TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

preIAA 2012: Daimler Buses i jego strategia
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 05.07.2012 15:36:38
preIAA 2012: Daimler Buses i jego strategia

2. lipca br., w Stuttgarcie, koncern Daimler Buses zaprezentował swoje najnowsze pojazdy, które zostaną pokazane na zbliżających się targach IAA 2012 w Hanowerze. To grupa aż 16. pojazdów, a wśród nich Setra ComfortClass 500, zmodernizowany Sprinter i najnowszy Citaro II generacji. Wśród pozostałych nowości warto wymienić miejskiego minivana Mercedes-Benz Citan, elektrycznego Vito E-CELL Kombi czy hybrydę Fuso Canter Eco Hybrid. Intersujące jest także wejście producenta w segment ciężarowych pojazdów dystrybucyjnych z modelem Mercedes-Benz Antos, który będzie korzystał z tego samego wachlarza silników Euro VI, co autobusy. I właśnie nowa norma w zakresie emisji spalin i hałasu była powodem tak licznych zmian w ofercie niemieckiej firmy. O ile poprzednie przejście z jednostek Euro IV na Euro V nie spowodowało w zasadzie większych problemów, tak najnowsza norma wymusiła na konstruktorach szereg zmian i konieczność wprowadzenia zupełnie nowych modeli na rynek. Zacznijmy opis najnowszych produktów z koncernu Daimler Buses od wyników, które oficjalnie zostały zaprezentowane na konferencji w Stuttgarcie. Jak zapowiedział Andreas Renschler, odpowiedzialny w Daimler AG za Daimler Trucks i Daimler Buses, koncern kontynuuje swój pozytywny trend także w 2012 roku. –„W pierwszych pięciu miesiącach br. udało nam się zwiększyć globalną sprzedaż o 23 procent w porównaniu do tego samego okresie ubiegłego roku. W sumie spodziewamy się na koniec roku, że sprzedaż ciężarówek będzie wyższa niż w 2011, a zysk operacyjnym przynajmniej na tym samym poziomie co w 2011 r. Długofalowy naszym celem jest sprzedaż 500.000 szt. ciężarówek w 2013 r. i 700.000 szt. w 2020 r.' To bardzo ambitne założenie i także pokazującej skalę produkcji samochodów ciężarówek. Dla porównania globalna sprzedaż autobusów w ramach koncernu Daimler AG wzrosła w ubiegłym troku o 2 procent w porównaniu do 2010 r. Łącznie jest to poziom 311 000 szt., w tym Daimler Buses sprzedał około 40.000 sztuk. Wzrost ten był przede wszystkim podyktowany dużym popytem na podwozia przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na bardziej lukratywne kompletne autobusy. Koncern uważa, że aktualna sytuacja na rynku jest trudna, ale są też pozytywne sygnały. Jednym z nich jest dostawa 200 autobusów miejskich typu Conecto LF do Stambułu. Firma jest już także po dostawie 90 podwozi do Rio de Janeiro. Hartmut Schick, szef Daimler Buses powiedział: -„Nasz udział na światowym autobusowym rynku wynosi 12 procent, co sprawia, że jesteśmy numerem jeden w zakresie produkcji autobusów o DMC powyżej 8 t. Mimo trudnej sytuacji rynkowej, jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać naszą pozycję lidera. Z tego powodu podjęliśmy się wdrożenia programu GLOBE 2013 , który przyczyni się do wzrostu sprzedaży. Naszym celem jest osiągnięcie już w 2013 r. rentowności sprzedaży na poziomie 6%”. To wysoko zawieszona poprzeczka, gdyż obecnie RoS oscyluje wokół poziomu 3,7%.

I premiery. Oczywiście tą najważniejszą był pierwszy publiczny pokaz modeli Setra ComfortClass 500. Po raz pierwszy pojazdy tej marki zostały wyposażone w silnik OM 470 Euro VI, który zdaniem Daimlera zużywa mniej paliwa niż jego poprzednik. Wynika to głównie ze względu na nową, optymalną konstrukcję autokaru oraz wprowadzenie kolejnych aerodynamicznych udoskonaleń. Aktualna wartość współczynnik oporu powietrza w Setra S515 HD wynosi 0,33 i jest to najlepszy wynik w branży.

W Stuttgarcie zostały pokazane także dwa egzemplarze Citaro C2 (w wersji solo i przegubowej) z silnikami spełniającym normę Euro VI. Zresztą tak wyposażone pojazdy są już produkowane seryjnie i dostarczane do klientów. Tutaj możemy wybrać jednostkami napędowymi OM 936 lub OM 470. Jak podaje Mercedes liczne optymalizacje pozwoliły zachować dotychczasową masę własną pojazdy (przy znacznie cięższym układzie napędowym) i tym samym obniżyć zużycie paliwa. Praktyczne testy wykazały średnio 5-procentowe tutaj oszczędności w stosunku do silnika Euro V. Szczególnie ciekawy jest nowy system rekuperacji, który przechowuje energię elektryczną zbieraną podczas hamowania w superkondensatorze (ultracap). Następnie jest ona dostarczania do systemów pomocniczych takich jak wentylatory czy światła.

Ważna z punktu widzenia polskiego rynku minibusów była także modernizacja Mercedes-Benz Sprinter. Koncern zastosował tutaj 7-biegową przekładnię automatyczną 7G-Tronic, która jest unikalnym rozwiązaniem w zakresie furgonów. Łączy ona w sobie oszczędność zużycia paliwa z dynamiką jazdy. W ramach technologii BlueEFFICIENCY w ostatnie, siódme przełożenie charakteryzuje się wyjątkowo niskim zużyciem paliwa, zaczynającym się od 7 litrów na 100 km. Sprinter również wystąpi na IAA z dodatkowymi funkcjami w ramach systemu ESP.

I na koniec „last but not least”–pierwszy elektryczny mikrobus Mercedes-Benz pod nazwą Vito E-CELL Kombi. To pierwszy siedmioosobowy pojazd niemieckiej firmy z bezemisyjnym napędem elektrycznym. Kto wie może już niedługo znajdzie się on w autobusach…


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Daimler
Mercedes
Setra

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....