TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rynek autobusów w Czechach w I kwartale 2008 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 06.05.2008 21:03:55
Rynek autobusów w Czechach w I kwartale 2008 r.

W I kwartale 2008 r. czescy przewoźnicy zakupili łącznie 196 autobusów o masie powyżej 3,5 t, co w porównaniu analogicznym okresem 2007 r. oznacza wzrost sprzedaży o 33 szt. (+ 20,24%). Przypomnijmy, że w całym 2007 r. Czesi zakupili łącznie 949 autobusów, co oznaczało w porównaniu do 2006 r. wzrost sprzedaży o 31 szt. (+ 3,37%). Czyli dodatni trend z zeszłego roku jest kontynuowany. Co ciekawe –liderem po I kwartale czeskiego rynku nie jest już tradycyjnie Irisbus / Karosa. Dzięki ogromnemu kontraktowi –jednemu z największych w tej części Europy –z czeską firma ICOM Transport na dostawę aż 600 międzymiastowych autobusów pierwsze miejsce zajął Mercedes-Benz. W ramach umowy koncern dostarczył już 80 autobusów Mercedes-Benz Intouro, z czego 62 szt. w I kwartale br. Łącznie niemiecka marka sprzedała w I kwartale br. w Czechach 87 autobusów i zajmuje mocne pierwsze miejsce na rynku naszych południowych sąsiadów. W dalszej kolejności jest SOR z wynikiem 36 szt. (co również jest niespodzianką, ale to się już zdarzało historii czeskiego rynku), a tuż za nim Irisbus / Karosa z wynikiem 33 szt. To oznacza, że po raz pierwszy w historii Irisbus może nie utrzymać tutaj pozycji lidera na koniec roku.

Serce rynku –autobusy międzymiastowe

Motorem czeskiego rynku jest cały czas segment autobusów międzymiastowych –czyli odwrotnie niż w Polsce. Po I kwartale 2008 r. odnotowano tutaj sprzedaż na poziomie 109 szt., co oznacza wzrost o 31 szt. (+ 39,74%) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jak już wspomnieliśmy liderem nie jest tutaj Irisbus / Karosa. Dzięki kontraktowi z ICOM Transport pierwsze miejsce zajmuje tutaj Mercedes-Benz Intouro z wynikiem 62 szt. Drugi jest SOR, a trzeci Irisbus. Najlepiej sprzedający się autobus międzymiastowy to oczywiście Mercedes-Benz Intouro. Jako ciekawostkę można podać, że coraz lepiej w Czechach sprzedają się autobusy międzymiastowe o obniżonej podłodze i coraz częściej możemy spotkać na drogach takie modele jak Irisbus Crossway LE line czy SOR CN 10,5 / CN 12.

Miejski spadek

Po I kwartale br. czeski segment autobusów miejskich przyżywa kryzys. Sprzedano tutaj zaledwie 12 autobusów –o 44 mniej niż przed rokiem (- 78,57%). Wszystkie jednak miały niski przebieg podłogi. Najwięcej miejskich pojazdów sprzedał Irisbus –6 szt. Drugi jest SOR, a trzecie miejsce zajmuje tutaj polski producent Solaris Bus &Coach z jednym egzemplarzem Urbino 15. Warto podkreślić, że w Czechach doskonale zaczyna się sprzedawać model Irisbus Crossway LE city, którego pierwsze egzemplarze w Polsce zakupiła firma JLA Jarocin. Podobnie jak w Polsce nie odnotowano zakupu pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Turystyczny impet

Podobnie jak w segmencie autobusów międzymiastowych, dobra sytuacja panuje w kategorii pojazdów turystycznych. W I kwartale br. sprzedano w Czechach 42 autokary –czyli o 16 więcej niż rok temu (+ 61,53%). Najwięcej dostarczył ich Mercedes-Benz –18 szt., co zapewniło mu zdecydowane zwycięstwo w tym segmencie i utrzymanie dobrej passy z zeszłego roku. Podstawą sprzedaży jest oczywiście Tourismo, które czescy przewoźnicy zakupili w liczbie 17 szt. To najchętniej kupowany autokar na rynku czeskim. Dla porównania –w Polsce w tym samym czasie dostarczono 7 szt. tego modelu, a cały nasz turystyczny rynek wchłonął zaledwie 22 autokary. Warto jednak tutaj dodać, że Czesi jako autobusy turystyczne zaliczają takie modele jak MAN Lion`s Regio czy SOR LC 9,5. U nas występują one jako autobusy międzymiastowe. Tak czy inaczej czeski rynek autobusów turystycznych jest zdecydowanie bogatszy i bardziej chłonny na droższe autokary niż nasz.

Ponadto w I kwartale w Czechach sprzedano 33 minibusy (najwięcej Mercedes-Benz Sprinter i Renault Master) oraz 3 trolejbusy. Dla porównania w I kwartale 2007 r. dostarczono ich 15 szt., a w całym 2007 r. –54 szt. Takiej liczby w perspektywie roku, a nawet kilku lat, polski rynek trolejbusowy nie jest w stanie wygenerować.

Więcej na temat czeskiego rynku: http://infobus.pl/rynek/full/zaloguj.php .
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Czechy
rynek
Irisbus
Kapena
SOR

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....