TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Produkcja autobusów w Polsce w 2019 roku
RYNEK, NOWE, POLSKA InfoBus.pl - Opublikowano: 01.06.2020 11:00:26
Produkcja autobusów w Polsce w 2019 roku

Przygotowując się na powirusowy kryzys w transportowej branży, sprowadzamy jak wyglądał rok 2019 dla polskich fabryk autobusów.

Jednym zdaniem – był to najlepszy rok w historii polskiego przemysłu autobusowego i w tym roku liczyliśmy na powtórkę, a nawet na jeszcze lepszy wynik. COVID-19 skutecznie pokrzyżował i kompletnie wywrócił te plany.

Wyjątkowy rok

W 2019 r. produkcja autobusów w Polsce o masie całkowitej powyżej 8 ton bardzo wysoki poziom 5670 szt., czyli o 1117 szt. (+24,5%) więcej niż w 2018 roku, kiedy łącznie zakłady w Polsce opuściło 4553 szt. autobusów (czyli o 93 szt. (+2,1%) więcej niż w 2017 roku).

Tym samym został przekroczony rekordowy poziom z 2016 r., kiedy polskie zakłady opuściło 4694 szt. kompletnych autobusów o DMC powyżej 8 ton.

Dla porównania sytuacja w poprzednich latach wyglądała następująco: 2014 r. - 4117 szt. 2015 r. - 4389 szt. 2016 r. - 4694 szt. 2017 r. - 4460 szt. 2018 r. - 4553 szt. I tym roku spodziewamy się podobnego, jak w tych latach poziomu. Przy dobrych wiatrach…

Miejskie centrum

Patrząc na produkcyjny wynik przez pryzmat kategorii funkcjonalnych łatwo zauważyć, że wzrost w porównaniu do roku 2018 osiągnęliśmy przede wszystkim autobusom miejskim, który wyprodukowano 4583 szt., czyli o 701 szt. więcej (+18%). Podobnie było rok wcześniej. Miejski wzrost 2018 do 2017 wyniósł 342 szt. (+9,7%).

To wyraźnie pokazuje, że jest to strategiczny segment dla produkcji autobusów w Polsce. Odnotowany w tej kategorii pozytywny bilans - przede wszystkim przez marki MAN, Solaris i Scania przy jednoczesnym spadku miejskiego eksportu Volvo.

Także wśród pojazdów międzymiastowych odnotowaliśmy w zeszłym roku produkcyjny wzrost (+344 szt. / +105,5%), co jest efektem wzrostu zamówień Volvo ze skandynawskiego rynku – lidera tego segmentu. Warto dodać, że coraz efektywniej wrocławską fabryką wspiera w tej kategorii zakład w Bolechowie, którego bramy opuściły w zeszłym roku kolejne egzemplarze InterUrbino. Do tego wyniku dokłada się także MAN, który dywersyfikuje produkcję rozmaitych modeli w ramach współpracy dwóch zakładów: Ankara i Starachowice. Razem w 2018 roku w Polsce wyprodukowano 326 szt. międzymiastowych autobusów.

Podobnie w 2019 roku wyglądała sytuacja wśród autobusów turystycznych, gdzie także Volvo odgrywa strategiczną rolę, ale już be żadnego wsparcia. Wrocławska fabryka realizując generacyjną wymianę w ramach rodziny 9000 jednocześnie zwiększyła produkcję autokarów do poziomu 417 szt. – wobec 345 egzemplarzy w 2018 r. (+72 szt. / +20,8%).

Główni odbiorcy i gracze

Gdzie w 2019 roku pojechały autobusy wyprodukowane w Polsce? Najwięcej z nich trafiło do Niemiec (17,4% udziału) oraz Norwegii (16,6%). Polska znalazła się na trzecim miejscu. W 2019 r., na łączną sumę 5670 wyprodukowanych autobusów w Polsce, krajowi przewoźnicy zakupili 712 autobusów "made in Poland", co daje nam 12,5% udziału w całej produkcji. Przypomnijmy, że w 2018 r. ten udział wyniósł 29,7%.

Najważniejszego dla polskiego systemu produkcji autobusów są cztery fabryki:

  • MAN Bus Sp. z o. o. w Starachowicach

  • Solaris Bus & Coach w Bolechowie

  • Volvo Polska we Wrocławiu

  • Scania Production w Słupsku

Stawkę zamyka jak Autosan, który cały czas odgrywa w autobusowym systemie produkcyjnym niszową rolę.

Produkcyjny ranking

Liderem autobusowej produkcji w Polsce jest MAN, który w 2019 r. wyprodukował w fabryce Starachowicach aż 2336 pojazdów. Dla porównania – w 2018 r. był to poziom 1781 autobusów, co oznacza wzrost aż o 555 szt. (+31,1%). Do tego wyniku trzeba dopisać ponad 1400 szt. podwozi (i to zarówno miejskich, jak i międzymiastowych oraz turystycznych), które głównie trafiły do takich krajów jak: Tajwan, Meksyk, Singapur, Hiszpania czy Izrael. Cały czas strategicznym produktem MAN są autobusy miejskie, ale nie tylko – w 2019 roku fabryka wyprodukowała także kilka kompletnych egzemplarzy autobusów międzymiastowych Lion`s Intercity. To realizacja koncernowego projektu, aby wszystkie zakłady MAN były w stanie zmienić swój profil produkcyjny w zależności od popytu na rynku. W 2019 r. tradycyjnie głównym odbiorcą pojazdów ze Starachowic były Niemcy, a na drugim miejscu uplasowała się Arabia Saudyjska.

Wiceliderem w produkcyjnym rankingu w 2019 r. zostało Volvo z wynikiem 1337 autobusów, czyli o 409 szt. więcej niż przed rokiem (+44,1%). Przypomnijmy, że jeszcze cztery lata temu wrocławski zakład wytwarzał rocznie ok. 600 pojazdów. To pokazuje, że firma z sukcesem przeprowadziła generacyjną zmianę zarówno miejskiej rodziny 7700, jak i teraz autokarowej serii 9000, a decyzja o postawieniu na elektromobilność w autobusach miejskich okazała się słuszna. Najwięcej w zeszłym roku wrocławska fabryka wyprodukowała autobusów międzymiastowych – z serii 8700, które trafiły głównie do Skandynawii. Tym samym układ najważniejszych rynków zbytu jest następujący: Norwegia, Szwecja i Niemcy.

Trzecie miejsce to Solaris Bus&Coach. W 2019 r. bramy fabryki w Bolechowie opuściło w zeszłym roku łącznie 1226 autobusów, a dodając do tego trolejbusy (w rekordowej licznie aż 261 szt.) mamy imponujący wynik 1597 szt. Dla porównania – w 2018 r. było to poziom 1105 autobusów (+121 szt. / +10,9%) oraz 136 trolejbusów (+125 szt. / +91,1%), co oznaczało łączny rezultat na poziomie 1241 pojazdów (+356 szt. / +28,7%). Aby sprostać rosnącym zamówieniom (w tym także produkcji elektrobusów), Solaris zmodernizował w 2017 r. montaż w Bolechowie oraz spawalnię szkieletów w Środzie Wlkp. Równolegle w 2019 r. firma zamknęła proces generacyjnej wymiany rodziny autobusów miejskich i zakład będą opuszczały już tylko egzemplarze Nowego Urbino. W 2019 r. głównym odbiorcami autobusów z logo "jamnika" były takie kraje jak Polska i Niemcy.

Czwarte miejsce w produkcyjnym rankingu zajmuje Scania. W 2019 r. szwedzką fabrykę w Słupsku opuściło 701 autobusów, czyli o 122 szt. więcej niż przed rokiem (+21,1%). To oznacza nowy rozdział w historii zakładu i prawdziwe odrodzenie słupskiej fabryki. Przypomnijmy, że w 2013 r. Scania wyprodukowała tutaj zaledwie 96 autobusów. Dzięki generacyjnej zmianie produkowanych pojazdów, szerszym wejściu na południowe rynku w Europie (Hiszpania i Włochy) i wygranej w Berlinie kontraktu na autobusy przegubowe, zakład ponownie "stanął na nogi". W 2019 r. najwięcej pojazdów wyeksportowanych zostało do Norwegii i … Czech.

Końcówka produkcyjnego rankingu należy do polskich producentów. Piąty jest Autosan, który w 2019 r. zmniejszył produkcję - z 105 szt. w 2018 r. do 60 szt. w 2019 r. (-45 szt. / -42,8%). Liczymy, że w 2020 roku krzywa produkcyjna pójdzie w górę, m.in. dzięki zdobyciu kontraktów na miejskie autobusy. Zeszłoroczne zestawienie producentów zamyka Ursus (z 10 egzemplarzami), który obecnie jest stanie upadłości i zaprzestał produkcji autobusów.

Statystyczna oferta

Przedstawiony raport to tylko wycinek autobusowych danych, jakie na bieżąco zbiera firma "JMK analizy rynku transportowego". Zapraszamy do zamawiania aktualnych opracowań. Na rok 2019 przygotowaliśmy szeroki zbiór opracowań. To m.in.:

· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce; · kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce; · analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;

· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;

· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.

Wykonujemy również opracowania pod konkretne zamówienia. Ceny analiz firmy JMK zaczynają się od 150 PLN netto za m-c. Szczegóły na www.jmk.org.pl. Zapraszamy!


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....