TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rzeszów znowu kupuje używane
Krzysztof Kuchta - Opublikowano: 04.08.2010 19:27:58 9 komentarzy
Rzeszów znowu kupuje używane

Cztery używane autobusy przyjechały do rzeszowskiego MPK. To dwa Neoplany N4016 i N4016td oraz dwa Jelcze M125M Dana eksploatowane dotąd przez ZKM w Ciechanowie. –„Kupiliśmy je po okazyjnej cenie - tłumaczy Sławomir Krygowski, prezes MPK. - Są to autobusy niskopodłogowe i w dobrym stanie technicznym. Oceniamy, że pojeżdżą jeszcze 10 lat.”Prezes nie zdradza za jaką kwotę kupiono pojazdy. Podkreśla jedynie, że jest ona korzystna. Nieoficjalnie mówi się o wartości rzędu kilkuset tysięcy złotych za cztery autobusy. Dwa Neoplany i dwa Jelcze mają po 11 - 12 lat. Neoplan to marka dotąd nieznana w rzeszowskim MPK, natomiast Jelczy M125 używano, ale tylko w odmianie z napędem CNG. Czy nie ma więc obaw o problemy z eksploatacją coraz bardziej zróżnicowanego taboru? –„To żaden problem, autobusy posiadają silniki MAN, używane już w innych naszych wozach, są więc z nimi kompatybilne - odpowiadają w MPK. Pojazdy już otrzymały oznakowanie rzeszowskiego przewoźnika i numery taborowe od 752 do 755. Są w trakcie przerejestrowania. Na ulice wyjadą lada dzień.

Zakup używanych autobusów oznacza zmianę polityki rzeszowskiego MPK. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2004 r. gdy odkupiono od zakładów w Sanoku prototypową “Stokrotkę”czyli Autosana A844MN. Wcześniej na fali przemian z początku lat 90. kupiono w Szwecji 17 używanych Volvo z Goeteborga. Ostatni zakup nowych autobusów miał miejsce w 2008 r. gdy za pieniądze z budżetu miasta tabor MPK zasiliły dwa Autosany Solina. Przez kilka poprzednich lat kupowano nowe pojazdy z napędem gazowym: Jelcze M125M/4, M120M/4 i M121M/4 oraz Solarisy Urbino 12 CNG. Tabor miejskiej spółki to obecnie prawie 190 autobusów. Jedna trzecia - ponad 60 sztuk - to ciągle Jelcze PR110M z lat 80. i początku 90. Później kupowano głównie Jelcze 120M w kolejnych odmianach. W roku 2000 pojawiły się Solarisy Urbino 12 i 15, a dwa lata później MAN-y NL223. Mimo późniejszego wspomnianego już zakupu 38 nowych gazowców, średnia wieku używanych pojazdów to 14 lat, a najstarszy wóz pochodzi z 1982 roku.

Kilka miesięcy temu związkowcy zarzucili dyrekcji firmy, że straciła szansę pozyskania 8 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na odnowienie taboru. Dofinansowanie wymiany autobusów otrzymają z niego prawie wszystkie pozostałe podkarpackie miasta posiadające komunikację miejską. MPK zaczęło prace nad wnioskiem w tej sprawie ale go nie złożyło.

Szefostwo rzeszowskiej spółki tłumaczyło się m.in. tym, że liczy przede wszystkim na autobusy z innego programu modernizacji komunikacji miejskiej. Chodzi o projekt “Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic”w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Przewiduje on m.in. zakup przez miasto 100 nowych pojazdów. Jednak jego realizacja jak na razie wciąż się opóźnia. Fabrycznie nowe autobusy mogą pojawić się w Rzeszowie najwcześniej w 2011 r.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK Rzeszów
Neoplan
Jelcz
 • JaRkO – 04.08.2010

  Ogromna szansa dla Autosana.Mam nadzieje że wygra Autosan

 • dobry – 05.08.2010

  @Jarko: Sancity 12LF jest obecnie na testach w Rzeszowie, a podobno na tegorocznych targach Transexpo mamy zobaczyć przegubowca z Sanoka, więc są duże szanse, że Twoje nadzieje się spełnią

 • MRz – 05.08.2010

  wypad z sanockim złomem!! nie chce tego widziec na ulicach mojego miasta!!!!!

 • Fitowski – 05.08.2010

  a co ty byś chciał może Sora

 • lkmg-sol – 05.08.2010

  Zamienione są opisy pod zdjęciami do artykułu.

 • maciek – 06.08.2010

  widziałem na you tube filmiki z nowym ikarusem! solaris może się uczyć. wpiszcie new ikarus. klima duże okna itp

 • Asesino – 06.08.2010

  W Rzeszowie naprawdę jeszcze jeździ liniowo tyle PeeRek czy to jakieś nieaktualne dane (co się tu często zdarza)?

 • tikama – 07.08.2010

  Tak, w Rzeszowie nadal jest ponad 60 Jelczy PR110.

 • res – 10.09.2010

  Teraz już poniżej 60, bo ostatnio przynajmniej 2 sztuki (556, 543) poszły do kasacji.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....