ilość busów –Mercedesów, Fordów, Volkswagenów, a ostatnio także sprowadzanych z zachodu Setr. Dowożą one, głównie turystów, niekoniecznie po promocyjnej, czy niższej w porównaniu do PKS czy PKP cenie, niemalże do każdej miejscowości Podhala, ale również do Krakowa czy na Słowację. Tak mocno rozwinięte zjawisko busiarstwa musiało doprowadzić do wewnętrznej konkurencji, nierzadko nieuczciwej. W ostatnim czasie spór między lokalnymi przewoźnikami musiał rozstrzygnąć Sąd Antymonopolowy. Po jego wyroku, komuś zależało, i to bardzo, aby jak najliczniejsza grupa potencjalnych pasażerów poznała to rozstrzygniecie. Dlatego też na zakopiańskich przystankach pojawiły się takie oto teksty, napisane jak można sądzić po podpisie przez Pawła Pełkę. Sprawa wydaję się ciekawa, tym bardziej, że busy wpisują się w krajobraz coraz to nowych polskich miast. Dlatego też poniżej prezentujemy treść artykułu –obwieszczenia z zakopiańskiego przystanku:

         

„Bąk przegrał z busiarzami.

 

Przez dwa lata burmistrz Zakopanego Piotr Bąk łamał prawo, faworyzując grupę regularnych busiarzy - uznał  Sąd Antymonopolowy w Warszawie. Wyrok jest prawomocny. Półtora roku temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że władze Zakopanego działają bezprawnie, organizując konkurencje i dyskryminując okazjonalnych busiarzy. Chodziło o likwidację postojów i zakazanie im wjazdu do Kuźnic. Od tej decyzji zakopiański urząd miasta odwołał się do sądu, który 24 lipca oddalił odwołanie. - Działania gminy Zakopanego ograniczały prawa przewoźników do konkurencji- tak sąd uzasadnił wyrok. Wskutek wyeliminowania części przewoźników, pasażerowie zostali narażeni na wzrost cen i obniżenie jakości usług. Gmina próbowała doprowadzić do wyeliminowania z rynku Zrzeszenia Transportu Prywatnego, chroniąc innych przewoźników. Było to niezgodne prawem. Na ogłoszenie wyroku stawili się przedstawiciele ZTP, nie było nikogo z zakopiańskiego urzędu. Gmina musi zapłacić ponad 2100 złotych kosztów sądowych. Wynajęcie renomowanych prawników kosztowało gminę 15tys. złotych- Na drodze cywilnej będziemy się od gminy domagać odszkodowania za wymierzone przeciwko nam bezprawne działania. Uzyskane przez nas pieniądze przeznaczymy na cele charytatywne- zapowiada prezes ZTP Jakub Karpiński. W praktyce za takie nielegalne zabawy burmistrza Bąka i wiceburmistrza Owczarka zapłacą mieszkańcy Zakopanego- każdy po 60 groszy. To z naszych podatków miasto sfinansuje przegrany z kretesem proces. W prywatnej firmie po takim rozstrzygnięciu poleciałyby głowy. Burmistrzowie z pewnością schowają  głowy w piasek, choć tak naprawdę z własnych kieszeni powinni zapłacić za łamanie prawa.”

 

Można jedynie przypuszczać, że to nie koniec, a jedynie początek rozpraw przed polskimi sądami, w których stroną będą busiarze.   


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zakopane
sąd
bus
  • aron – 12.09.2006

    no nareszcie sprawiedliwości stało się zadość

  • Słowak – 13.09.2006

    Cierpliwości, skarbówka też się upomni o bileciki z fiskalek, a ja już donosy dwa napisałem :-P

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....