TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rowery w autobusach. MIB o odpowiedzialności kierowców
InfoBus.pl - Opublikowano: 12.09.2016 10:50:49 10 komentarzy
W gdańskich autobusach linii 169 jest miejsce na trzy rowery, w autobusach linii 258 zmieści się osiem rowerów

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński odpowiedział na poselskie zapytanie ws. przewozu rowerów w środkach komunikacji.

Interpelacja wyszła od parlamentarzysty Bartosza Józwiaka (Kukiz`15), którego zdaniem władze miasta jak i ZTM oraz MPK w Poznaniu (w innych miastach podobnie) zmuszają kierowców regulaminami do przewożenia rowerów, które posiadają ostre zakończenia, a w sytuacji zagrożenia np. gwałtownego hamowania ze względu na swoje gabaryty stwarzają przy braku odpowiednich zabezpieczeń duże niebezpieczeństwo dla pasażerów. Za zdrowie pasażerów odpowiada kierowca przed prokuratorem, więc kierowcy i motorniczowie odmawiają jazdy z rowerem. Problem polega na tym, że przewoźnicy nie zapewniają odpowiednich zabezpieczeń, a mimo to wymagają od kierowców i motorniczych przewozu takich pojazdów.

-?W związku z powyższym powstaje pytanie: Czy w opisanej sytuacji nie byłaby zasadna zmiana przepisów na mówiące, iż kierowcy autobusów miejskich i podmiejskich oraz motorniczowie nie ponoszą odpowiedzialności za przewożone rzeczy jeśli nie są one zgodne z regulaminem przewoźnika? ? zapytuje Bartosz Józwiak.

Ministerstwo odpowiada

Kazimierz Smoliński tak odpowiedział na poselskie pytanie: -?W odpowiedzi na zapytanie nr 672 z dnia 4 lipca 2016 r. Pana Posła Bartosza Józwiaka w sprawie przewozu rowerów w środkach komunikacji przedstawiam poniżej odpowiedź, odnoszącą się do zagadnień poruszonych w tym zapytaniu.

Kwestię przewozu rowerów w środkach transportu publicznego oraz odpowiedzialności w tym zakresie reguluje m. in. ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r., poz. 915). Zgodnie z art. 14 tej ustawy przewoźnik jest obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi.

W oparciu o wskazany powyżej przepis należy oczekiwać, że przewoźnik dołoży należytej staranności, aby przewóz nastąpił przy użyciu środka transportowego o należytym stanie technicznym, z zapewnieniem podróżnemu odpowiednich warunków podróży, jak również że będzie przestrzegał wszelkich zasad związanych z bezpieczeństwem przewozu. Jeżeli zatem określony prawem miejscowym regulamin przewozów przewiduje przewóz rowerów autobusami regularnej komunikacji miejskiej, na ile to możliwe, w środkach transportu powinny być przewidziane odpowiednie miejsca na taki przewóz. Mając jednak na uwadze różne konstrukcje autobusów używanych w komunikacji miejskiej, nie w każdym pojeździe takie miejsce musi się znajdować.

Jednocześnie w art. 15 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe wskazano, że podróżny jest obowiązany do przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących w transporcie. Powyższe przepisy, w oparciu o art. 15 ust. 5 i 6 ww. ustawy, są stanowione aktami prawa miejscowego. Jeżeli zatem przewidują one możliwość przewiezienia roweru środkami komunikacji publicznej, to również powinny określać sposób i warunki przewozu takiej rzeczy ? z reguły to od osoby przewożącej rower wymaga się, aby ten przewóz nie zagrażał bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe, nie stwarzał możliwości wyrządzenia szkody oraz nie przeszkadzał współpasażerom.

Należy mieć na uwadze także art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, z którego dla podróżnego wynika zakaz przewozu środkiem transportowym rzeczy niebezpiecznych lub mogących wyrządzić szkodę osobom lub mieniu. Ponadto, na podstawie art. 777 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380 z późn. zm.) za bagaż, który podróżny przewozi ze sobą, przewoźnik ponosi odpowiedzialność tylko wtedy, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika.

Przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) nie regulują bezpośrednio przewozu rowerów w środkach komunikacji. Niemniej jednak, przepisy art. 61 ust. 2 i 3 ww. ustawy stanowią zbiór ogólnie sformułowanych zasad kierowanych do każdego podmiotu lub osoby biorącej udział w procesie załadunku pojazdu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym uczestnik ruchu jest obowiązany m.in. zachować ostrożność oraz unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na mocy ww. przepisu pasażer pojazdu, który jest również uczestnikiem ruchu, przewożąc np. rower, ma obowiązek zachowania odpowiedniej uwagi, w tym ustawienia roweru w taki sposób, aby nie przeszkadzał on współpasażerom, a w razie gwałtownego hamowania nie spowodował zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Przepisy art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym mają odpowiednie zastosowanie także do ładunków przewożonych pojazdami innymi niż samochody ciężarowe. Dotyczy to również ładunku będącego bagażem pasażerów podróżujących autobusami. W przewozach średnio - i dalekobieżnych kierowca autobusu ma wręcz obowiązek udostępnienia luków bagażowych oraz udzielenia pomocy i sprawowania nadzoru przy umieszczaniu w nich podręcznego bagażu podróżnych. Natomiast w przewozach autobusami komunikacji lokalnej, gdzie nie ma przestrzeni bagażowej odizolowanej od pasażerów, kierowca ? poza ewidentnymi przypadkami ? ma ograniczone możliwości podjęcia czynności w związku z przewożonym przez pasażerów bagażem, w tym rowerami.

Jednocześnie mając na uwadze sygnalizowane problemy w obszarze odpowiedzialności za przewóz rowerów w środkach transportu publicznego uprzejmie informuję, że podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnej zmiany przepisów w omawianym zakresie wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy obowiązujących przepisów systemowych.?Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIB
sejm
kierowca
 • Knops – 12.09.2016

  Słowa uznania dla pana Józwiaka. To jest poważna sprawa - kierowca nie może być ZMUSZANY do podjęcia odpowiedzialności za przewóz takiego ładunku. Może to zależeć od jego dobrej woli - jeżeli uzna, że np. na trasie przejazdu autobus nie będzie zatłoczony, nie ma opóźnienia i może jechać wolniej i ostrożniej itp.

 • wlodo – 12.09.2016

  zgadzam się zpoprzednikiem atak nawiasem mówiąc to rower jest do jazdy po drodze a nie do przewożenia

 • Mirek. N – 12.09.2016

  Wypowiedź mydło powidło, nikt nie wie o co chodzi, gadka szmatka, i jest jak było, to se pogadali w sejmie.

 • szofer – 12.09.2016

  w T ychach niema z tym problemu bo jest zakaz przewozu rowerów i jest ok

 • maciej12991 – 13.09.2016

  Sterta bzdur urzędowych z ust przedstawiciela ministerstwa. Znaczy przytoczono przepisy, które jak to zwykle w Polsce bywa, nic nie ustalają i mogą być odczytywane na sto różnych sposobów.Tak nawiasem mówiąc to skoro część czubków dopuszcza przewóz rowerów w pojazdach komunikacji publicznej, to dlaczego nie pójść dalej i nie zezwolić przewodzenia skuterów? Przecież w myśl KRD to też pojazd jednośladowy. Jak już poprzednik zauważył na rowerze się jeździ, a nie go wozi.Gratuluję Tychom inteligentnych włodarzy. Tak trzymać!!!!

 • Paweł – 13.09.2016

  W warszawie nawet ZTM dopuszcza przewóz lodówek itp. Jest umowa miedzy pewną osobą która naprawia lodówki a ZTM. Władze miasta zgadzają się na stwarzanie takiego niebezpieczeństwa to o czymś świadczy.

 • bolo – 14.09.2016

  Dokładnie, powiem że tak jak do tej pory mnie to nie interesowało, to teraz jak kupiłem sobie Indianę i stałem sie rowerzystą, to trochę mnie to wszystko frustruje, nie mówiąc już o braku ścieżek...

 • nokauuu – 14.09.2016

  @bolo jak Ci się sprawuje, jesteś zadowolony?

 • bolo – 18.09.2016

  Daje radę, ogólnie chciałem jakiś znanej marki, ale właściwie, to osprzęt jest najważniejszy, poza tym to polska firma, więc czemu nie....

 • kierowca – 10.08.2019

  Odnośnie przewożenia rowerów w autobusie komunikacji miejskiej, rozmawiałem wczoraj z policjantem z gdańskiej drogówki i powiedział, że: 1) rower może być przewożony jedynie w luku bagażowym, a w autobusach komunikacji miejskiej nie ma czegoś takiego jak luk bagażowy, 2) jeśli autobus miałby przewozić rowery, musi być homologacja na przewóz takiego ładunku

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....