TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rynek autobusów w Czechach w I kwartale 2008 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 06.05.2008 21:03:55
Rynek autobusów w Czechach w I kwartale 2008 r.

W I kwartale 2008 r. czescy przewoźnicy zakupili łącznie 196 autobusów o masie powyżej 3,5 t, co w porównaniu analogicznym okresem 2007 r. oznacza wzrost sprzedaży o 33 szt. (+ 20,24%). Przypomnijmy, że w całym 2007 r. Czesi zakupili łącznie 949 autobusów, co oznaczało w porównaniu do 2006 r. wzrost sprzedaży o 31 szt. (+ 3,37%). Czyli dodatni trend z zeszłego roku jest kontynuowany. Co ciekawe –liderem po I kwartale czeskiego rynku nie jest już tradycyjnie Irisbus / Karosa. Dzięki ogromnemu kontraktowi –jednemu z największych w tej części Europy –z czeską firma ICOM Transport na dostawę aż 600 międzymiastowych autobusów pierwsze miejsce zajął Mercedes-Benz. W ramach umowy koncern dostarczył już 80 autobusów Mercedes-Benz Intouro, z czego 62 szt. w I kwartale br. Łącznie niemiecka marka sprzedała w I kwartale br. w Czechach 87 autobusów i zajmuje mocne pierwsze miejsce na rynku naszych południowych sąsiadów. W dalszej kolejności jest SOR z wynikiem 36 szt. (co również jest niespodzianką, ale to się już zdarzało historii czeskiego rynku), a tuż za nim Irisbus / Karosa z wynikiem 33 szt. To oznacza, że po raz pierwszy w historii Irisbus może nie utrzymać tutaj pozycji lidera na koniec roku.

Serce rynku –autobusy międzymiastowe

Motorem czeskiego rynku jest cały czas segment autobusów międzymiastowych –czyli odwrotnie niż w Polsce. Po I kwartale 2008 r. odnotowano tutaj sprzedaż na poziomie 109 szt., co oznacza wzrost o 31 szt. (+ 39,74%) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jak już wspomnieliśmy liderem nie jest tutaj Irisbus / Karosa. Dzięki kontraktowi z ICOM Transport pierwsze miejsce zajmuje tutaj Mercedes-Benz Intouro z wynikiem 62 szt. Drugi jest SOR, a trzeci Irisbus. Najlepiej sprzedający się autobus międzymiastowy to oczywiście Mercedes-Benz Intouro. Jako ciekawostkę można podać, że coraz lepiej w Czechach sprzedają się autobusy międzymiastowe o obniżonej podłodze i coraz częściej możemy spotkać na drogach takie modele jak Irisbus Crossway LE line czy SOR CN 10,5 / CN 12.

Miejski spadek

Po I kwartale br. czeski segment autobusów miejskich przyżywa kryzys. Sprzedano tutaj zaledwie 12 autobusów –o 44 mniej niż przed rokiem (- 78,57%). Wszystkie jednak miały niski przebieg podłogi. Najwięcej miejskich pojazdów sprzedał Irisbus –6 szt. Drugi jest SOR, a trzecie miejsce zajmuje tutaj polski producent Solaris Bus &Coach z jednym egzemplarzem Urbino 15. Warto podkreślić, że w Czechach doskonale zaczyna się sprzedawać model Irisbus Crossway LE city, którego pierwsze egzemplarze w Polsce zakupiła firma JLA Jarocin. Podobnie jak w Polsce nie odnotowano zakupu pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Turystyczny impet

Podobnie jak w segmencie autobusów międzymiastowych, dobra sytuacja panuje w kategorii pojazdów turystycznych. W I kwartale br. sprzedano w Czechach 42 autokary –czyli o 16 więcej niż rok temu (+ 61,53%). Najwięcej dostarczył ich Mercedes-Benz –18 szt., co zapewniło mu zdecydowane zwycięstwo w tym segmencie i utrzymanie dobrej passy z zeszłego roku. Podstawą sprzedaży jest oczywiście Tourismo, które czescy przewoźnicy zakupili w liczbie 17 szt. To najchętniej kupowany autokar na rynku czeskim. Dla porównania –w Polsce w tym samym czasie dostarczono 7 szt. tego modelu, a cały nasz turystyczny rynek wchłonął zaledwie 22 autokary. Warto jednak tutaj dodać, że Czesi jako autobusy turystyczne zaliczają takie modele jak MAN Lion`s Regio czy SOR LC 9,5. U nas występują one jako autobusy międzymiastowe. Tak czy inaczej czeski rynek autobusów turystycznych jest zdecydowanie bogatszy i bardziej chłonny na droższe autokary niż nasz.

Ponadto w I kwartale w Czechach sprzedano 33 minibusy (najwięcej Mercedes-Benz Sprinter i Renault Master) oraz 3 trolejbusy. Dla porównania w I kwartale 2007 r. dostarczono ich 15 szt., a w całym 2007 r. –54 szt. Takiej liczby w perspektywie roku, a nawet kilku lat, polski rynek trolejbusowy nie jest w stanie wygenerować.

Więcej na temat czeskiego rynku: http://infobus.pl/rynek/full/zaloguj.php .
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Czechy
rynek
Irisbus
Kapena
SOR
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....