TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rok autonomicznego autobusu Trapizio. Kiedy w Polsce?
- Opublikowano: 11.04.2019 09:00:42
Eksploatacyjny rok autonomicznego autobusu Trapizio

Autonomiczny autobus Trapizio obchodził w kwietniu pierwszą operacyjną rocznicę . Przy okazji spytaliśmy się Trapeze Poland., kiedy takie pojazdy zawitają do Polski.

27 marca autonomiczny autobus Trapizio będący częścią floty operatora transportu Schaffhauser Verkehrsbetriebe obchodził pierwszą rocznicę działania. To pierwszy na świecie autonomiczny pojazd zintegrowany z systemem sterowania. Każdego dnia dostarcza cennych informacji, które pomogą w rozwoju autonomicznej mobilności. W najbliższym czasie, dzięki dostawie drugiego pojazdu z napędem 4x4 możliwe będzie wydłużenie trasy do wodospadu Reńskiego.

Trapizio w Polsce?

Udane testy w Szwajcarii prowokują pytanie, kiedy ten pojazd zobaczymy w naszym kraju.

-"Zgodnie z zapowiedziami kilku miast, możemy się spodziewać nawet w tym roku. Mam nadzieję, że obowiązujące przepisy nie zblokują tych działań. Trudność przedsięwzięcia polega na tym, że miasta chcą pojazdy testować, a producenci - wynajmować  i to na dłuższe okresy od 6 do 12 miesięcy - tłumaczy Mikołaj Kwiatkowski, specjalista ds. Sprzedaży i Marketingu w Trapeze Poland. 

W jakich polskich miastach będziemy mogli najszybciej zobaczyć pojazdy autonomiczne?

-"Według mojej wiedzy Jaworzno ma wsparcie Ministerstwa i podpisane umowy, ale nie wiemy dokładnie, kiedy ruszą autonomiczne testy. Z kolei Gdańsk jest częścią projektu Sohjoa Baltic i powinien przeprowadzić testy jeszcze w tym roku. Jest jeszcze wiele innych zainteresowanych miast, choćby Rzeszów. Takie testy to nie tylko praca nad technologią, ale również świetna promocja dla miasta i atrakcja turystyczna. - podkreśla Mikołaj Kwiatkowski.

Autonomiczny jubileusz

Dokładnie rok temu Trapizio (tak został nazwany autonomiczny pojazd) wyruszył w pierwszą oficjalną podróż po trasie Linii 12 w miejscowości Neuhausen. Dzięki projektowi "Route 12" spółka celowa Trapeze - AMoTech z powodzeniem, jako pierwsza na świecie zintegrowała i wdrożyła samojezdny pojazd do regularnych usług operatora transportowego - VBSH. Integracja z systemem sterowania LIO dostarczonym przez Trapeze przynosi istotne korzyści zarówno pasażerom, jak i dyspozytorom. Dynamiczna informacja pasażerska w czasie rzeczywistym jest dostępna we wszystkich kanałach: na wyświetlaczach przystankowych, w pojeździe, Internecie i na smartfonach. Dyspozytor w centrum sterowania ma bieżący wgląd we wszystkie dane pojazdu, w szczególności dotyczące codziennych zadań przewozowych. Projekt jest realizowany przez Swiss Transit Lab, wspólną inicjatywę Kantonu Schaffhausen, firm AMoTech, Trapeze i VBSH.

12 miesięcy doświadczeń

Linia 12 w Neuhausen odniosła wielki sukces. Od czasu jej uruchomienia, Trapizio przewiózł blisko 25000 osób. Ludzie z całego świata odwiedzający okolicę chętnie korzystają z usług autonomicznego pojazdu nad wodospadem Reńskim. Wśród pasażerów byli politycy z wielu krajów, międzynarodowi dziennikarze i ogólnoświatowa telewizja. Liczba pasażerów również odzwierciedla popularność pojazdu. Z usług Linii 12 korzystało średnio ponad 2000 pasażerów miesięcznie, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę populację miasteczka - około 10-tysięcy mieszkańców. Dzienny rekord osiągnięto w sierpniu 2018 r. z udziałem 507 pasażerów.

Decyzja o kontynuacji eksploatacji w miesiącach zimowych była kluczowa w celu ustalenia niezawodności systemów w trudniejszych warunkach drogowych, wliczając śnieg oraz ulewny deszcz. Wszystkie zebrane informacje pozwolą na dalszy rozwój technologii i autonomii w transporcie publicznym.

Z napędem na cztery koła

Obecna wersja pojazdu obsługuje trzy przystanki w centrum miasta Neuhausen. W ostatnich dniach do Neuhausen dotarł nowy model, wyposażony w dwa silniki i napęd 4x4. Dzięki temu możliwe będzie wydłużenie trasy do wodospadu Reńskiego.

Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń, nowy odcinek trasy zostanie wdrożony do projektu. Rozszerzenie trasy obejmuje cztery dodatkowe przystanki oraz trasę z nachyleniem 15%.

Jest to kolejny kamień milowy dla Trapeze, AMoTech i wszystkich członków Swiss Transit Lab. To również wyzwanie, które daje szansę na dodatkowe cenne doświadczenia w zakresie autonomicznej mobilności w miejskim transporcie publicznym.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
autonomia
Trapeze
Szwajcaria

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....