TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Poznań o swoich elektrycznych autobusach
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.12.2018 12:00:37
Poznań o swoim elektrycznych autobusach [FILM]

Do końca lutego 2020 roku po Poznaniu jeździć będzie 21 szt. elektrobusów. Będą to pierwsze autobusy napędzane energią elektryczną w Poznaniu. Zostaną skierowane na trasy linii 63,74 oraz 90.

14 grudnia MPK Poznań podpisało umowę z firmą Solaris Bus & Coach na dostawę 21 elektrycznych autobusów do Poznania, w tym 15 pojazdów przegubowych Urbino 18 Electric oraz 6 standardowej długości Urbino 12 Electric. Zgodnie z umową całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca lutego 2020 roku. Wartość kontraktu to ponad 70 mln złotych brutto.

-"Poznań wchodzi na mapę miast, które stawiają na elektromobilność. To ważna data nie tylko dla miasta, ale i dla naszego przewoźnika. To również kolejne potwierdzenie, że Poznań dba o transport publiczny i konsekwentnie będzie stawiał na jego rozwój, żeby mieszkańcy i turyści mogli korzystać z wygodnego, nowoczesnego taboru zarówno autobusowego, jak tramwajowego. Wpisuje się to również w działania, które mają ograniczać emisję CO2 do atmosfery - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

-"To początek nowej ery w transporcie w Poznaniu. W 1898 roku, czyli 120 lat temu, zaczęły tutaj jeździć pierwsze tramwaje elektryczne. Kiedy autobusy elektryczne przyjadą do Poznania, w 2020 roku, minie 140 lat od powstania transportu publicznego w naszym mieście - wyjaśniał Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań. - Pojazdy elektryczne to krok do przodu jeśli chodzi o technikę autobusową i zdecydowany postęp jeśli chodzi o ochronę środowiska. Zgodnie z ustawą o elektromobilności do 2028 roku jesteśmy zobowiązani posiadać 30 procent autobusów elektrycznych. Etap, który dzisiaj zapoczątkowujemy, to wkład do realizacji tej umowy.


Słoneczne autobusy

O autobusach zamówionych przez Poznań szczegółowo pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ. Dodajmy, że standardowe pojazdy - czyli Urbino 12 Electric - będą miały na dachach system ogniw fotowoltaicznych, niestosowany dotąd w autobusach w stolicy Wielkopolski. Oświetlenie na zewnątrz i wewnątrz pojazdu zaprojektowane będzie w przyjaznej środowisku technologii LED. Po raz pierwszy też na poznańskie drogi wyjadą autobusy z funkcją doświetlania zakrętów.

System ładowania

Poznańskie Urbino electric będą ładowane w trzech lokalizacjach. Nowe stacje ładowania pantografowego zostaną wybudowane na dworcu autobusowym Garbary, gdzie dostępne będzie jedno stanowisko ładowania, w tym również w systemie plug-in. Na dworcu przy osiedlu Sobieskiego powstaną dwie 2-stanowiskowe ładowarki pantografowe, które zapewnią ładowanie nawet 4 pojazdów jednocześnie. Dodatkowo dwa stanowiska będą posiadały możliwość ładowania w systemie plug-in. Dzięki mocy ładowania do 560 kW autobusy po kilku minutach uzupełniania energii na pętli będą mogły wyruszyć w dalszą podróż.

Poznańskie MPK zdecydowało się także na wyposażenie zajezdni autobusowej przy ul. Warszawskiej w 10 dwustanowiskowych urządzeń stacjonarnych oraz trzy mobilne zapewniające możliwość jednoczesnego ładowania - poprzez wtyczki plug- in - wszystkich dostarczonych autobusów elektrycznych.

Wszystkie prace związane z budową infrastruktury służącej do ładowania autobusów muszą zostać zakończone do 30 sierpnia 2019 roku. Pierwsze elektryczne autobusy powinny przyjechać do Poznania na początku 2020 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
MPK Poznań
Solaris
fotowoltaika

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....