TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przetarg w Olkuszu do poprawki? Jest odwołanie Arrivy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 20.12.2018 15:15:43
Przetarg w Olkuszu do poprawki? Jest odwołanie Arrivy

Czy Związek Komunalny Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu będzie musiał poprawić warunki przetargu na dziesięcioletnie przewozy autobusowe? Na razie całkiem możliwa jest zmiana jednego z nich. Arriva ma zastrzeżenia co sposobu określenia terminu startu przewozów.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy ogłoszonego dwa tygodnie przetargu. ZKG KM chce w nim wyłonić przewoźników, którzy przez 10 lat będą świadczyli usługi przewozowe na rzecz olkuskiego związku. Będą one realizowane przy wykorzystaniu 40 autobusów. Większość z nich udostępniona zostanie operatorom przez urzędników. Będą to 23 pojazdy, które dostarczą Solaris (13 sztuk NU10,5 i cztery NU12) i Autosan (sześć SanCity 9LE).

Wybrani przez ZKG KM przewoźnicy będą wykonywali usługi komunikacyjne w okresie od 1 lipca 2019 r. do końca czerwca 2029 r. Chodzi o przewozy, w wymiarze nawet 25,3 mln wzkm przez 10 lat. Jednak związek przewidział w warunkach umowy możliwość ograniczenia tego zakresu. W efekcie tak naprawdę gwarantowana praca eksploatacyjna przez 10 lat na obydwu pakietach to nieco ponad 13,1 mln wzkm. Szczegółowo o tym jak i kilku innych warunkach- zwykle kontrowersyjnych- olkuskiego przetargu pisaliśmy tutaj.

Zastrzeżenia do jednego z warunków SIWZ ma Arriva. Spółka złożyła przedwczoraj odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Koncentruje się ona na jednym zarzucie, który Arriva już podnosiła przy okazji warunków przetargów w Tarnobrzegu i ostatnio w Szczecinie. Wszędzie zamawiający uznawali ten zarzut i nie dochodziło do rozprawy.

W Olkuszu Arriva wskazuje, że błędem jest sztywne określenie daty rozpoczęcia przewozów w sytuacji, w której nie wiadomo kiedy zostaną zawarte umowy ze zwycięzcami postępowania. Póki co obowiązującym terminem składania ofert jest 14 stycznia 2019 r. A to teoretycznie oznacza, że zwycięzcy będą mieli maksymalnie 5,5 miesiąca na przygotowanie się do startu przewozów. Zdaniem Arrivy oznacza, że wykonawca składając ofertę nie ma wiedzy na temat długości czasu niezbędnego do przygotowania się w celu realizacji zamówienia.

A przygotowań jest całkiem sporo by objąć dwa- względnie duże jak na Polskę- pakiety. Trzeba bowiem zatrudnić ok. 80 kierowców, co nie jest takie proste i szybkie przy obecnych brakach w tej grupie zawodowej. Wreszcie konieczne jest pozyskanie przynajmniej 17 autobusów. Oczywiście najlepiej nowych, gdyż takie są najwyżej punktowane w SIWZ. A czas mamy taki, że to przewoźnik musi się dostosować do producenta. Wreszcie poza pracownikami oraz taborem operator musi znaleźć teren pod bazę i urządzić ją w taki sposób, aby spełniała wymagania ZKG KM.

Stąd też Arriva domaga się, aby SIWZ dopuszczał przynajmniej sześciomiesięczny okres na przygotowanie do objęcia przewozów oraz- co ważne- został po jego upływie utrzymany gwarantowany dziesięcioletni czas trwania kontraktu. Naszym zdaniem to słuszne i sprawiedliwe żądanie wobec ZKG KM.

Czekamy więc na dalszy rozwój wydarzeń. Z drugiej jednak strony czujemy pewien niedosyt. W naszej opinii olkuski przetarg zawiera jeszcze kilka innych błędów, które w ogóle nie powinny się znaleźć w dokumentacji postępowania.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZKGKM Olkusz
Arriva
  • Paweł Pasternak – 19.12.2018

    Arriva to porzadny przewoźnik i szkoda jej na nasze dzikie przetargi.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....