TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Profesjonaliści od bezpieczeństwa w MZA Warszawa
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 24.02.2010 12:00:52
Profesjonaliści od bezpieczeństwa w MZA Warszawa

Koordynacja działań w sytuacjach kryzysowych, monitoring online w autobusach, specjalne szkolenia dla kierowców –takie zadania stawia sobie powstający od kilku miesięcy nowy dział bezpieczeństwa Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Za jego sprawne działanie odpowiadają specjaliści, wcześniej zatrudnieni w służbach mundurowych. Dział bezpieczeństwa już wprowadza w życie nowe procedury zachowań w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu pracownicy MZA mogą ułatwiać działania policji, czego przykład mieliśmy już przy wykryciu sprawcy strzałów do autobusu na Grochowie. Takie działania nie byłyby możliwe gdyby nie zatrudnienie przez stołeczną spółkę kilku byłych pracowników służb mundurowych, m. in. policji, wojska i straży pożarnej. Nowi pracownicy MZA mają ogromne doświadczenie i znajomość praktycznych aspektów problematyki bezpieczeństwa, które przekazują innym kolegom. Już wkrótce wspólnie z policjantami z Komendy Stołecznej Policji przeprowadzą cykl szkoleń dla naszych kierowców, dotyczących sposobów na zmniejszenie ilości kolizji w ruchu ulicznym.
Dział bezpieczeństwa przygotowuje też plan rozwoju posiadanego systemu monitoringu. Po zainstalowaniu dodatkowych aplikacji i programów pracownik nadzoru ruchu będzie mógł po nawiązaniu łączności radiowej z autobusem zobaczyć także obraz online z kamer umieszczonych w wozie. Przeprowadzono już pierwsze testy takiego systemu, natomiast jego uruchomienie będzie możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat, czyli jeszcze przed Euro 2012. Warto pamiętać, że w tej chwili Miejskie Zakłady Autobusowe posiadają 220 autobusów wyposażonych w kamery, natomiast w tym roku ich liczba podwoi się.
Zatrudnienie profesjonalistów w dziale bezpieczeństwa ma też zapewnić dobre przygotowanie spółki do Euro 2012. Mają oni zapewnić dobrą koordynację działań w czasie mistrzostw ze służbami mundurowymi, a co za tym idzie niezakłócony ruch autobusów mimo koniecznych objazdów i zwiększonej ilości pasażerów, a także sprawne działanie w ewentualnej ewakuacji osób poszkodowanych w sytuacjach kryzysowych.


O nowym rozdziale w zakresie bezpieczeństwa w stołecznej komunikacji autobusowej rozmawialiśmy z Adamem Sawicki, rzecznikiem prasowym Miejskich Zakładów Autobusowych. Oto co nam powiedział:
InfoBus.pl: Ile osób liczy dział bezpieczeństwa MZA?
Adam Sawicki, rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych: 13 osób, w tym cztery na pół etatu;
InfoBus.pl: Skąd pomysł na powstanie działu? Czy już gdzieś funkcjonuje podobny zespół, czy to autorski pomysł MZA? Adam Sawicki: Podobne zespoły zajmujące się problematyką bezpieczeństwa oczywiście istnieją, niemniej jednak biorąc pod uwagę specyfikę MZA jako spółki transportowej Dział Bezpieczeństwa jest również jako taki programem autorskim, przygotowywanym na miarę potrzeb funkcjonowania spółki o takim właśnie charakterze.
InfoBus.pl: Jakie elementy jazdy będą przede wszystkim omawiane na szkoleniach dla kierowców, dotyczących sposobów na zmniejszenie ilości kolizji w ruchu ulicznym?
Adam Sawicki: Przede wszystkim omawiane będę przepisy z zakresu ruchu drogowego, z dużym naciskiem na postępowanie i zachowanie, które może prowadzić do powstawania wypadków czy kolizji. Również będą poruszane opisy postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji szczególnej, trudnej czy niebezpiecznej, Celem jest nauczenie i zapoznanie z postępowaniem w sytuacjach kryzysowych.
InfoBus.pl: W jaki autobusach jest obecnie testowany system monitoringu on-line? O jakie dodatkowe aplikacje i programy chodzi? Jaki system transmisji danych będzie tutaj testowany / wykorzystywany? Kiedy przewidujecie normalne uruchomienie tego systemu? Czy zestawy monitoringu on-line pojawią się także w starszych autobusach czy tylko w nowych?
Adam Sawicki: To pytania o dużej złożoności zarówno technicznej jak i organizacyjnej. Jak na razie jest za wcześnie, aby mówić o ostatecznych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych.
InfoBus.pl: Czy zakres działalności działu bezpieczeństwa MZA będzie dt. także profilaktyki anty-pożarowej i szkoleń kierowców w tym zakresie?
Adam Sawicki: Tak, w składzie Działu Bezpieczeństwa pracuje strażak, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ppoż. Spółki. Będziemy oczywiście organizować szkolenia kierowców w zakresie postępowania na wypadek pożaru w autobusie, włącznie z tym, że planujemy zorganizować takie zajęcia ze szkoleniem praktycznym.
InfoBus.pl: I drugie pytanie w tym obszarze - w zeszłym roku pojawiły się informacje, że MZA wyposaży swoje autobusy w systemy antypożarowe. Mówiło się o przetargu o wartości 5 mln zł. Czy coś wiadomo w tej sprawie?
Adam Sawicki: Dosłownie w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg.
InfoBus.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZA Warszawa
bezpieczeństwo

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....