TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rynek autobusów na Słowacji w połowie 2007 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 20.08.2007 23:35:10
Rynek autobusów na Słowacji w połowie 2007 r.

W I połowie 2007 r. na Słowacji sprzedano łącznie 148 autobusów z kategorii M3, co w porównaniu z analogicznym okresem 2006 r. oznacza bardzo silny spadek –aż o 139 szt. (- 48,43%). To radykalne zwolnienie słowackiego rynku to efekt realizacji w zeszłym roku dużego kontraktu dla SAD Bratysława na sumę 130 autobusów. W tym roku zabrakło tak potężnego zamówienia.

Wykres 1: Słowacki rynek autobusów w latach 2003 - I poł. 2007

W I połowie 2007 r. spadek dostaw nastąpił przede wszystkim w kategorii autobusów międzymiastowych, gdzie osiągnięto poziom 115 szt. (- 91 szt. / - 44,60% w porównaniu z I połową 2006 r.) Negatywny trend odnotowano również w segmencie miejskim, gdzie sprzedaż spadła do poziomu 15 szt. (- 49 szt. / - 75,38% w porównaniu z I połową 2006 r.) Natomiast wzrost objął tylko kategorię pojazdów turystycznych, gdzie dostarczono zaledwie 17 autokarów (+ 7 szt. / + 70,00% w porównaniu z I połową 2006 r.), czyli dokładnie tyle samo, ile w całym 2006 r. Spadek w dwóch pierwszych, strategicznych segmentach to efekt realizacji w zeszłym roku kontraktu dla SAD Bratysława. Było to historycznie największe jednorazowe zamówienia na dostawę autobusów na Słowacji i zawierało zakup: 100 autobusów SOR C12, 20 autobusów Axer 12,8M oraz 9 międzymiastowych modeli Mercedes-Benz O 560 Intouro. Dlatego w tym roku te firmy odnotowały spadki swojej sprzedaży na Słowacji.

Wykres 2: Podział słowackiego rynku w I poł. 2007 r. Kategoria M3

Zdecydowanym zwycięzcą na słowackim rynku w I połowie 2007 r. został tradycyjnie Irisbus, który kontroluje ponad połowę autobusowego rynku w tym kraju. Producent z Vysokiego Myta dostarczył 88 pojazdów, co zapewniło mu udział w rynku na poziomie 59.5%! Na Słowacji dobrze radzi sobie także SOR, który osiągnął wynik 40 autobusów. I to właśnie ci dwaj gracze kształtują sytuację na słowackim rynku i w zasadzie nie mają tutaj poważniejszych konkurentów. W zeszłym roku wyjątkiem był polski producent Solaris Bus &Coach, który nawiązał walkę z czeskimi producentami w segmencie autobusów miejskich. Wówczas firma z Bolechowa osiągnęła w świetny wynik, sprzedając 20 autobusów Urbino 15 CNG, co zapewniło jej pozycję wicelidera w kategorii pojazdów miejskich. W tym roku Solaris nie odnotował jeszcze sprzedaży u naszych południowych sąsiadów. Najlepiej sprzedającym się autobusem w I połowie 2007 r. na słowackim rynku został międzymiastowy model Irisbus Crossway (68 szt.) –następca długoletniego lidera w tej klasyfikacji modelu Irisbus C954. Czyli dokładnie tak jak w Czechach. - Więcej na temat słowackiego rynku autobusów tutaj .
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Słowacja
rynek
sprzedaż
SOR
Irisbus
Solaris
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....