TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Radom czeka na Nowe Urbino 12
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.08.2016 16:33:42 3 komentarze
fot. MZDiK

Już 21 sierpnia na radomskie ulice wyjedzie osiem pierwszych nowych autobusów, należących do konsorcjum firm Dolnośląskie Linie Autobusowe, Irex-4 i Meteor. Do końca miesiąca wyruszą na trasy w sumie 22 egzemplarze Nowego Urbino 12. Z tej okazji Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wprowadzi też zmiany nazewnictwa zajezdni autobusowych poszczególnych operatorów.

Przypomnijmy, że na realizację zamówienia na dziesięcioletnią obsługę linii urzędnicy zamierzali przeznaczyć 88,56 mln zł brutto. W przetargu startowało siedmiu oferentów. Zainteresowane firmy chciały wykonywać przewozy za kwoty od 79,6 do 97,3 mln zł brutto. Najtańszą ofertę przedstawiło konsorcjum firm Dolnośląskie Linie Autobusowe z Wrocławia, Meteor z Jaworzna i Irex-4 ze Świętochłowic. I właśnie ono wygrało przetarg ze stawką wyjściową 5,67 zł/wzkm netto. Zwycięzcy zaproponowali w swojej ofercie, że będą wozili pasażerów w Radomiu fabrycznie nowymi autobusami Solaris Urbino 12.


Konsorcjum będzie przez najbliższe 10 lat obsługiwało linie miejskie 3, 8 i 13 (choć w razie potrzeby może zostać również skierowane na inne trasy w ramach całej sieci komunikacyjnej MZDiK). W tym czasie autobusy zwycięskich firm pokonają łącznie około 13 mln wzkm.

Zgodnie z założeniami w regularnie eksploatacji liniowej będą wykorzystywane maksymalnie 22 pojazdy (oczywiście nowy operator kupił ich więcej, żeby mieć rezerwę - na przykład w przypadku awarii lub kolizji). Nowe Urbino 12 to pojazdy w pełni niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Spełniają one normę emisji spalin Euro 6. Wyposażone są poza tym w klimatyzację, ogrzewanie, monitoring, głosowe zapowiadanie przystanków, łączność radiową kierowców z bazą oraz system automatycznego zliczania pasażerów wysiadających i wsiadających.

Tak jak we wszystkich radomskich autobusach, założono w nich urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i Radomskiej Karty Miejskiej. Wozy zostały oczywiście pomalowane w obecnie obowiązujące barwy miejskie, zgodnie ze strategią marki Radomia.


Konsorcjum musi wprowadzić do ruchu pierwszych osiem pojazdów najpóźniej w 170 dniu od podpisania umowy, czyli 21 sierpnia. Pięć dni później będzie jeździło łącznie15 nowych autobusów, a 31 sierpnia ma być już komplet.


Autobusy będą należały do dwóch firm wchodzących w skład konsorcjum: DLA Wrocław oraz Irex-4. Pierwsza z nich będzie miała swoją zajezdnię przy ulicy Witosa w dzielnicy Wincentów, a druga w miejscowości Ślepowron (zaraz za granicą miasta, jadąc w stronę Piotrkowa Trybunalskiego). O tym, który nowy Solaris należy do której firmy, będzie można dowiedzieć się z informacji umieszczonych pod numerami taborowymi (z przodu, obu boków i tyłu autobusu).


Przy okazji ważna informacja dla pasażerów korzystających czasem z kursów zjazdowych w Radomiu. Ze względu na to, iż teraz będą funkcjonowały aż cztery bazy, będą one w rozkładach oraz na wyświetlaczach autobusów oznaczane nazwami dzielnic Radomia bądź miejscowości. Poniżej szczegółowe informacje na temat zmienionego nazewnictwa:

 • zajezdnia Żakowice (przy ulicy Wjazdowej, operator: MPK Radom)
 • zajezdnia Borki (przy ulicy Łukasika, operator: firma Michalczewski)
 • zajezdnia Wincentów (przy ulicy Witosa, operator: DLA Wrocław)
 • zajezdnia Ślepowron (przy drodze krajowej nr 12, operator: Irex-4)

Taki sposób oznaczania baz autobusowych jest z powodzeniem stosowany w wielu polskich miastach, więc także w Radomiu powinno to pomóc pasażerom w określeniu lokalizacji takich miejsc. Wynika to z tego, że prawdopodobnie większość osób nie wiedziałaby, gdzie jedzie autobus na przykład z wyświetlonym kierunkiem "Zajezdnia DLA". Jeśli natomiast będzie to "Zajezdnia Wincentów", to łatwiej będzie skojarzyć, że zjazdy odbywają się na północ Radomia.


Umowa z nowym operatorem obowiązuje przez 120 miesięcy od zawarcia umowy - zakończy się w marcu 2026 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZDiK Radom
DLA
Meteor
Irex-4
Nowy Urbino
 • spider – 14.08.2016

  a jakie nr taborowe przyjmią

 • znawca_tematu – 15.08.2016

  Od 600 w gore.

 • 123 – 17.08.2016

  I swoje numery będzie mieć DLA a dalsze Irex4?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....