TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rybnik rozpoczął eksploatację autobusów CNG
InfoBus.pl - Opublikowano: 07.02.2020 10:00:00
Rybnik rozpoczął eksploatację autobusów CNG; fot. K. Bek

Dziewięć nowych autobusów Mercedes-Benz Conecto NGT zasilanych CNG zaczęło wozić mieszkańców Rybnika. To pierwsze w tym mieście autobusy na sprężony gaz ziemny. Kolejne Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku planuje wysłać na ulice w drugiej połowie tego roku.

Jak poinformował rybnicki magistrat, pierwszy gazowy Mercedes-Benz Conecto NGT o długości 12 metrów wyjechał na trasy w poniedziałek - 3 stycznia. Nowe pojazdy kupiła za ponad 1 mln zł za sztukę spółka Transgór, która na zlecenie rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego obsługuje tam lokalną komunikację autobusową.

Walka ze smogiem

-"To pierwsze autobusy CNG, które na stałe będą u nas kursowały" - zaznaczył, cytowany przez miasto, dyrektor Zarządu Łukasz Kosobucki. "To istotny ruch w kierunku poprawy środowiska, gdyż zanieczyszczenia emitowane przez autobusy zasilane CNG są prawie trzykrotnie mniejsze od emisji pochodzących z takich samych autobusów zasilanych olejem napędowym" - dodał.

"Wprowadzenie autobusów gazowych na ulice Rybnika jest kolejnym elementem konsekwentnej ewolucji systemu transportowego w Rybniku" - ocenił Bartosz Mazur z rybnickiego magistratu. Jak przypomniał, Rybnik wiąże z Transgórem długoletnia umowa, w ramach której operator zobowiązany jest m.in. wymieniać tabor.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślił, że inwestycja w nowe wozy wiąże się m.in. z wypełnieniem założeń ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

-"Kilometry związane z przejazdem takiego typu autobusów są oczywiście droższe, tak to jest, że ekologia kosztuje" - przyznał Kuczera. "Cieszę się, że w Rybniku robimy krok do przodu związany z transportem. Niedługo zaprezentujemy samochody jednostek miejskich, które również będą zasilane gazem" - zapowiedział.

-"To ruch ze strony samorządu w kierunku ekologii i obowiązków wynikających z ustawy o elektomobilności. Chciałbym, aby również spółki Skarbu Państwa wypełniały swoje obowiązki w tym względzie" - zasugerował Kuczera uściślając, że chodzi o zapowiedzi spółki PGNiG Obrót Detaliczny budowy odpowiednich stacji w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Problem ze stacją

Jak wyjaśnił cytowany prezes Transgóru Antoni Mainczyk, spółka miała zapewnienie gazowego dostawcy o budowie stacji CNG na terenie Rybnika.

-"Niestety, póki co stacji nie ma, czekamy i nadal rozmawiamy. Za kilka tygodni wdrażamy rozwiązanie tymczasowe w postaci specjalnych butli, które pozwolą nam ładować autobusy na miejscu bez konieczności dojazdu do stacji w Tychach" - wskazał.

Tychy, gdzie funkcjonuje zbudowana przez PGNiG Obrót Detaliczny stacja CNG, są pionierem wykorzystania gazu w komunikacji publicznej w woj. śląskim. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej już od kilkunastu lat zamawia pojazdy wyłącznie zasilane sprężonym gazem ziemnym chcąc, aby cała jego flota jeździła na tym paliwie.

Także pod kątem obecnych funduszy unijnych Tychy przygotowały i realizują warty 164 mln zł projekt, zakładający m.in. zakup ponad pięćdziesięciu autobusów zasilanych sprężonym gazem, mikrobusów, trolejbusów, elektrobusów, pojazdów serwisowych i pogotowia technicznego, a także przebudowę zaplecza technicznego tyskiej zajezdni.

Na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów użyteczności publicznej, zdecydowały się dotąd także m.in.: Warszawa, Tarnów, Kielce oraz Rzeszów.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
CNG
Transgór Rybnik
Mercedes

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....