TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przegubowy debiut IV generacji Solarisa w Gliwicach
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 17.05.2019 13:00:22
Nowe Solaris w Gliwicach - już w metropolitalnych barwach

Dwanaście Urbino 18 odebrało w ostatnich dniach samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach. To przegubowy debiut IV generacji Solarisa we flocie śląskiego przewoźnika .

Najnowsza wersja 18-metrowych, przegubowych autobusów marki Solaris oferuje m.in. miejsca do przewozu rowerów. W kwietniu br. na trasy wyjechały już cztery nowe 12-metrowe pojazdy z tego samego zamówienia, o czym pisaliśmy TUTAJ

Unijne wsparcie

Nowe gliwickie autobusy mają żółte malowanie zgodne z wymogami GZM, która od 1 stycznia br. - poprzez swą jednostkę: Zarząd Transportu Metropolitalnego - przejęła organizację całości komunikacji miejskiej na swoim terenie od dotychczasowych organizatorów. Jednym z założeń jest stopniowa unifikacja kolorów pojazdów komunikacji miejskiej.

Obecnie tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach składa się ze 184 autobusów. Aby odnowić jego część, przygotowano projekt "Ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza poprzez odnowienie taboru autobusowego wraz z budową placu parkingowego" - współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach unijnego projektu gliwicki PKM kupił w sumie 36 autobusów. Planowana całkowita wartość projektu wynosi ponad 52 mln zł, a unijne dofinansowanie - ponad 29,2 mln zł.

Wspólne barwy

Założenia ujednolicenia kolorów pojazdów komunikacji miejskiej – dotąd kursujących w różnych barwach poszczególnych samorządowych i prywatnych przewoźników – Metropolia przedstawiła w połowie lutego br. Zgodnie z nimi pojazdy regularnych linii autobusowych mają być żółte , linii specjalnych – fuksjowe, tramwaje pozostaną czerwone, a trolejbusy - żółto-zielone.

Na pojazdach razem z logo ZTM pojawia się też logo GZM. Autobusy, będące własnością samorządowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, mogą mieć naklejony symbol miasta, umieszczany nad pierwszymi drzwiami. Znak ten musi być zgodny z piktogramami zamieszczonymi w systemie identyfikacji wizualnej GZM.

Zmiany kolorystyki pojazdów mają potrwać kilka lat. Metropolia, która każdego dnia wysyła na swoje ulice ponad tysiąc autobusów, nie planuje ich specjalnego przemalowywania, ponieważ wiązałoby się to z wysokimi kosztami. Wspólna identyfikacja pojazdów będzie wprowadzana podczas przetargów na obsługę linii – określona kolorystyka będzie jednym z warunków.

Władze GZM przedstawiły swój system identyfikacji wizualnej i tzw. księgę znaku w listopadzie ub. roku. Zawierają one m.in. możliwości wykorzystania logotypu Metropolii, jej kolory czy symbole miast.

Logiem Metropolii jest prosta litera M przedstawiona z dodatkowym kształtem mogącym kojarzyć się z sercem czy matematycznym znakiem większości. W księdze znaku opisano też m.in. kolory, którymi posługuje się GZM. To fuksja, żółć i granat, które otrzymały nazwy: Fuksja Metropolii, Słońce Metropolii oraz Metroblue.

Od 1 stycznia 2019 r. w GZM pod jednym szyldem funkcjonują wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy. ZTM przejął wówczas zadania dotychczasowych organizatorów – Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach oraz Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
PKM Gliwice
Solaris
 • Konrad Filip – 17.05.2019

  Debiut 4 generacji po lifcie, przecież 4 generacje już mają :)

 • Robert Chojnicki – 17.05.2019

  I kolorek chyba taki metropolitarny

 • Mikołaj Roszczyk – 17.05.2019

  To nie jest debiut. IV generacja jeździ u nas od grudnia 2016 roku. Te różnią się tylko tym, że mają mordkę po lifcie :P

 • Daniel Mrotek – 17.05.2019

  Ładny ten żółty ;)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....