TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przasnysz o transportowej przyszłości bez Mobilisu
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.03.2018 15:30:10
Przasnysz o transportowej przyszłości bez Mobilisu

Zdaniem burmistrza Przasnysza, Waldemara Trochimiuka, firma Mobilis zaczyna się zwijać. W stan likwidacji postawiła już dwa PKS-y: PKS w Ostrołęce i PKS w Ciechanowie, który wcześniej przejął PKS Przasnysz.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Mobilis dokonał fuzji operacyjnej spółek PKS Przasnysz i PKS Ciechanów. Tabor z Przasnysza trafił głównie do PKS Ciechanów oraz PKS Ostrołęka. W ostatnim czasie Grupa Mobilis zlikwidowała osiem połączeń lokalnych w okolicach miasta, a przede wszystkim podjęła decyzje o wygaszeniu z końcem czerwca 2-018 r. działalności PKS w Ostrołęce i PKS w Ciechanowie.

O masowej likwidacji mazowieckich PKS-ów pisaliśmy InfoBusie TUTAJ. Równoleg dzisiaj poinformowano, że Grupa Mobilis ogłosiła likwidację połączeń lokalnych realizowanych przez PKS Ostrołęka. Od 1 kwietnia zlikwidowane zostaną 22 kursy, łączące Ostrołękę z okolicznymi miejscowościami. Więcej na ten temat TUTAJ

Do tych wszystkich decyzji Grupy Mobilis odniósł się burmistrz Przasnysza, Waldemar Trochimiuk, który jednocześnie trafnie podsumował aktualne tło transportowe w mniejszych miejscowościach w Polsce:

-"W mojej ocenie, niektóre gałęzie gospodarcze w naszym kraju nigdy nie powinny zostać sprywatyzowane. Komunikacja, siły zbrojne, szkolnictwo, wodociągi, energetyka, służba zdrowia – wszystko to powinno zostać uznane za dobro narodowe i być prawnie chronione. Dlaczego? By zabezpieczyć własny byt i przyszłość naszych dzieci.

Jedną z dziedzin, która nigdy nie powinna zostać sprywatyzowana jest komunikacja. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej było przedsiębiorstwem bardzo dochodowym, firma była na swoim rozrachunku i z wypracowanych zysków kupowała tabor, inwestowała w zajezdnie oraz dworce. Niestety, w 1990 roku, w wyniku transformacji ustrojowej, przedsiębiorstwo zostało podzielone na dziesiątki przedsiębiorstw. Ich los jest różny, ale o rozkwicie mówić nie można, bo lista firm przewozowych, które zawieszają albo likwidują najbardziej deficytowe kursy, wydłuża się z dnia na dzień.

PKS Przasnysz, pod koniec 2010 roku, trafił w ręce spółki Mobilis (córka spółki Egged, największego przewoźnika autobusowego w Izraelu). Pomimo tego, że Starostwo Powiatowe w Przasnyszu i wszystkie gminy naszego powiatu złożyły deklaracje przejęcia przedsiębiorstwa. Jednak ówczesny rząd nie wyraził na to zgody.

Od tamtej pory minęło osiem lat. I nie były to szczęśliwe lata dla PKS Przasnysz, o czym świadczy choćby stan naszego dworca autobusowego.

Dziś firma Mobilis zaczyna się zwijać. W stan likwidacji postawiła już dwie PKS-owskie spółki: PKS w Ostrołęce i PKS w Ciechanowie. Należy się spodziewać, że PKS Przasnysz spotka podobny los. Miasto Przasnysz nigdy nie było informowane o zamiarach firmy Mobilis. Wręcz przeciwnie, kontakt zawsze był bardzo trudny i wiele naszych pism zostało bez odpowiedzi.

O podjęciu przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwały o rozwiązaniu Spółki PKS Ciechanów S.A. i otwarciu jej likwidacji Burmistrz Przasnysza został poinformowany 9 marca 2018 roku.

Zgodnie z informacją zawartą w piśmie, spółka będzie realizowała przewozy na dotychczasowych liniach do końca czerwca 2018 roku.

Miasto Przasnysz, tak w obecnych jak i przyszłych rozwiązaniach transportowych jest i będzie punktem łączącym wszystkie linie publicznego transportu zbiorowego realizowanego na terenie powiatu. W związku z tym zorganizowane od 1 lipca 2018 r. linie komunikacyjne działające na terenie powiatu będą dojeżdżały do Przasnysza lub przejeżdżały przez Przasnysz.

Teren dworca przy ul. Leszno jest już własnością prywatną. W związku z tym likwidacja spółki PKS w Ciechanowie S.A. nie ma wpływu na planowaną przebudowę dworca. Z informacji uzyskanej od obecnego właściciela wynika, że planuje on wykorzystać nieruchomość do zabudowy usługowej z towarzyszącymi jej terenami parkingów i dworca autobusowego."Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
Mobilis
PKS Ostrołęka
PKS Ciechanów
 • Bartosz Paluchowski – 23.03.2018

  Pan burmistrz sam sobie przeczy, skoro wg. niego PKS przynosił dochody to czemu go Mobilis likwiduje?

 • Igor Należniak – 23.03.2018

  Czesi powinni być wzorem dla nas pod tym względem.

 • Łukasz Kacprzak – 23.03.2018

  Pan burmistrz wkurzony, bo będzie musiał zająć się transportem na swoich włościach, gdzie do tej pory robili to za niego przewoźnicy 😉

 • Tomasz Dworecki – 23.03.2018

  Spokojna głowa, rynek nie lubi pustki. Ktoś zwęszy interes to na pewno w to wejdzie.

 • Piotr Rytlewski – 23.03.2018

  Najpierw sprzedali, teraz płacz

 • Konrad Godlewski – 25.03.2018

  Bo to właśnie chodzi o to żeby wykończyć do zera każdy oddział PKS a później sami przejmą rynek za psie pieniądze i będą się chwalili że uratowali komunikację w danym mieście taka polityka

 • Rafal Chmiel – 25.03.2018

  Konrad Godlewski przeciez to prywatna firma likwiduje swoje polaczenia. Co przejmia za "psie pieniadze" to co teraz sami oddaja ? Po prostu rentownosc spada. Obciazenia i biurokracja coraz wieksza. Brak programow dofinansowania dla komunikacj regionalnej, odplyw pasazerow do aut osobowych i taki rezultat ...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....