TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rozpoczęły się testy elektrobusa Rafako [VIDEO]
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.08.2019 11:00:54
fot. RAFAKO E-BUS, facebook.com

Rafako E-bus odbywa pierwsze jazdy testowe. Producent jest już o krok od tego, aby po polskich ulicach zaczął jeździć pierwszy zeroemisyjny autobus z baterią w podwoziu. Mocny jego atutem może być też duży udział niskiej podłogi.

"W obliczu postępujących zmian klimatycznych produkcja Rafako E-busa to niezbędny krok w stronę lepszej przyszłości" - uważa producent. Właśnie się rozpoczęły testy elektrobusu raciborskiego producenta, który do tej pory był znany z produkcji kotłów o wysokiej mocy oraz innych rozwiązań dla szeroko pojętej branży energetycznej. Ich przeprowadzenie zapewne umożliwi wydanie homologacji dla jego "elektryka".

To, co wyróżnia Rafako E-busa na tle autobusów o napędzie elektrycznym, to jego wyjątkowa konstrukcja. Baterie trakcyjne, w których magazynowana jest energia elektryczna zostały umieszczone pod podłogą, a nie na dachu, jak u większość producentów. Dzięki temu rozwiązaniu autobus ma jedynie 3,2 m wysokości.

"Zamocowanie akumulatorów pod podwoziem ma jeszcze tę zaletę, że znacząco obniży środek ciężkości autobusu, a w konsekwencji wpłynie na znaczną poprawę stabilności toru jazdy, szczególnie podczas pokonywania zakrętów. Mówiąc wprost: dzięki takiej konstrukcji autobus jest bezpieczniejszy" - wyjaśnił Michał Maćkowiak, Head of Innovation Rafako S.A.

Prototypowy Rafako ona nadwozie o długości 8,49 m, szerokości 2,4 m i wysokości 3,2 m. Dzięki niewielkim gabarytom elektryczny RAFAKO, znakomicie sprawdzi się jako autobus szkolny, miejski lub podmiejski. Egzemplarz nr 1 umożliwia podróż ok. 45 pasażerom, w tym 23 na stałych miejscach siedzących. RAFAKO postawiło na fotele Ster NewCity. Z niskiej podłogi są dostępne dwa stałe siedzenia oraz tyle samo strapontenów. Dostęp na pokład autobusu jest zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0. Zastosowano płaty drzwiowe firmy Ventura.

Autobus wyposażono w baterie LTO. Zapewniają one 90% naładowania już po 15 minutach, przy założeniu ich żywotności na poziomie ok. 10 000 cykli pełnego ładowania. Na razie będzie dostępne tylko ładowanie poprzez złącze plug-in. W przyszłości Rafako chce oferować swój elektrobus także z opcją ładowania przez pantograf.

Podsumowując- naszym zdaniem niska podłoga na całej długości powierzchni użytkowej to najmocniejszy atut elektrobusa Rafako. I tym bez wątpienia producent wszystkich najmocniej zaskoczył. A o bateriach też również powiemy słów kilka za jakiś czas.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Rafako
Rafako E-Bus
elektrobus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....