TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Poznań zamawia 75 autobusów
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 21.07.2009 21:04:15 5 komentarzy
Poznań zamawia 75 autobusów

MPK Poznań sukcesywnie modernizuje swój autobusowy tabor i po podpisanym w czerwcu kontrakcie na zakup 25 niskopodłogowych Solarisów planuje kolejny przetarg. Tym razem w grę wchodzi aż 75 egzemplarzy!

Mimo wszechobecnego spowolnienia gospodarczego, MPK Poznań sukcesywnie modernizuje swój autobusowy tabor i dynamicznie przygotowuje się do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Po podpisanym w czerwcu kontrakcie na zakup 25 niskopodłogowych Solarisów planuje kolejny przetarg. Tym razem w grę wchodzi aż 75 egzemplarzy! –„Postanowiliśmy skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania w wysokości 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu i 8 maja br. złożyliśmy wniosek o dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zakup nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych –mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK. –Nasz wniosek przeszedł pomyślnie ocenę formalną i merytoryczną i znalazł się na liście projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach działania 2.5 (rozwój miejskiego transportu).”

Łącznie projekt obejmuje zakup 75 pojazdów: 30 standardowych, 12-metrowych i 45 przegubowych o długości 18 metrów. Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na poziomie 73,6 mln zł, a wysokość dotacji dotyczyć będzie kwoty 58,8 mln zl.”W ciągu najbliższych kilku tygodni spółka przystąpi do umowy na dofinansowanie, a następnie ogłosi przetarg na dostawę nowego taboru. Jeśli procedury przetargowe na to pozwolą, umowę na zakup 75 nowych autobusów będzie można podpisać jeszcze w tym roku. Harmonogram zakłada, że nowe pojazdy będą dostarczane do przewoźnika sukcesywnie do końca 2011 roku. Wszystkie autobusy. które w perspektywie najbliższych 2 lat przybędą do Poznania spełniać będą najwyższe standardy. Mają to być niskopodłogowe, w pełni klimatyzowane pojazdy wyposażone w system monitoringu i wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz ekologiczne silniki spełniające najwyższe normy emisji spalin, a więc przyjazne miastu i środowisku. Nowe nabytki zastąpią najstarsze Jelcze i Ikarusy. Dziś jest ich 28, jeżdżą na liniach nocnych albo znajdują się w rezerwie na wypadek awarii nowszych autobusów. Warto dodać, że równolegle w Poznaniu jest prowadzony przetarg na 40 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów. Teoretycznie ma on zakończyć się w sierpniu, a tramwaje wyjadą na poznańskie ulice przed EURO 2012. O zamówienie warte 400-500 mln zł walczą najwięksi polscy i światowi producenci tramwajów.

Czerwcowe Solarisy

Warto również przypomnieć, że w tym roku tabor MPK Poznań wzmocniły cztery autobusy MAN Lion`s City, a pod koniec czerwca firma Solaris Bus &Coach S.A. podpisała kontrakt na dostawę 25 niskopodłogowych autobusów. Dwadzieścia przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz pięć dwunastometrowych Solarisów Urbino 12, zostanie dostarczonych MPK do końca bieżącego roku. Wszystkie autobusy będą napędzane nowoczesnymi i ekologicznymi silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Ponadto Solarisy dla Poznania będą w pełni klimatyzowane i wyposażone w system monitoringu. Do tej pory w barwach poznańskiego MPK, jeżdżą 72 Solarisy, w tym pierwszy w Polsce autobus z napędem hybrydowym Solaris Urbino 18 Hybrid. –„Bardzo cieszymy się z faktu, że po raz kolejny mamy przyjemność dostarczyć autobusy do stolicy Wielkopolski”–mówi Krzysztof Olszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus &Coach S.A. Firma Solaris bierze także udział w toczącym się postępowaniu przetargowym na dostawę niskopodłogowych tramwajów dla MPK Poznań.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK
Poznań
Solaris
MAN
 • POZnan* – 22.07.2009

  Jak się czyta ten artykuł, to już wiadomo, że wygra Solaris.

 • SŁAWEK OPOLE – 22.07.2009

  wolę solarisa bo to Polskie kiedyś byłem za jelczem ale stało się

 • straphan – 25.07.2009

  @POZnan* - a powiedz mi, kiedy ostatni raz w Poznaniu w przetargu na przegubowce wygrala firma INNA niz Solaris?

 • andrzejh69 – 28.07.2009

  zamaist tych 75 nowych autobusów lepiej by było kupić więcej niskopodłogowych, nowych tramwajów, bo nich z wysoką podłogą jest bardzo dużo

 • straphan – 28.07.2009

  @andrzejh69: przeciez niedlugo rozstrzygniety bedzie przetarg na 40 tramwajow niskopodlogowych, ktore w zamysle zastapia wiekszosc jesli nie wszystkie "helmuty" i holendry.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....