TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Poznańska nocka z DAFem
Bartosz M. Kaj - Opublikowano: 29.07.2008 19:53:52 1 komentarz
Poznańska nocka z DAFem

W nocy z 19 na 20 lipca br. w Poznaniu odbyła się dość niecodzienna impreza autobusowa. Tym razem członkowie poznańskiego Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych „imprezowali”w jednym z trzech czynnych jeszcze autobusów DAF MB200 –wozie o numerze 1931.

Autobusy te zawitały do stolicy Wielkopolski już w 1991. Były to rzecz jasna pojazdy używane, które przez prawie 10 lat obsługiwały linie w holenderskim mieście Utrecht. W roku 1992 pojazdy tego samego typu trafiły także do leżącego obok Poznania Kórnika (obecny KPA Kombus), natomiast dwa lata później o takie wozy wzbogacił się tabor MPK Gniezno. Tamtejsze DAF-y różnią się od poznańskich nieco innym wyglądem ściany przedniej, a dokładniej miejscem na tablice kierunkowe.

Poznańskie DAFy w ostatnich latach spotkać można jedynie na niektórych liniach nocnych i na wybranych wieczornych kursach kilku linii dziennych (np. 60, 83 czy 67). Autobusy te wykorzystywane są także jako pojazdy wykonujące kursy pracownicze.

Impreza rozpoczęła się po 21.45 na Dworcu Głównym PKP (tam też się zakończyła). Trasa przejazdu wiodła przez najciekawsze trasy, pętle i zakątki miasta. Pierwszą, ale zdecydowanie największą atrakcją całej nocki był wjazd na nieczynną od ponad 10 lat pętlę Golęcin. To tam jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia kończyła jedna z najdłuższych i najważniejszych linii MPK - 64.

Z Golęcina wesoły holenderski autobus z prawie 40 miłośnikami na pokładzie udał się m.in. na pętle Literacka (nowa końcówka wspomnianej linii 64), Strzeszyn, Podolany i Szarych Szeregów. Na tej ostatniej odbyło się spotkanie dwóch DAF-ów –1931 i 1933, który tej nocy obsługiwał nocny kurs linii 83 (by późnej zmienić się w linie nocną). Kawałek dalej była okazja do zrobienia autobusu na tle nowego mostu w okolicy ul. Obornickiej, po którym jeżdżą autobusy ZKP Suchy Las. Następnie pojazd dotarł do Moraska, a stamtąd do pętli linii 67 - Radojewo. Dalej trasa wiodła przez centrum miasta i dalej na Dworzec Górczyn, a następnie na os. Dębina. Tam czekał już Ikarus 260 (jeden z dwóch) nr 1938 obsługujący nockę numer 243. Z Dębiny autobus dotarł na Dworzec Rataje, a następnie do niezbyt ładnej pętli przy kinie Kinepolis.

Dalsza część trasy prowadziła przez ciemne ulice Malty i dalej do przystanku Pusta zlokalizowanym koło macierzystej zajezdni wszystkich autobusów DAF - A1 Warszawska. Po chwili nadjechał także Ikarus 280 nr 1953 obsługujący linię 233. Kolejnym postojem była pętla Mogileńska zlokalizowana przy owej zajezdni. Stamtąd już w strugach deszczu wesoły autobus dotarł pod poznańską Katedrę. Tam też (w konkretnej ulewie, która była zarazem ekstremalnym testem wytrzymałości aparatów) odbyła się sesja na tle nowego mostu imieniem Biskupa Jordana, który został otwarty w zeszłym roku. Później jeszcze autobus zawitał jeszcze m.in. na pętle Ławica Port Lotniczy i Dworzec Sobieskiego. Najbardziej wytrwali, którzy dotrwali do końca opuszczali pojazd już po 4 nad ranem.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody (letni deszcz, który na dobre rozpadał się po północy) imprezę należy zaliczyć do niezwykle udanych. Jeden z trzech ostatnich autobusów ma zostać zachowany jako czynny pojazd historyczny.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
DAF
Poznań
MPK
  • z berlina – 02.08.2008

    Pamietam te autobusy ;-)) maja wysokie mocne siedziedznia, bez klimatyzacji w sloneczne dni wszystko sie lepi, jednak sam autobus ma super dobre przyspieszenie. Te autobusy w latach 2000-2003 byly przewaznie na liniach nocnych puszczane.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....