TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rekord pada w Jaworznie. 22 elektryczne autobusy!
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.04.2016 18:54:24 8 komentarzy
Rekord pada w Jaworznie. 16 elektrycznych autobusów; fot. K. Bek

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie ogłosi już niedługo dwa przetargi na zakup łącznie 22 elektrobusów. To największe - po Krakowie - zamówienie na tego typu pojazdy w Polsce!

Na publikację na stronie TED czekają dwa ogłoszenia o zamówieniu.W ramach pierwszego z nich PKM chce pozyskać 16 autobusów elektrycznych. To postępowanie podzielono na trzy zadania z możliwością składania ofert częściowych:

 • zadanie nr 1 ? obejmujące dostawy 3 sztuk autobusów z napędem elektrycznym długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 11,8 metra do 12,15 metra;

 • zadanie nr 2 ? obejmujące dostawy 4 sztuk autobusów z napędem elektrycznym, o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 8 metrów do 10 metrów;

 • zadanie nr 3 ? obejmujące sukcesywne dostawy 9 sztuk autobusów z napędem elektrycznym o długości całkowitej zawierającej się w przedziale od 17,5 metra do 18,75 metra.

Natomiast w ramach drugiego postępowania spółka chce nabyć sześć elektrobusów. Brak jednak szczegółów, które pozwoliłyby na tym etapie określić w jaki metraż w tym zamówieniu celuje PKM. W oby przetargach oferty będą oceniane w identyczny sposób. Cena to maksymalnie 85% punktów. Natomiast w ocenie technicznej można wywalczyć do 15%.

Udany pilotaż

Przypomnijmy, że jaworznickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej odebrało pierwszy w Polsce autobus elektryczny ? Solaris Urbino 12 electric. Miało to miejsce 28 lipca 2015 r. O tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj. Pojazd o długości 12-metrów wyposażony został w silnik asynchroniczny austriackiej firmy TSA o mocy 160kW zasilany bateriami 4 x 40 kwh. Za sterowanie odpowiada napęd, który stworzył warszawski Medcom. Ładowanie elektrobusu odbywa się na dwa sposoby: plug-in ? czyli tradycyjną ładowarką o mocy 90kW, którą znajduje się na zajezdni oraz poprzez pantograf umieszczonym na dachu pojazdu, który umożliwia szybkie ładowanie na pętli, na Osiedlu Stałym. To pierwsza w naszym kraju stacja szybkiego ładowania przez pantograf o mocy prawie 190kW. Już wówczas prezes PKM-u, Zbigniew Nosal nie ukrywał, że w planach przedsiębiorstwa jest pozyskanie większej ilości takich pojazdów elektrycznych, które mają systematycznie wypierać tabor spalinowy. ??To pilotażowy zakup autobusu elektrycznego? ? mówił. Wtedy w kuluarach dywagowano o zakupie ponad 25 sztuk autobusów, na które miały się znaleźć unijne pieniądze z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jak się teraz okazało ostateczna liczba to 16 szt. i rzeczywiście pieniądze pochodzą z unijnego dofinansowani.

Listopadowy warunek

PKM zakłada, że elektryczna inwestycja zostanie dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 -2020? w ramach Działania 4.5, Poddziałanie 4.5.1 ? Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie. Spółka złożyła już wniosek aplikacyjny, ale z uwagi, że ten projekt jest dopiero na etapie oceny, zamawiający zastrzega sobie prawo do umownego prawa odstąpienia od umowy, w przypadku niezakwalifikowania projektu do otrzymania dofinansowania lub wpisania na listę rezerwową. Z tej opcji PKM Jaworzno może skorzystać w terminie do dnia 30.11.2016 r.

Kto powalczy?

Na to pytanie poznamy odpowiedź najwcześniej 25 maja. Wtedy PKM wstępnie wyznaczył termin składania i otwarcia ofert. Jak tylko opublikowany zostanie SIWZ postaramy się przybliżyć, jakie dokładnie elektrobusy chce PKM Jaworzno.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Jaworzno
elektrobus
 • kubex – 18.04.2016

  Fatalny pomysł, akumulatory są drogie i nietrwałe, a za podobną cenę można kupić o wiele bardziej pojemny tramwaj w którym nie rzeba wymieniać co parę lat akumulatorów, wystarczy tylko dołożyć do infrastruktury i na 30-40 lat spokój.

 • cezari – 18.04.2016

  Niech redakcja skoryguje tytół.

 • Jakiś ktoś – 18.04.2016

  Co chce kupić? Twoja polonistka teraz się wstydzi!

 • solaris150 – 18.04.2016

  Infobus ,ja wam bez specyfikacji powiem że chcą Solarisa ;)

 • m – 19.04.2016

  Niech kupią dłuższe bo na takie tłumy są one za małe

 • matiz – 19.04.2016

  Bardzo dobry pomysł! jestem za!

 • asm. – 19.04.2016

  Ostrożnie z tymi "elektrobusami", jednak tak całkowicie zero - emisyjne to one nie są. Jak klimatyzacja, ogrzewanie, czy oświetlenie będą ogrzewane na olej, zwłaszcza. Zawsze to lepiej, taniej i efektywniej pod drutem, a odcinki bez -sieciowe, tam gdzie to konieczne.

 • Rafi – 19.04.2016

  Ciekawe czy BYD wyśle rozpaczliwy list jak kiedyś w Warszawie, że oni bardzo chcą wygrać (oczywiście najniższą ceną i produktem z Chin), a my wolimy nasze konstrukcje.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....