TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rzeszów stawia na gazowe autobusy i Autosan
InfoBus.pl - Opublikowano: 02.12.2019 09:00:27
Rzeszów stawia na autobusy gazowe i Autosan; fot. UM Rzeszów

29 listopada Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie świętował 10-lecie istnienia, a w ramach "prezentu" podpisał umowę z Autosanem na zakup 60 szt. Sancity 12LF CNG oraz aneks z NCBiR dopuszczający autobusy wodorowe.

Gazowe "bociany" mają zacząć docierać do Rzeszowa w pierwszym kwartale przyszłego roku. Koszt zakupu autobusów to 81 mln zł. Dużą część tej kwoty miastu udało się zdobyć z funduszy Unii Europejskiej.

Przetargowa historia

Przypomnijmy - w maju br. ZTM w Rzeszowie ogłosił przetarg na dostawę miejskich autobusów. Zamówienie dotyczyło dostarczenia do Rzeszowa 40 szt. nowoczesnych, ekologicznych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym z opcją zwiększenia ich ilości o kolejne 20 szt. Na realizację zamówienia podstawowego zamawiający planował przeznaczyć 56 mln zł. Do przetargu przystąpiły trzy firmy: Autosan sp. z o.o., MAN Truck & Bus Polska sp. z o.o. oraz Solaris Bus & Coach S.A. W wyniku postępowania największą liczbę punktów zdobyła sanocka fabryka i to ona wygrała rzeszowski kontrakt.

O tym wydarzeniu pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Do podpisania umowy na nowe pojazdy brakowało już tylko … pieniędzy, ale po zwiększeniu dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 (kwota dofinansowania wynosi 56 mln zł) Rzeszów podpisał umowę z Autosanem. Zgodnie z jej zapisami - pierwszy autobus przyjedzie do Rzeszowa w drugiej połowie 2020 r. - w ciągu 40 tygodni od podpisania umowy, kolejne 7 – cztery tygodnie później. Zakończenie dostaw planowane jest na I kwartał 2021 r.

Rzeszowski standard

Każdy z autobusów wyposażony będzie w system informacji pasażerskiej (tablice kierunkowe zewnętrzne i wewnętrzne, system informacji głosowej, bramki liczące, kamery).

Dodatkowo w każdym pojeździe znajdować się będzie biletomat mobilny obsługujący transakcje realizowane zarówno przy pomocy bilonu jak i karty płatniczej.

Liczba miejsc pasażerskich w pojeździe wynosi 94, z czego 27 to miejsca siedzące w tym 12 z dostępem bezpośrednio z niskiej podłogi, bez podestów.

Wodorowe e-Busy

29 listopada w siedzibie ZTM w Rzeszowie podpisano także aneks do porozumienia zawartego w 2017 roku z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

-"To porozumienie dotyczy współpracy przy opracowaniu, przetestowaniu i wdrożeniu nowych, innowacyjnych technologii bezemisyjnego transportu publicznego – tłumaczy Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedziany za inwestycje oraz transport. – Na jego mocy Rzeszów zobowiązał się m.in. do zakupu jednego autobusu elektrycznego o długości 18 m, jednego 12-metrowego oraz jednego 10-metrowego. Najnowsze zmiany dotyczą m.in. tego, że oprócz autobusów elektrycznych w ramach projektu powstać ma także autobus napędzany wodorem. Teraz zobowiązaliśmy się do zakupu jednego autobusu elektrycznego o długości 18 m oraz jednego o długości 10 m, także o napędzie elektrycznym. Trzecim pojazdem będzie 10-metrowy autobus o napędzie wodorowym" - powiedział wiceprezydent.

Takie pojazdy mają pojawić się w Rzeszowie najpóźniej do końca 2023 roku. Rzeszów za udział w programie ma zapłacić ok. 8 mln zł.

-"Liczymy, że większość tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie zewnętrze – deklartuje wiceprezydent Ustrobiński.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
CNG
wodór
e-Bus
Autosan
ZTM Rzeszów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....