TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rusza Średzka Komunikacja Publiczna! Debiut MIDI Ursusa
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.01.2018 18:18:49
Rusza Średzka Komunikacja Publiczna!

31 stycznia zacznie działać miejska komunikacja w Gminie Środa Śląska. Dzisiaj - 30 stycznia - odbyła się oficjalna prezentacja średzkich autobusów. Takiej floty nie ma nikt w Polsce!

We wtorek - 30 stycznia - w Środzie Śląskiej  miało oficjalne uruchomienie I etapu komunikacji miejskiej. Mimo zimnej, styczniowej pogody przy średzkim dworcu autobusowym pojawiły się tłumy mieszkańców, aby z bliska przyjrzeć się pojazdom oraz sprawdzić, jak poruszają się po mieście. Rozdawane były m.in. rozkłady jazdy oraz w specjalnym namiocie udzielano wszelkich informacji dotyczących Średzkiej Karty Mieszkańca, uprawniającej mieszkańców do 50% zniżki na przejazdy w Średzkiej Komunikacji Publicznej sp. z o.o. Przypomnijmy, że ŚKM mogą uzyskać osoby posiadające stałe lub okresowe na min. 12 miesięcy miejsce zameldowania na terenie Gminy oraz rozliczające podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Środzie Śląskiej.

-"Szczególnie ciekawa dla mieszkańców była przejażdżka dużym autobusem elektrycznym marki Ursus, który mimo rozmiarów porusza się niemal bezgłośnie – podsumowuje Jaromir Stawirej, prezes spółki Średzka Komunikacja Publiczna. - Przypominam, że do 16 lutego mieszkańcy będą mogli korzystać z autobusów za darmo!"

Przypomnijmy, że średzka komunikacja miejska zbudowana została w zasadzie od zera, w ramach unijnego projektu dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. W ramach I etapu zakupiono 10 autobusów, w tym:

 • 4 pojazdy wolnobieżne wrocławskiej marki Frugal z napędem elektrycznym z systemem informacji pasażerskiej firmy Sims;

 • 3 minibusy z silnikami diesla Euro 6 na bazie Iveco Daily z zabudową MMI Urby 72C z systemem informacji pasażerskiej firmy Sims;

 • 3 midibusy Ursus CitySmile 10 LFE z napędem elektrycznym, które jednocześnie są pierwszymi tego typu pojazdami wyprodukowanymi w Lublinie. Pojazdy mają system klimatyzacji firmy ThermoKing oraz zestaw informacji pasażerskiej firmy Sims.

Na dziś średzka flota to łącznie 10 nowoczesnych autobusów z których 7 posiada napęd elektryczny. Tym samym spółka Średzka Komunikacja Publiczna posiada aktualnie najwięcej elektrobusów na Dolnym Śląsku (przeskakując Polkowice) oraz ma największy udział pojazdów elektrycznych w swojej flocie w Polsce (za Wrześnią, która ma jeden autobus i to elektryczny).

Etap pierwszych średzkich  inwestycji to koszt blisko 8,5 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodziło ze środków zewnętrznych.

Dwa etapy

Średzki projekt obejmuje dwa etapy:

 • I etap to zakup 10 mini- i midibusów elektrycznych, niezbędnych do obsługi północnej części gminy oraz miasta Środa Śląska - z dotacją o wysokości ponad 5,8 mln zł

 • II etap to zakup 4 pojazdów niskoemisyjnych do obsługi południowej części gminy - z dotacją o wysokości ponad 2,2 mln zł. Najpewniej będą to trzy minibusy z silnikiem diesla Euro 6 oraz jeden elektrobus klasy MIDI lub MAXI.

Co ważne, drugi etap ma zakończyć się w październiku 2018 r., także za moment - najprawdopodobniej jeszcze w lutym - gmina ogłosi przetarg na zakup taboru. Wydaje się, że miasto uruchomi dwa osobne postępowanie - jedno na minibusy, a drugie na elektrobus.

Średzka komunikacja

31 stycznia rusza pierwsze kursy gminnej komunikacji zbiorowej w Środzie Śląskiej obejmujące połączenie Środy Śląskiej przez dworzec autobusowy ze stacją kolejową Środa Śląska oraz z przystankiem kolejowym Przedmoście-Święte i miejscowościami w północnej części gminy; połączenie Środy Śląskiej z podstrefami LSSE oraz trzy połączenia miejskie obsługiwane minibusami elektrycznymi. Rozkład jazdy ŚKP dostępny jest TUTAJ / . To razem:

 • cztery linie miejskie: linia A / linia B / linia C / linia C - szkolna

 • cztery linie podmiejskie: linia 1 / linia 2 / linia 3 / linia 4

- "To kolejny strategiczny projekt, na który gmina Środa Śląska otrzymała dofinansowanie zewnętrzne. Dzięki decyzji Zarządu Województwa i środkom z Unii Europejskiej możemy realizować naszą koncepcję uruchomienia gminnej komunikacji zbiorowej opracowaną w 2016 r., która w istotny sposób poprawi mobilność mieszkańców oraz zapewni przewozy w przystępnych cenach i w zgodzie z ekologią" - podsumowuje Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej.

Przypomnijmy, że podobny projekt realizuje Gmina Strzelin, która na zakupu autobusów miejskich i podmiejskich pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego 3,9 mln zł. Tam również fundamenty pod start lokalnej komunikacji publicznej przygotowuje Firma TRAKO PROJEKTY TRANSPORTOWE. Dodatkowo w Strzelinie TRAKO będziemy świadczyć usługę swoistego Zarządu Transportu Miejskiego dla tej gminy. To pierwszy taki przypadek w Polsce.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
Ursus
MMI
Frugal
ŚKP Środa Śląska
 • Anh Minh Nguyen – 30.01.2018

  FUJ

 • Antek Stefański – 31.01.2018

  Pojazdy nie robią wrażenia, ale: Po pierwsze: „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma”. Po drugie: każde miasto kupuje takie autobusy, na które je stać, a przecież nawet takiego małego miasta nie stać na takiego MANa...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....