Przyszłość elektrycznymi autobusami stoi. ZeEUS (1)

infobus
31.01.2017 17:06
0 Komentarzy

Rozpoczynamy publikację raportu przygotowanego przez Międzynarodową Unię Transportu Publicznego (UITP) wramach unijnego projektu ZeEUS na temat rynku autobusów elektrycznych wEuropie. Zaczynamy od tła historycznego i ? Chin. w kolejnych odcinkachopiszemy szczegółowo sytuację w poszczególnych krajach i ofertę producentówelektrobusów. Zaczynamy!

Coraz więcej miast w Europie i na całym świecie skłania siędo eksploatowania autobusówelektrycznych (e-autobusów). Jest to przede wszystkim wynikiem dążenie dowypełnienia zapisów europejskiej białej i zielonej księgi dotyczących ochronyśrodowiska i mobilności w miastach. Wiele z tych miast (63) wzięło udział wunijnym programie ZeEUS-eBus (Zero EmissionUrban Bus System).

Według opublikowanego raportu ZeEUS e-Bus z przebieguprojektu wynika, że 19 operatorów transportu publicznego oraz władze około 25miast europejskich, mają przyjętą strategię ebus do roku 2020. Do tego rokuwedług tych strategii eksploatować będąok. 2500 autobusów elektrycznych, co stanowi nieco p0nad 6% ich floty, która liczy 40 000 autobusów.

Już ponad 13 operatorów transportu publicznego oraz władzekolejnych 18 miastach europejskich ma strategię aż do roku 2025. Te miasta w2025 roku posiadać powinny eksploatować ponad 6100 autobusów elektrycznych, costanowi 43% ogólnej ich floty liczącej 14.000 autobusów.

Raport zawiera również analizę rynku autobusów elektrycznych,który powinien osiągnąć pełną dojrzałość w latach 2018-2020.

Chiny e-rządzą

W raporcie ZeEUS e-Bus dokonano przeglądu autobusówelektrycznych z różnymi rozwiązaniami, eksploatowanych obecnie w Europie, w 61miastach, w których zostały przetestowane. Są to autobusy elektryczne duże (conajmniej 12m długości i o pojemności co najmniej 55 pasażerów). W raporcieomówiono też 27 producentów, którzy oferują tego typu pojazdy na rynkueuropejskim.

Analizując raport ZeEUS e-Bus należy spojrzeć szerzej, na toco dzieje się na świecie w obszarze produkcji i wykorzystania e-busów. Obecnieszacuje się, że w 2015 roku na świecie eksploatowanych było ok. 173 000autobusów elektrycznych. Z tej liczby ponad 98,3% e-busów eksploatowana jest wmiastach. Do nich głównie należą miasta Chińskie, jak Pekin, Szanghaj, Szenzhen. Taki stan Chiny osiągnęły dzięki polityce rządu, którą przyjęto na lata2010-2020, a która zakłada wyprodukowanie w tym okresie ponad 1,67 mln pojazdówelektrycznych, w tym także e-busów.

W Europie największą liczbę elektrycznych autobusów różnychtypów eksploatuje Wielka Brytania, z czego (ponad 18% całej europejskiejfloty), a następnie w Holandia, Szwajcaria, Polska, Niemcy, (około 10% każde zwymienionych państw). Pozostały procent dotyczy wielu pozostałych państwEuropy. Trzeba dodać, że analiza producentów, różnych technologii stosowanych wprodukcji e-busów oraz efektów eksploatacji uprawnia do stwierdzenia, że podaże-busów w najbliższych latach będzierosnąca tak jak i popyt.

Komentarze