Ruszyła pierwsza stacja wymiany baterii w elektrobusach

infobus
14.11.2018 16:30
0 Komentarzy

14 listopada Tauron i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiejw Jaworznie uruchomili pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymianybaterii. To kolejny etap rozpoczętej dwa lata temu współpracy w zakresierozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych.

Polskie miasta stawiają na bezemisyjny transport publicznyoparty o autobusy elektryczne. Praktyka pokazuje, że jednym z kluczowychczynników sukcesu elektryfikacji floty autobusowej jest zastosowanieodpowiednich technologii ładownia lub kombinacji kilku technologii.

-„Za sprawą elektromobilności komunikację miejską czeka wnajbliższych latach rewolucja, na którą, jako koncern energetyczny, chcemy byćdobrze przygotowani. Projekt w Jaworznie to kolejny krok w budowie ekosystemuelektromobilności w TAURONIE. Uruchomienie carsharingu samochodów elektrycznychw Katowicach, zaangażowanie w Elektro ScaleUpmają w dłuższej perspektywie doprowadzić do tego, by Grupa oferowałasamorządom i przedsiębiorstwom kompleksowe rozwiązania technologiczne iorganizacyjne dla rozwoju e-mobility” – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarząduTauron Polska Energia.

Zautomatyzowany proces

W ramach współpracy Tauron Dystrybucja i PKM Jaworznozostanie przetestowany pierwszy w Polsce system pozwalający na ładowanie iautomatyczną wymianę baterii. W praktyce polega to na tym, że autobuselektryczny marki Yutong (wydzierżawiony PKM-owi przez Tauron Dystrybucja) wjeżdża do hangaru, gdzie znajduje się stacja ładowania i wymianybaterii.

Po uruchomieniu instalacji, specjalne roboty wyjmują z niego wszystkierozładowane baterie, a następnie instalują nowe – wcześniej naładowane.

Całyproces trwa kilka minut. Autobus rusza w trasę z nowym kompletem baterii, a tewyjęte w tym czasie się ładują. Do ich ponownego całkowitego naładowaniapotrzeba ok 2-3 godzin. Proces wymiany baterii jest całkowicie zautomatyzowany.

-„Ekologia i nowoczesność to dwa stałe priorytety w rozwojuJaworzna. E-mobilność jest tego szczególnym przykładem, gdyż jest tu na dużąskalę stosowany efekt synergii. Takie pozytywne sprzężenia zwrotne ioptymalizacja dostępnych zasobów są niezbędne, jeśli miasto ma pozostać wtechnologicznej czołówce w Polsce – zaznacza Paweł Silbert prezydent Jaworzna. -Już nie tylko wdrażamy e-mobilne technologie czy pracujemy nad testamiautonomicznych pojazdów, ale stopniowo stajemy się ośrodkiem unikatowejtożsamości technologicznej, co – jak wierzę – będzie stanowiło nasz silniezaakcentowany ogólnopolski wyróżnik.”

Wymienne korzyści

Dla operatorów transportu publicznego korzyścią zzastosowania takiej technologii może być zwiększenie dostępności floty, poprzezładowanie baterii poza pojazdem. Oznacza to, że autobus może być w ruchu wczasie, gdy drugi czy trzeci komplet baterii się ładuje.

Z drugiej strony rozwój elektromobilności ma istotny wpływna sieć elektroenergetyczną. Decydują o tym takie parametry jak liczbapojazdów, moc ładowania, profil ładowania, lokalizacja stacji ładowania czynasycenie stacjami ładowania na danym obszarze. W wypadku dużej liczby pojazdówelektrycznych na danym obszarze, zapotrzebowanie na energię elektryczną wgodzinach szczytu może wzrosnąć nawet do 10%, w wypadku wykorzystania doładowania wyłącznie tzw. szybkich ładowarek.

Dlatego dla takich firm jak Tauron zastosowanie technologiiwymiennych baterii oznacza ograniczenie liczby pojazdów ładowanych wysoką mocąw krótkich okresach czasu, ograniczeniem szczytowego zapotrzebowania na energięoraz uniknięciem lub odsunięciem w czasie znaczących inwestycji w siećdystrybucyjną.

Jaworzno liderem

Teraz system zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testóww zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystaniainfrastruktury elektroenergetycznej. Dla PKM Jaworzno udział w projekcie tokolejny krok w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowejkomunikacji miejskiej. Tauron liczy także na zdobycie doświadczeń w zakresiemagazynowania energii, rozwojuinteligentnych sieci energetycznych (tzw. Smart Grid) oraz poprawyefektywności energetycznej.

-„Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie jestkrajowym liderem we wdrażaniu nowych technologii w publicznym transporcie zbiorowym.To u nas wdrożono po raz pierwszy Open Payment System, to u nas pojawił się wregularnej eksploatacji pierwszy zakupiony w Polsce autobus elektryczny. Torównież u nas zainstalowana została pierwsza stacja obsługi autobusówelektrycznych wyposażona w unikalną technologię szybkiej wymiany bateriitrakcyjnych w autobusach. Eksploatacja tej stacji pozwoli nam na zdobyciedoświadczeń wspierających w przyszłości nie tylko rozwój programu e-mobilitynaszej spółki, ale również rozwój elektromobilności w całej Polsce i poza jejgranicami – wyjaśnia Zbigniew Nosal, prezesa PKM Jaworzno.

Komentarze