TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Powrót "lwa" do Częstochowy. 6 MAN-ów A37 już w MPK
INFOBUS.PL - Opublikowano: 05.12.2018 16:15:18 1 komentarz
fot. UM Częstochowa

MAN wrócił do Częstochowy. Producent dostarczył tamtejszemu MPK już sześć z 12 sztuk "lwów" w downsizingowej wersji A37. To pierwsze MAN-y od 18 lat pod Jasną Górą, choć trochę spóźnione.

To początek realizacji kontraktu, który producent "lwów" podpisał z częstochowski MPK w drugiej połowie kwietnia. Pisaliśmy o nim tutaj. Jego wartość to 14 302 440 PLN brutto. Dało to cenę jednostkową za autobus na poziomie 969 000 PLN netto. Umowa zakładała przekazanie przewoźnikowi łącznie 12 autobusów Lion's City A37 w dwóch transzach, każda po sześć pojazdów- do połowy października i pierwszej dekady listopada. Na razie dojechała pierwsza szóstka. Jednak dalej należy pamiętać, że teraz nie ma producenta, który narzeka na brak pracy.

W każdym z częstochowskich "lwów" może podróżować maksymalnie 98 pasażerów. 28 osób może liczyć na przejażdżkę na miejscach siedzących. W większości są to fotele Kiel Ideo, które w ostatnich latach MAN bardzo często stosuje w swoich autobusach miejskich. Osiem siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi. Cztery wyróżniono specjalnymi piktogramami jako fotele dla osób niepełnosprawnych, starszych lub matek z dziećmi. Wejście na pokład do tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. MAN zastosował drzwi firmy BODE w nieco odświeżonej na życzenie producenta wersji.

Zaglądamy pod maskę "lwów". MPK Częstochowa oczekiwało ekonomicznych solówek z małymi silnikami. MAN kompletując powerpacka miał na uwadze te wymagania. Jego sercem jest stojący silnik MAN D0836LOH72. Jednostka o pojemności 6,9 l ma 213 kW mocy oraz osiąga maksymalny moment obrotowy 1100 Nm. Została ona zblokowana z automatyczną czterobiegową skrzynią biegów. Mowa o przekładni Voith D854.6 Diwa 6.

Przestrzeń pasażerska jest klimatyzowana za pomocą agregatu Spheros Revo. Naturalną wentylację zapewnia sześć okien uchylnych oraz dwa sterowane elektrycznie szyberdachy. Autobusy wyposażono w monitoring oraz gniazda z portami USB. Pasażerowie mogą zakupić bilety w automacie grodziskiej firmy Mera-Systemy. Urządzenie typu BM05 umożliwia zakup biletów papierowych. Płatności można dokonać bilonem oraz zbliżeniowo kartą.

Dostawcą systemu informacji pasażerskiej jest mielecka firma R&G Plus, która od lat wyposaża częstochowskie autobusy. Na zewnątrz mamy trzy tablice diodowe o wysokiej rozdzielczości. W środku znajdziemy dwa monitory LCD. Za kabiną kierowcy mamy tablicę typu ETM-23. Z kolei po prawej stronie, przed drugimi drzwiami widzimy monitor ETM-38, czyli nic innego jak "e-korale". Do tego oczywiście nie mogło zabraknąć głosowych zapowiedzi oraz systemu GPS. Całością steruje autokomputer typu SRG5000P.

Wyposażenie MAN-ów jest praktycznie identyczne jak 40 Solarisów Urbino 12, które w ubiegłym roku kupiło częstochowskie MPK. Niczego się więc nie można przyczepić, wszystko jest na swoim miejscu, czyli czego chcieć więcej? Pomijając fakt niespełna miesięcznego opóźnienia w dostawie powrót "lwa" pod Jasną Górę odbywa się naprawdę w niezłym stylu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
MPK Częstochowa
MAN
  • czeslaw2 – 05.12.2018

    Gorzej być nie mogło. Szczere wyrazy współczucia! P.S. czy serwis już zaciera ręce?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....