TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ruszyła pierwsza autonomiczna linia w Polsce. Gdańsk! [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 06.09.2019 17:00:41
Działa pierwsza autonomiczna linia w Polsce. Gdańsk! [FILM]; fot. gdansk.pl

Od dzisiaj - 6 września - kursuje z i do gdańskiego ZOO, autonomicznym autobus. Pojazd będzie kursował 7 dni w tygodniu, dwa razy w ciągu godziny, do końca września. Wypatrujcie tego futurystycznego pojazdu i koniecznie się nim przejedźcie - za darmo!

Autonomiczna trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do zoo, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej i z powrotem. Elektryczny pojazd EZ10 mieści 12 osób (w tym operatora). Bo pojazd nie ma co prawda kierowcy, porusza się po zaprogramowanej wcześniej trasie, jednak na jego pokładzie obecny będzie operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej.

-"Takie pojazdy mogłyby w przyszłości dowozić pasażerów do węzłów przesiadkowych. Technologia jest nowa, dlatego chcielibyśmy ją poznać i zastanowić się nad jej zastosowaniem w transporcie publicznym, zanim na ulice miast wyruszą autonomiczne samochody prywatne - prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewcz.

Dwa pojazdy

Do Gdańska trafiły dwa autonomiczne autobusy. Jeden będzie jeździł według rozkładu, po zaplanowanej trasie, zaś drugi będzie czekał w zajezdni, aby w razie awarii lub prac serwisowych wyjechać w zastępstwie na trasę.

-"Zastanawiamy się, czy tego typu inteligentne pojazdy sprawdziłyby się w systemie transportu publicznego. Chodzi o uzupełnienie sieci transportu publicznego. W ramach projektu mamy okazję dowiedzieć się więcej o tej technologii, oswoić z nią mieszkańców, zapytać w jakich lokalizacjach widzieliby tego typu połączenia i zaplanować wdrożenie takich rozwiązań w przyszłości - powiedziała serwisowi Gdańsk.pl Magdalena Szymańska z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Easymile z Trapeze

Realizatorem autonomicznej usługi - na zlecenie gdańskiego Urzędu Miejskiego - jest producent autonomicznych elektrycznych busów - firma Easymile oraz firma Trapeze, która dostarczył system zarządzający ruchem pojazdu.

Wykonawcy - oprócz tego, że dostarczyli i zaprogramowali pojazdy - przeszkolili także trzech kierowców spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje do pełnienia roli operatorów.

Pojazdy wyposażone są w system wykrywania przeszkód wokół pojazdu, a operatorzy w panel sterowania, aby w razie potrzeby przejąć kontrolę nad pojazdem. W czasie trwania prezentacji busa, tj. do końca września mieszkańcy Gdańska będą mogli wypowiedzieć się na temat autonomicznych pojazdów w transporcie publicznym, wypełniając interaktywną ankietę na stronie badania.gdansk.gda.pl.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autonomia
Gdańsk
Easymile
Trapeze

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....