TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rząd za podwyżką cen paliw. Cios w autobusy
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 12.07.2017 17:55:27 8 komentarzy
Rząd za poselską podwyżką cen paliw

Rząd nie ocenia negatywnie projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - powiedział podczas debaty minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Oznacza to podwyższenie stawki paliwowej o 25 groszy brutto na litrze. Dodatkowa "danina" ma dt. zarówno ON, jak i CNG, LNG i LPG.

W Sejmie, 12 lipca, trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. W debacie zabrał głos minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. "Formalnie stanowisko jest przygotowywane, jedno jest pewne, rząd negatywnie nie ocenia tego projektu" - oświadczył.

Minister przypomniał, że zarówno środowiska samorządowe, jak i drogowcy popierają projekt. "Opowiadając się przeciw temu projektowi występujecie przeciw samorządom" - zwrócił się do opozycji.

Cios w autobusy

Podwyższenie stawki paliwowej o 25 groszy brutto na litrze podniesie tez koszty transportu i tym samym uderza w przewoźników autobusowych. I komunalnych, i prywatnych.

Jak wyliczył zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu, który dziennie na ulice wysyła ok. 90 pojazdów, wprowadzenie od sierpnia zapowiadanej wyższej opłaty paliwowej spowoduje wzrost tych kosztów do końca roku o ok. 200 tys. zł.

Podstawą tych wyliczeń były następujące dane: obecnie dzienne średnie zużycie paliwa przez autobusy MZK to około 7,5 tys. litrów, a średnia hurtowa cena ON to 3,30 zł za litr.

Jak na razie opolski magistrat informuje, że wyższa stawka paliwowa nie powinna przełożyć się na wzrost cen biletów. Przynajmniej nie w tym roku. W podobnej sytuacji są wszyscy samorządowi przewoźnicy w Polsce.

O co chodzi?

-"Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych pozwoli na wybudowanie i wyremontowanie 6 tys. km dróg rocznie" - poinformował w środę poseł wnioskodawca Zbigniew Dolata (PiS), prezentując projekt ustawy w Sejmie.

Aby zagwarantować finansowanie tych dróg, zostanie wprowadzona opłata drogowa, która zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa z tego trafi do mającego powstać Funduszu Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

Adamczyk zapewnił jednocześnie, że pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych trafią wyłącznie na drogi, a kłamstwem jest twierdzenie, że mogą być przeznaczone na inne cele. Minister ubolewał, że wiele słów, które padły w debacie, "mijało się często z prawdą".

Zapowiedział, że dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych już w przyszłym roku na drogi lokalne trafi 2,5-3 mld zł, a razem z pieniędzmi samorządowymi będzie to ok. 5 mld zł. Dodał, że prace remontowe na tych drogach, będą wykonywać polskie, małe firmy, "które nie mogą wygrać projektów autostradowych".

Opozycja

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zarzucił projektowi, że jest niczym innym jak wprowadzeniem nowego podatku. "Panie pośle Dolata, kto to panu pisał. (...) przecież to jest wstyd (..) jeszcze kłamiecie, że chodzi o bezpieczeństwo" - powiedział Schetyna.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz ocenił, że projekt ten to przykład kolejnego "łupienia obywateli". "Szukacie pieniędzy na drogi, szukacie ich w kieszeniach podatników, natomiast te pieniądze są w gabinetach +Misiewiczów+, w przeroście urzędniczym, w komendach głównych policji, w komendzie głównej straży pożarnej, te pieniądze są w nowych BMW po 1,5 mln zł sztuka" - mówił.

Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że wprowadzenie opłaty drogowej to kolejny podatek, który uderzy w najbiedniejszych. Dodał, że przeciętny Polak zapłaci za paliwo ok. 350 zł rocznie więcej.

Według Pawła Bejdy (PSL) ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych to "prezent" dla Polaków na wakacje i "prezent" dla rolników na żniwa oraz "prezent" dla transportowców, który ich dobije i przyczyni się do wzrostu cen. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
drogi
 • CNG FAN – 12.07.2017

  Wypie... od moich ciężko zarobionych pieniędzy Lecą notowania PiS w dół aż miło

 • Proton – 12.07.2017

  Będzie trzeba promować oszczędną jazdę wśród kierowców + zakładać na wozy systemy, które choć trochę oszczędzą paliwo typu fotowoltaika

 • Adam – 12.07.2017

  Jeżeli ma nam się lepiej jezdzić to przeboleje te 350 zł rocznie więcej jak to wyliczył szanowny pan Ryszard Donpetru. To jest koło 20 paczek fajek a więc nawet nie miesiąc palenia, szkoda że nie pamiętacie jak PO podniosło ceny paliwa wymyslając podatek zapasowy czy jakoś on tam się nazywał już nie pamiętam

 • tantus – 13.07.2017

  @Adam: szkoda, że nie pamiętacie, jak za PO baryłka ropy na rynkach światowych kosztowała $100 (dziś ok. $50-$60). A wzrost cen paliw przełoży się także na ceny wielu produktów, w które przecież wliczane są koszty transportu.

 • Obywatel – 13.07.2017

  Polacy nic się nie stało ;-)

 • fromex – 13.07.2017

  I tym sposobem upieczono kilka pieczeni na jednym ogniu.Pierwsza, to nakręcenie inflacji, która znów spadła poniżej 1%. To ważniejsze w skali całej gospodarki, niż wpływy z nowego podatku.Druga, to "zachęta" do "elektryków". Po autobusach nadchodzi czas na osobówki. Nie powiem, na miasto przydałby mi się :) Za dużo przepalam w korkach. Niestety cena jest jeszcze co najmniej niezachęcająca. :(Z tymi Funduszami, to sprawa śliska, chyba, że samorządy będą publikować raporty z ich działalności. Ale coś jednak trzeba zrobić, gdy skończy się "darmowa" kasa z Łuni.I chyba zupełnie ubocznie, jest szansa, że ci "najbiedniejsi" jednak porzucą swoje szroty na kółkach za 3x500+. Poza tym, trzeba naprawdę mało zarabiać, żeby robić awanturę o 350 zł ROCZNIE. Tylko w takim razie pytam: po jaki h.. utrzymywać samochód? Fanaberia nowo"bogackiego", który jedzie nim raz w tygodniu kilka km?

 • kal – 13.07.2017

  Prasa informuje ze bezczelny posel wnioskodawca tylko w zeszlym roku pobral z kancelarii sejmu 34 tys.zl za tzw.kilometrowke.

 • RRR – 13.07.2017

  viatoll, fundusz drogowy, akcyza. Gdyby kasa z tych danin szła na drogi, to mielibyśmy już autostradę do każdej wsi. Zachciało się dawać kasę Rydzykowi, 500+ to i kasy potrzeba. Samorządy z nowego podatku g...zobaczą. Ale tak to jest jest, jak się chamy bez szkoły i głupki wioskowe do rządzenia biorą.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....