TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rekord pada w Jaworznie. 22 elektryczne autobusy!
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.04.2016 18:54:24 8 komentarzy
Rekord pada w Jaworznie. 16 elektrycznych autobusów; fot. K. Bek

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie ogłosi już niedługo dwa przetargi na zakup łącznie 22 elektrobusów. To największe - po Krakowie - zamówienie na tego typu pojazdy w Polsce!

Na publikację na stronie TED czekają dwa ogłoszenia o zamówieniu.W ramach pierwszego z nich PKM chce pozyskać 16 autobusów elektrycznych. To postępowanie podzielono na trzy zadania z możliwością składania ofert częściowych:

 • zadanie nr 1 ? obejmujące dostawy 3 sztuk autobusów z napędem elektrycznym długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,8 metra do 12,15 metra;

 • zadanie nr 2 ? obejmujące dostawy 4 sztuk autobusów z napędem elektrycznym, o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 8 metrów do 10 metrów;

 • zadanie nr 3 ? obejmujące sukcesywne dostawy 9 sztuk autobusów z napędem elektrycznym o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 17,5 metra do 18,75 metra.

Natomiast w ramach drugiego postępowania spółka chce nabyć sześć elektrobusów. Brak jednak szczegółów, które pozwoliłyby na tym etapie określić w jaki metraż w tym zamówieniu celuje PKM. W oby przetargach oferty będą oceniane w identyczny sposób. Cena to maksymalnie 85% punktów. Natomiast w ocenie technicznej można wywalczyć do 15%.

Udany pilotaż

Przypomnijmy, że jaworznickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej odebrało pierwszy w Polsce autobus elektryczny ? Solaris Urbino 12 electric. Miało to miejsce 28 lipca 2015 r. O tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj. Pojazd o długości 12-metrów wyposażony został w silnik asynchroniczny austriackiej firmy TSA o mocy 160kW zasilany bateriami 4 x 40 kwh. Za sterowanie odpowiada napęd, który stworzył warszawski Medcom. Ładowanie elektrobusu odbywa się na dwa sposoby: plug-in ? czyli tradycyjną ładowarką o mocy 90kW, którą znajduje się na zajezdni oraz poprzez pantograf umieszczonym na dachu pojazdu, który umożliwia szybkie ładowanie na pętli, na Osiedlu Stałym. To pierwsza w naszym kraju stacja szybkiego ładowania przez pantograf o mocy prawie 190kW. Już wówczas prezes PKM-u, Zbigniew Nosal nie ukrywał, że w planach przedsiębiorstwa jest pozyskanie większej ilości takich pojazdów elektrycznych, które mają systematycznie wypierać tabor spalinowy. ??To pilotażowy zakup autobusu elektrycznego? ? mówił. Wtedy w kuluarach dywagowano o zakupie ponad 25 sztuk autobusów, na które miały się znaleźć unijne pieniądze z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jak się teraz okazało ostateczna liczba to 16 szt. i rzeczywiście pieniądze pochodzą z unijnego dofinansowani.

Listopadowy warunek

PKM zakłada, że elektryczna inwestycja zostanie dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 -2020? w ramach Działania 4.5, Poddziałanie 4.5.1 ? Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie. Spółka złożyła już wniosek aplikacyjny, ale z uwagi, że ten projekt jest dopiero na etapie oceny, zamawiający zastrzega sobie prawo do umownego prawa odstąpienia od umowy, w przypadku niezakwalifikowania projektu do otrzymania dofinansowania lub wpisania na listę rezerwową. Z tej opcji PKM Jaworzno może skorzystać w terminie do dnia 30.11.2016 r.

Kto powalczy?

Na to pytanie poznamy odpowiedź najwcześniej 25 maja. Wtedy PKM wstępnie wyznaczył termin składania i otwarcia ofert. Jak tylko opublikowany zostanie SIWZ postaramy się przybliżyć, jakie dokładnie elektrobusy chce PKM Jaworzno.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
elektrobus
 • kubex – 18.04.2016

  Fatalny pomysł, akumulatory są drogie i nietrwałe, a za podobną cenę można kupić o wiele bardziej pojemny tramwaj w którym nie rzeba wymieniać co parę lat akumulatorów, wystarczy tylko dołożyć do infrastruktury i na 30-40 lat spokój.

 • cezari – 18.04.2016

  Niech redakcja skoryguje tytół.

 • Jakiś ktoś – 18.04.2016

  Co chce kupić? Twoja polonistka teraz się wstydzi!

 • solaris150 – 18.04.2016

  Infobus ,ja wam bez specyfikacji powiem że chcą Solarisa ;)

 • m – 19.04.2016

  Niech kupią dłuższe bo na takie tłumy są one za małe

 • matiz – 19.04.2016

  Bardzo dobry pomysł! jestem za!

 • asm. – 19.04.2016

  Ostrożnie z tymi "elektrobusami", jednak tak całkowicie zero - emisyjne to one nie są. Jak klimatyzacja, ogrzewanie, czy oświetlenie będą ogrzewane na olej, zwłaszcza. Zawsze to lepiej, taniej i efektywniej pod drutem, a odcinki bez -sieciowe, tam gdzie to konieczne.

 • Rafi – 19.04.2016

  Ciekawe czy BYD wyśle rozpaczliwy list jak kiedyś w Warszawie, że oni bardzo chcą wygrać (oczywiście najniższą ceną i produktem z Chin), a my wolimy nasze konstrukcje.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....