TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Produkcja autobusów w Polsce w I kwartale 2006 r.
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 19.06.2006 14:08:54
Produkcja autobusów w Polsce w I kwartale 2006 r.

W I kwartale 2006 r. produkcja wszystkich autobusów w Polsce osiągnęła poziom 587 sztuk, czyli o 101 egzemplarzy więcej niż rok wcześniej (+ 20,78%). Przypomnijmy, że w całym 2005 r. produkcja wszystkich autobusów w Polsce osiągnęła poziom 2753 sztuk, czyli o 214 egzemplarzy więcej niż w 2004 r. (+ 8,39%). Jej wzrost zawdzięczamy przede wszystkim eksportowi, który w I kwartale 2006 r. osiągnął pułap 396 szt. –co oznacza zwiększenie zagranicznych dostaw o 80 szt. (+ 25,31%). Zresztą od końca lat dziewięćdziesiątych zagraniczna sprzedaż stała się „koniem napędowym”produkcji autobusów w naszym kraju. A trzeba dodać, że w zeszłym roku eksport osiągnął najwyższy poziom notowany od 1996 r. –1903 szt.! To oznacza, że najwięksi eksporterzy autobusów z Polski są jednocześnie największymi naszymi producentami. Wynika to z wciąż ograniczonego potencjału krajowego rynku i bardzo silnej na nim konkurencji. Przykład Solarisa ewidentnie pokazuje, że jeżeli chce się rozwijać produkcję pojazdów do naprawdę dużych rozmiarów –trzeba koniecznie tworzyć zagraniczne rynki zbytu. Warto dodać, że zagraniczne koncerny, które mają autobusowe fabryki w Polsce, czyli: MAN (Tarnowo Podgórne i Starachowice), Scania (Słupsk), Volvo (Wrocław) i Cacciamali-Kapena (Słupsk), wytworzyły w I kwartale 2006 r. łącznie 371 pojazdów, co oznacza udział w produkcji na poziomie 63%. Dla porównania –w całym 2005 r. wyprodukowały one łącznie 1658 egzemplarzy, osiągając 60%-owy udział w całkowitej sumie. Pozostała część –37% należy do polskich producentów, z których w I kwartale br. najlepiej sobie radzi …Autosan, który zmienił w tej roli naszego głównego eksportera –Solaris Bus &Coach.

W tym roku największym producentem autobusów w Polsce jest firma MAN, która po 3 miesiącach odnotowała wynik 141 wyprodukowanych autobusów, czyli o 64 szt. więcej niż przed rokiem (+ (83,11%). Minimalnie gorszy rezultat osiągnęło Volvo, który uplasowało się w rankingu na drugim miejscu (w zeszłym roku szwedzka firma został liderem w tej klasyfikacji). Szwedzki koncern wytworzył 129 autobusów - o 29 szt. więcej niż w I kwartale 2005 r. (+ 29%). Grupę zagranicznych koncernów –największych naszych eksporterów –w produkcyjnym rankingu zamyka Scania, która dzięki rosnącemu eksportowi wyprodukowała łącznie 75 pojazdów –o 20 szt., więcej niż przed rokiem (+ 36,36%). Czwarte miejsce to niespodzianka –tutaj z produkcją na poziomie 81 szt. [o 55 szt. więcej niż przed rokiem (+ 211,53%] uplasował się Autosan, który dzięki dobrym wynikom osiągniętym na krajowym rynku (+ 48 szt. w porównaniu z I kwartałem 2005 r.) i niewielkiemu wzrostowi eksportu (+ 7 szt. w porównaniu z I kwartałem 2005 r.) wyprzedził Solarisa. Producent z Bolechowa spadł na piąte miejsce, a jeszcze w 2005 r. zajmował tutaj wysokie trzecie miejsce. Wielkopolska firma wyraźnie zmniejszyła liczbę wytworzonych konstrukcji o 43 szt. (+ 41,74%), co należy wiązać z zmniejszeniem się liczby zagranicznych zleceń na początku 2006 r. W dolnej części tabeli „produkcyjny spadek”dotknął także Solbusa [spadek sprzedaży krajowej o 21 szt. (- 39,62) przy jednoczesnym braku eksportu]. Identyczny wynik jak przed rokiem osiągnęła słupska Kapena [spadek sprzedaży krajowej (- 7,14%)] zrównoważył wzrost eksportu (+ 87,5%). Natomiast wzrost produkcji odnotował Jelcz (+ 21,42%), który ten rok rozpoczął całkiem obiecująco, a trzeba dodać, że w II kwartale br. dojdzie do tego jeszcze pierwszy od dobrych kliku lat zrealizowany kontrakt eksportowy (Węgry - 3 szt.). Ranking zamyka firma AMZ, która notuje od dwóch lat systematyczny spadek produkcji [o 8 szt. mniej niż w I kwartale 2005 r. (- 47,05%)].

Więcej informacji na temat produkcji autobusów w Polsce w I kwartale 2006 r.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
rynek
I kwartał 2006
produkcja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....