TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przegubowa bitwa warszawska. Poczwórne starcie w KIO
INFOBUS.PL - Opublikowano: 02.08.2018 17:30:27
fot. Mirek Nader, poznanskie-autobusy.pl

Duże warszawskie przetarg liniowy bez potyczek w KIO nie byłyby sobą. Dziś, 2 sierpnia Izba rozpatrywała dwa odwołania. Po jednej stronie barykady stanęła Arriva i PKS Grodzisk Mazowiecki, a po drugiej stołeczny ZTM oraz radomska firma Michalczewski. Wyrok jeszcze nie zapadł, ale kaliber sprawy jest poważny i z pewnością okaże się cennym branżowym kazusem.

Sprawa dotyczy obecnie nierozstrzygniętego przetargu na ośmioletnią obsługę linii przynajmniej 54 autobusami przegubowymi. Postępowanie to ogłoszono pod koniec stycznia. KIO już trzy razy musiała przyglądać się sprawie. Na początku zastrzeżenia wobec warunków zamówienia podnosili Mobilis i Europa Express City. Odwołania poskutkowały pewnymi zmianami SIWZ. Drugie postępowanie przed Izbą dotyczyło zastrzeżeń firmy Michalczewski co do poprawności wyboru Arrivy jako zwycięzcy przetargu. Zostało ono jednak oddalone, choć ZTM uwzględnił niektóre zarzuty.

Sensacyjny zwrot akcji nastąpił 13 lipca. Tego dnia warszawscy urzędnicy wykluczyli Arrivę oraz PKS Grodzisk Mazowiecki z postępowania. Lista zastrzeżeń wobec przewoźników była szalenie interesująca. W przypadku Arrivy ZTM uznał m.in., że nie spełnia ona warunku udziału w zakresie dysponowania odpowiednią bazą autobusową, podała nieprawdziwe informacje wskutek mające wpływ na wynik postępowania, błędne obliczenie stawki za wzkm oraz zmowę z grodziskim PKS. W konsekwencji także ten drugi przewoźnik został wykluczony.

Natychmiast po tym fakcie Arriva wydała oświadczenie, w którym zanegowała wszystkie stawiane jej zarzuty. Spółka szczególnie wyraziście odniosła się do posądzania ją o zmowę z PKS.

"Jednocześnie z całą stanowczością zaprzeczamy jakoby miała miejsce jakakolwiek zmowa przetargowa. Arriva, jako międzynarodowa firma, działa na podstawie rygorystycznych procedur wewnętrznych i spełnia wszelkie kryteria staranności i dbałości o procesy przetargowe. Twierdzenie, że spółka podjęła działania niezgodnie z prawem, stoi w absolutnej sprzeczności ze standardami działania Arriva w Polsce i w Europie i budzi nasz największy sprzeciw." – mogliśmy przeczytać w oświadczeniu, które przesłano do mediów.

Oczywiście taki obrót spraw musiał zakończyć się batalią w KIO. Dzisiaj odbyła się rozprawa, na które przeprowadzono wysłuchanie stron. W roli odwołujących wystąpili Arriva i PKS Grodzisk Maz. Ich oponentami był ZTM oraz zgłaszający przystąpienie po stronie urzędników Michalczewski. Na chwilę obecną nie udało nam się ustalić czy rozprawa już się zakończyła i kiedy możemy poznać wyrok. Jedno jest pewne- była to potężna batalia oparta na sile argumentów.

Z takiego obrotu spraw może być natomiast zadowolony jeden przewoźnik. Mowa o Mobilisie, którego następcy szukano w omawianym przetargu. Dotychczasowy rozwój wypadków powoduje, że przewoźnik, który pierwotnie miał wyjechać 1 grudnie w miejsce Solarisów Urbino 18 giganta z Mościsk zadebiutuje z gazowymi przegubowcami nie wcześniej niż w przyszłoroczną wiosnę. Konieczna więc zapewne będzie tymczasowa umowa, w celu "załatania" braków taborowych. A jak powszechnie wiadomo takie kontrakty są nieźle płatne.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZTM Warszawa
Arriva
Michalczewski
Mobilis
PKS Grodzisk Mazowiecki
CNG
  • Marcin Pinkosz – 02.08.2018

    Mam wrażenie, że od jakiegoś czasu każdy większy przetarg w Warszawie jest nieskończenie przeciągany - tramwaje, metro a teraz jeszcze autobusy. Duży tort to i każdy chce zjeść jak najwięcej ;)

  • Andrzej Leszek Osiński – 06.08.2018

    I dalej nikt z mediów nie zadaje podstawowego pytania: co się stało 13 lipca 2018, kiedy urzędnicy ZTM Warszawa zmienili całkowicie zdanie w sprawie rozstrzygniętego w kwietniu przy pomocy KIO przetargu, gdzie jak przysłowiowe lwy i lwice broniły ARRIVĘ przed stawianymi zarzutami firm: Michalczewski, Mobilis i Europa Express City ???

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....