TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rynek autobusów na Słowacji w 2006 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 04.03.2007 17:17:56 1 komentarz
Rynek autobusów na Słowacji w 2006 r.

W 2006 r. na Słowacji sprzedano łącznie aż 499 autobusów z kategorii M3, co w porównaniu z 2005 r. oznacza aż o 266 szt. (+ 233,72%). Wzrost u naszych południowych sąsiadów nastąpił w segmencie autobusów miejskich i międzymiastowych, natomiast mocny spadek odnotował segment pojazdów turystycznych.

To radykalne przyspieszenie słowackiego rynku jest przede wszystkim efektem realizacji dużego kontraktu dla SAD Bratislava na sumę 130 autobusów. Łączna wartość kontraktu to 450 mln koron słowackich. Zgodnie z podpisanymi w lutym 2006 r. umowami, przewoźnik zakupił 100 autobusów SOR C12, 20 pojazdów Karosa Axer 12,8M oraz 9 międzymiastowych modeli Mercedes-Benz O 560 Intouro. Nowe pojazdy zastąpiły najstarsze egzemplarze pojazdów Karosa i Ikarus. Autobusy SOR C12 zostały skierowane do obsługi linii lokalnych, a Irisbus-Karosa i Mercedes-Benz –na połączenia dalekobieżne. Ten historyczny kontrakt na słowackim rynku znajduje odzwierciedlenie w statystykach –w 2006 r. wzrost dostaw nastąpił przede wszystkim w kategorii autobusów międzymiastowych, gdzie osiągnięto poziom 343 szt. (+ 212 szt. / + 161,83% w porównaniu z 2005 r.). Pozytywny trend odnotowano również w segmencie miejskim, gdzie sprzedaż zwiększyła się do poziomu 124 szt. (+ 70 szt. / + 129,62% w porównaniu z 2005 r.) Natomiast spadek dotknął kategorię pojazdów turystycznych, gdzie dostarczono zaledwie 17 autokarów (- 28 szt. / - 62,22% w porównaniu z 2005 r.). Zdecydowanym zwycięzcą na słowackim rynku w 2006 r. został tradycyjnie Irisbus (Karosa), który kontroluje ponad połowę autobusowego rynku w tym kraju. Producent z Vysokiego Myta dostarczył 306 pojazdów, co zapewniło mu udział w rynku na poziomie 61,32%! Na Słowacji dobrze radzi sobie także SOR, który znacząco zwiększył swoją sprzedaż w porównaniu z 2005 r., osiągając wynik 142 autobusów, które w zdecydowanej większości trafiły do SAD Bratislava. I to właśnie ci dwaj gracze kształtują sytuację na słowackim rynku i w zasadzie nie mają tutaj poważniejszych konkurentów. Wyjątkiem jest polski producent Solaris Bus &Coach, który nawiązał walkę z czeskimi producentami w segmencie autobusów miejskich. Firma z Bolechowa osiągnęła w 2006 r. świetny wynik, sprzedając do Koszyc 22 autobusy Urbino 15 CNG, co zapewniło mu pozycję wicelidera w kategorii pojazdów miejskich. Najlepiej sprzedającym się autobusem w 2006 r. na słowackim rynku został międzymiastowy model Irisbus C954 (133 szt.), czyli identycznie jak w Czechach. - Więcej na temat słowackiego rynku autobusów w 2006 r.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Słowacja
produkcja
Karosa
autobus
  • dyzik – 11.03.2007

    A te 22 Urbino CNG to nie przypadkiem dla Bratysławy były?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....