TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rząd pomoże autobusowym przewoźnikom: na początek US
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.03.2020 13:00:35
Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie koronawirusa; fot. KPRM

5 marca – na roboczym spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury - branża turystyczna poprosiła rząd o wsparcie. I jest pozytywny odzew.

Koronawirus uziemił obsługujące turystów przedsiębiorstwa transportowe - prawie 300 autokarów należących do polskich firm, które zajmują się obwożeniem po Europie zagranicznych gości musiało wrócić do kraju. To jest katastrofa. Kierowcy oraz piloci wycieczek nie mają co robić. Biura turystycznych już tylko administrują kryzysem.

-"W autobusowych przewozach turystycznych mamy stan klęski żywiołowej. Jeszcze nigdy ta branża nie spadła praktycznie do zera" – powiedział nam Rafał Jańczuk, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.

O postulatach branży pisaliśmy TUTAJ. Teraz czas na reakcję stronę rządowej.

Jeden transportowy głos

W czwartkowym spotkaniu stronę rządową reprezentowali: Minister Rozwoju, Minister Finansów, Minister Infrastruktury, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Główny Inspektor Transportu Drogowego. Stronę społeczną, która zwróciła się z dramatycznym apelem o pomoc do rządu reprezentowali Rafał Jańczuk, prezes PSPA i Jan Buczek, prezes ZMPD. Podczas spotkania Rafał Jańczuk dokonał prezentacji aktualnej sytuacji, a na ręce premiera Mateusza Morawieckiego zostało złożone pismo z branżowymi postulatami.

-"W tak trudnej dla naszego środowiska sytuacji zjednoczyliśmy nasze siły i wraz z pomocą ZMPD, która jest największą ogólnopolską organizacją skupiającą "towarowych" przewoźników drogowych podjęliśmy wspólne działania zmierzające do wypracowania kierunków działania, które pomogą polskim przewoźnikom – podkreślił Rafał Jańczuk, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych.

Strona rządowa zapoznała się już z dramatyczną sytuacją wręcz klęską żywiołową, która dotknęła przewoźników transportu drogowego osób.

-"Nigdy nie było takiej sytuacji w polskim transporcie drogowym autokarowym, która może przyczynić się do upadku wielu firm – mówił Rafał Jańczuk.

Po stronie przewoźników stanął również Alvin Gajadhur, który skierował do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka informację o naszej sytuacji w jakiej znalazła się branża.

Co można zrobić?

W złożonym piśmie transportowcy wnioskowali o :

  • wdrożenie preferencyjnych kredytów obrotowych "na przetrwanie" na okres minimum 4-5 lat pozwalających na ograniczone funkcjonowanie przedsiębiorstw,

  • ulgi w płatnościach składek ZUS,

  • ulgi w płatnościach podatkowych.

  • powołanie sztabu kryzysowego pomiędzy rządem, firmami przewozowymi, a bankami.

Rząd obiecuje

Minister Finansów natychmiastowo publicznie potwierdził, że w dniu jutrzejszym tj. 06.03.2020r. zostanie rozesłane pismo do Urzędów Skarbowych o wstrzymanie jakichkolwiek działań w stosunku do firm transportu drogowego osób.

Do przyszłego piątku – na który jest zaplanowane kolejne spotkanie – PSPA otrzymać odpowiedź rządu w sprawie zgłoszonych postulatów.

6 marca premier Mateusz Morawiecki ma również otrzymać kompletny raport dotyczący przewozów autokarowych.

Podczas spotkania Rafał Jańczuk wielokrotnie podkreślał, że przewoźnicy transportu autokarowego znaleźli się w pułapce bez wyjścia i tylko pomoc ze strony państwa jest jedynym rozwiązaniem w tej bardzo trudnej, krytycznej sytuacji polskich przewoźników autokarowych.

-"Niestety tak dramatyczna sytuacja pociąga za sobą również kolejne przedsiębiorstwa, firmy związane z naszą działalnością – podkreślił prezes Jańczuk.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autokar
turystyka
PSPA

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....