TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przygotowania do otwarcia katowickiego dworca
PAP - Opublikowano: 24.01.2013 13:23:40
Przygotowania do otwarcia katowickiego dworca

W sobotę, 2 lutego, uruchomiony zostanie podziemny dworzec autobusowy w Katowicach. W związku z tym od tego dnia obowiązują nowe trasy i rozkłady jazdy dla linii nr: 0, 12, 37, 50, 110, 115, 600, 672, 674, 689, 910 oraz linii „Lotnisko', które zatrzymywać się będą na nowym przystanku Katowice Dworzec. Wyliczono, że dziennie z podziemnego przystanku pod katowickim dworcem kolejowym będzie odjeżdżać ponad 500 autobusów. Jak wyjaśniali przedstawiciele firmy Neinver, głównego inwestora przebudowy dworca, zaplanowana na razie dobowa liczba 534 autobusów wykorzystuje w 70 proc. przepustowość przystanku. Oznacza to, że w przyszłości –prawdopodobnie po zakończeniu planowanego remontu pobliskiej ul. Kościuszki, którą ma jeździć wiele autobusów z dworca - miejsce to powinno dać się wykorzystać intensywniej. Nowy dworzec kolejowy w Katowicach oddano do użytku pod koniec października ub. roku, po blisko dwóch latach budowy. Obiekt wpisano w powstający w centrum miasta kompleks handlowo-usługowy, który ma nosić nazwę: „Galeria Katowicka”. Pod kompleksem zaprojektowano podziemny wyspowy przystanek autobusowy z dziesięcioma stanowiskami. Terminal ten ma częściowo zastąpić wcześniejszy naziemny plac autobusowy, który działał przed starym dworcem kolejowym. Na starym placu przed dworcem zatrzymywało się kilkadziesiąt linii autobusowych (w ciągu doby odjeżdżało z niego ponad 700 autobusów). Na nowy podziemny przystanek dotrze od 2 lutego 12 linii: 0, 12, 37, 50, 110, 115, 600, 672, 674, 689, 910 oraz linia 'Lotnisko';jednocześnie zmienione lub skrócone zostaną trasy części z nich. Pozostałe linie będą w większości zatrzymywać się w miejscach, gdzie od grudnia 2010 r. skierowano je na czas przebudowy dworca.

Podziemny przystanek będzie połączony z dworcem kolejowym w trzech miejscach: z hali wejściowej prowadzić tam będą schody ruchome, a z głównej części dworca - winda i dwa zejścia zwyczajnymi schodami. Nie będzie osobnego dojścia z zewnątrz. Na wyłożonym betonową kostką przystanku ustawiono już m.in. automat z biletami (w przyszłości ma być to automat Śląskiej Karty Usług Publicznych) i tablice z godzinami odjazdów. Nad wyspą przystanku autobusowego rozwieszono m.in. tablice z kierunkami dojścia (jest na nich np. „dworzec kolejowy”i „Galeria Katowicka”, nie ma np. „wyjścia do miasta”czy „centrum”), a także promienniki podczerwieni. Mają one ogrzewać stojące pod nimi osoby, a nie powietrze –co pozwoli uniknąć wywiewania ciepła przez konieczną w takich miejscach wentylację. Przedstawiciele Neinvera wyliczyli już, że przeciętnie jeden autobus będzie wyjeżdżał z dworca co 80 sekund, natomiast cały przejazd autobusu przez dworzec –wraz z postojem na przystanku –zajmie ok. 5 minut. Obok przystankowej wyspy dla autobusów przewidziano jeszcze mniejszą wyspę –dla taksówek i minibusów, jednak 2 lutego nie zostaną tam jeszcze wpuszczone. Wraz z otwarciem podziemnego przystanku zaplanowano otwarcie ok. 300-metrowego tunelu samochodowego pod dworcem. Tunel łączący ul. Słowackiego i Dworcową mieści się na tym samym poziomie co przystanek;zbudowano go bliżej torów kolejowych. Ruch w tunelu będzie dwukierunkowy - z jednym, a w środkowej części dwoma pasami w każdą stronę. Wewnętrzne pasy przewidziano jako tranzytowe, zewnętrzne będą pełniły funkcję wjazdów i wyjazdów do i z podziemnego parkingu pod „Galerią Katowicką”. Prędkość w tunelu będzie ograniczona do 30 km/h. Na obu jego końcach –przy ul. Słowackiego i w rejonie ul. Pocztowej zbudowano skrzyżowania ze światłami. To tam rozdzielany ma być ruch autobusów zjeżdżających do podziemnego przystanku od ruchu samochodów jadących tunelem pod dworcem. Po otwarciu podziemnego przystanku i tunelu prace nadal będą trwały w największej części kompleksu - 'Galerii Katowickiej', gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się ponad 200 sklepów i punktów usługowych. Całość –wraz z dwupoziomowym podziemnym parkingiem na ok. 1,2 tys. samochodów –ma być otwarta 18 września.

Od 2 stycznia linie obsługujące poszczególne stanowiska z autobusowego dworca w Katowicach to:

Stanowisko nr 1 - linia: 115 - kierunek: Osiedle Witosa

Stanowisko nr 2 - linie: 37, 689 - kierunek: Piotrowice, Kostuchna

Stanowisko nr 3 - linia: 12 - kierunek: Ligota

Stanowisko nr 4 - linie: 672, 674, 910 - kierunek: Osiedle Paderewskiego, Giszowiec

Stanowisko nr 5 - linie: 110, 600 - kierunek: Muchowiec

Stanowisko nr 6 - linia: 674 - kierunek: Osiedle Tysiąclecia

Stanowisko nr 7 - linia: 600 - kierunek: Bogucice

Stanowisko nr 8 - linie: 0, 50, 110 - kierunek: Siemianowice Śląskie

Stanowisko nr 9 - techniczne

Stanowisko nr 10 - linia: Lotnisko - kierunek: Pyrzowice
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
dworzec
Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....